wtorek, 25 kwietnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego ustanowione jest na pamiątkę Bitwy warszawskiej sprzed 96 lat, gdy Wojsko Polskie na przedpolach stolicy rozbiło Armię Czerwoną. Z tej bitwy, określanej także „cudem nad Wisłą” i „18. decydującą bitwa w dziejach świata”, która Polskę i cała Europę uchroniła przed zalewą bolszewicką jest wiele przekazów, że to Matka Boża czuwała nad polskimi wojskami - mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, który w przypadającą tego dnia kościelną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Katedrze.
- Tak często stajemy ze łzami w oczach przed pomnikami bohaterów, także tych najmłodszych z Bitwy warszawskiej, tak często jesteśmy na dożynkach, dziękujemy Bogu za rolniczy trud, a potem urządzamy pijackie libacje i pijani wracamy do naszych domów. To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów – mówi biskup.

Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 9.30 na placu Papieża Jana Pawła II. W trakcie kilkuminutowej uroczystości delegacje władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, kombatanci, harcerze złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty, którego żołnierze walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry na Mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Podkreślał, że dziś świętujemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przypominał, że wzięcie Maryi z duszą i ciałem do nieba jest dogmatem naszej wiary. 
W wygłoszonej homilii mówił o znaczeniu Bitwy warszawskiej, w której Polacy powstrzymali nawałę bolszewicką usiłującą zniszczyć dopiero co odrodzoną Ojczyznę i zalać całą Europę. Przypominając kapelana ks. Ignacego Skorupkę, który ze stułą i krzyżem w ręku zginął na polu bitwy, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce, przyszłego papieża Piusa XI, który jako jeden z nielicznych dyplomatów nie uciekł z zagrożonej Warszawy, ale pozostał w niej umacniając ducha walczących i papieża Benedykta XV, który błogosławił Polakom i prosił, aby tam gdzie tylko się da odmawiano różaniec z prośbą o wsparcie dla broniących się Polaków i zwycięstwo za przyczyną Maryi podkreślał, że „Bóg, wiara i Kościół nie są zagrożeniem dla narodu i bezpieczeństwa”. 
- To tylko ludzie zaślepieni ideologią, tak jak bolszewicy w 1920 roku mogą głosić podobne tezy - mówi biskup Bronakowski nawiązując do współczesnych ataków liberalnych mediów na kapłanów i kościół. - Wrogowie wiary wiedzą doskonale, że zniszczyć dzisiaj kapłanów, to zniszczyć Kościół, ale także zaszkodzić Ojczyźnie – podkreślał biskup. 
Hierarcha przypominał także słowa papieża Franciszka skierowane do Argentyńczyków, że „Ojczyzna jest matką, którą mamy kochać” i że „matki nie można sprzedać”. Potem pytał, czy władze Polski – krajowe i samorządowe  - organizując i ułatwiają sprzedaż alkoholu nie sprzedają matki Ojczyzny. 
- Nie będzie trzeźwego narodu bez zdecydowanej polityki ograniczania fizycznej i ekonomicznej dostępności, a także zakazu jego reklamy – mówił biskup  podkreślając, że w Polsce alkohol jest wszechobecny. - Tak często stajemy ze łzami w oczach przed pomnikami bohaterów, także tych najmłodszych z Bitwy warszawskiej, tak często jesteśmy na dożynkach, dziękujemy Bogu za rolniczy trud, a potem urządzamy pijackie libacje i pijani wracamy do naszych domów. To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów – dodawał.

Dziś jeszcze w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży wieczorem na Starym Rynku odbędzie się koncert „Ku Pamięci i Nadziei”. Na scenie wystąpią: Mad Bee, Bethel i Panny Wyklęte.

Bp Tadeusz Bronakowsk podczas kazania i w łomżyńskiej katedrze
Przedstawiciele władz i organizacji przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty
Władze Łomży: prezydent Mariusz Chrzanowski w otoczeniu wiceprezydent Agnieszki Muzyk i przewodniczącego Rady Miasta Wiesława Grzymały
Poseł Lech Antoni Kołakowski w otoczeniu radnych PIS
Poseł Bernadeta Krynicka w otoczeni radnych PIS
Przedstawiciele wojska, na czele z mjr Krzysztof Rabek,  ppłk Adam Krystowczyk i kpt. Jan Krysiuk
Skwer Jana Pawła II
Pomnik żołnierzy 33 Pułku Piechoty w Łomży
Bp Tadeusz Bronakowski w łomżyńskiej katedrze
Bp Tadeusz Bronakowski w łomżyńskiej katedrze
cz
pon, 15 sierpnia 2016 11:57
Data ostatniej edycji: 2016-08-16 09:08:14

 
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0