Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowsk podczas kazania i w łomżyńskiej katedrze

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego ustanowione jest na pamiątkę Bitwy warszawskiej sprzed 96 lat, gdy Wojsko Polskie na przedpolach stolicy rozbiło Armię Czerwoną. Z tej bitwy, określanej także „cudem nad Wisłą” i „18. decydującą bitwa w dziejach świata”, która Polskę i cała Europę uchroniła przed zalewą bolszewicką jest wiele przekazów, że to Matka Boża czuwała nad polskimi wojskami - mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, który w przypadającą tego dnia kościelną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Katedrze. - Tak często stajemy ze łzami w oczach przed pomnikami bohaterów, także tych najmłodszych z Bitwy warszawskiej, tak często jesteśmy na dożynkach, dziękujemy Bogu za rolniczy trud, a potem urządzamy pijackie libacje i pijani wracamy do naszych domów. To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów – mówi biskup.

Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 9.30 na placu Papieża Jana Pawła II. W trakcie kilkuminutowej uroczystości delegacje władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, kombatanci, harcerze złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty, którego żołnierze walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry na Mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Podkreślał, że dziś świętujemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przypominał, że wzięcie Maryi z duszą i ciałem do nieba jest dogmatem naszej wiary. 
W wygłoszonej homilii mówił o znaczeniu Bitwy warszawskiej, w której Polacy powstrzymali nawałę bolszewicką usiłującą zniszczyć dopiero co odrodzoną Ojczyznę i zalać całą Europę. Przypominając kapelana ks. Ignacego Skorupkę, który ze stułą i krzyżem w ręku zginął na polu bitwy, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce, przyszłego papieża Piusa XI, który jako jeden z nielicznych dyplomatów nie uciekł z zagrożonej Warszawy, ale pozostał w niej umacniając ducha walczących i papieża Benedykta XV, który błogosławił Polakom i prosił, aby tam gdzie tylko się da odmawiano różaniec z prośbą o wsparcie dla broniących się Polaków i zwycięstwo za przyczyną Maryi podkreślał, że „Bóg, wiara i Kościół nie są zagrożeniem dla narodu i bezpieczeństwa”. 
- To tylko ludzie zaślepieni ideologią, tak jak bolszewicy w 1920 roku mogą głosić podobne tezy - mówi biskup Bronakowski nawiązując do współczesnych ataków liberalnych mediów na kapłanów i kościół. - Wrogowie wiary wiedzą doskonale, że zniszczyć dzisiaj kapłanów, to zniszczyć Kościół, ale także zaszkodzić Ojczyźnie – podkreślał biskup. 
Hierarcha przypominał także słowa papieża Franciszka skierowane do Argentyńczyków, że „Ojczyzna jest matką, którą mamy kochać” i że „matki nie można sprzedać”. Potem pytał, czy władze Polski – krajowe i samorządowe  - organizując i ułatwiają sprzedaż alkoholu nie sprzedają matki Ojczyzny. 
- Nie będzie trzeźwego narodu bez zdecydowanej polityki ograniczania fizycznej i ekonomicznej dostępności, a także zakazu jego reklamy – mówił biskup  podkreślając, że w Polsce alkohol jest wszechobecny. - Tak często stajemy ze łzami w oczach przed pomnikami bohaterów, także tych najmłodszych z Bitwy warszawskiej, tak często jesteśmy na dożynkach, dziękujemy Bogu za rolniczy trud, a potem urządzamy pijackie libacje i pijani wracamy do naszych domów. To nie jest patriotyzm, to kpina z bohaterów – dodawał.

Dziś jeszcze w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży wieczorem na Starym Rynku odbędzie się koncert „Ku Pamięci i Nadziei”. Na scenie wystąpią: Mad Bee, Bethel i Panny Wyklęte.

Foto: Bp Tadeusz Bronakowsk podczas kazania i w łomżyńskiej katedrze
Foto: Przedstawiciele władz i organizacji przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty
Foto: Władze Łomży: prezydent Mariusz Chrzanowski w otoczeniu wiceprezydent Agnieszki Muzyk i przewodniczącego Rady Miasta Wiesława Grzymały
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski w otoczeniu radnych PIS
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka w otoczeni radnych PIS
Foto: Przedstawiciele wojska, na czele z mjr Krzysztof Rabek,  ppłk Adam Krystowczyk i kpt. Jan Krysiuk
Foto: Skwer Jana Pawła II
Foto: Pomnik żołnierzy 33 Pułku Piechoty w Łomży
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski w łomżyńskiej katedrze
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski w łomżyńskiej katedrze

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę