poniedziałek, 24 lipca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie
Wiadomość z www.radio.bialystok.pl

ABW wyjaśni jak doszło do zarażenia wirusem ASF w powiecie wysoko-mazowieckim

Lekkomyślność czy bioterroryzm - szczególny priorytet nadano zbadaniu w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń znalazł się w gospodarstwie w powiecie wysokomazowieckim. Główny Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie w tej sprawie do ABW i Prokuratora Generalnego.

Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez nieznane osoby poprzez zawleczenie wirusa ASF do gospodarstwa w Rębiszewie-Studziankach - mówi zastępca głównego lekarza weterynarii dr Krzysztof Jażdżewski.

Ponieważ służby weterynaryjne nie mają informacji, żeby do zarażonego gospodarstwa od 1 lipca były wprowadzone jakiekolwiek nowe zwierzęta, musi być brana pod uwagę także hipoteza umyślnego zarażenia - mówi dr Jażdżewski. 

Afrykański pomór świń w jednym z gospodarstw na pograniczu powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego stwierdzono 1 sierpnia. Aby wygasić ognisko choroby, uśmiercono i spalono całe stado trzody chlewnej - prawie 550 sztuk. 
Na 10-kilometrowym obszarze zagrożonym, wyznaczonym wokół tego gospodarstwa, hodowanych jest jeszcze około 20 tys. świń.

cz
cz, 04 sierpnia 2016 19:31
Data ostatniej edycji: 2016-08-04 19:35:13

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0