Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ASF pod Wysokiem Mazowieckiem

Główne zdjęcie
Świnie (fot. archiwum)

550 świń uśpiono i zutylizowano w gospodarstwie we wsi Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie w tym tygodniu wykryto kolejne ognisko ASF u trzody chlewnej. Dziś ma rozpocząć się dezynfekcja całego gospodarstwa. Tymczasem wczoraj rozpoczęto też kontrole weterynaryjne gospodarstw w promieniu 10 km od tego gospodarstwa, by można było ustalić, ile dokładnie jest tam świń. Na razie nie wiadomo jak wirus ASF przedostał się do gospodarstwa pod Wysokiem Mazowieckiem.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział w środę dziennikarzom w Warszawie, że prowadzone jest dochodzenie skąd pojawił się wirus w tym gospodarstwie. Dodał, że trudno jest to ustalić, bo od Hajnówki, gdzie wystąpiło poprzednie ognisko ASF u świń, jest 100 km.
"Na pewno, jeżeli chodzi o bioasekurację, to w tym gospodarstwie była prawidłowo realizowana (...). Choroba nie wzięła się od dzików, bo tam dzików nie ma. Wygląda na to, że ktoś tam musiał wirusa przenieść" - powiedział minister. Zaznaczył, że ognisko zostało już zlikwidowane i nie powinno być żadnych konsekwencji z tego powodu.

Szacuje się w strefie wyznaczonych przez Wojewodę Podlaskiego strefach „zapowietrzonej” o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, i „zagrożonej” o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony może być ponad 20 tys. sztuk trzody chlewnej.
Z tego obszaru nie można m.in. wywozić trzody chlewnej ani innych zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. (zobacz: ASF - zakazy i nakazy dla ludności powiatów: wysokomazowieckiego i zambrowskiego)
Główny Inspektorat Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
W gospodarstwach, które nie spełniają tych wymogów, a ich właściciele złożą stosowne oświadczenie do ministerstwa rolnictwa, nie będzie można hodować trzody chlewnej, ale zostanie im wypłacona rekompensata za rezygnację z hodowli. Ministerstwo rolnictwa wydłużyło do 10 sierpnia czas na składanie tych oświadczeń.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę