środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Łomża na 600-lecie potrzebuje odwagi, wiary, pokory i sprawiedliwości

- Dołóżmy starań, aby Łomża była miastem, którego nikt się nie wstydzi. Jestem w Łomży od 23 lat i do tej Łomży się przyznaję – zaapelowała językoznawczyni dr Małgorzata Frąckiewicz podczas uroczystej sesji Rady Miasta w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum nr 8, gdzie wygłosiła prelekcję „Nazwiska jako wyznacznik tożsamości Łomży od XV do XXI wieku”. Młodzież PG nr 8 dała pokaz umiejętności teatralnych, recytatorskich, wokalnych i tanecznych, inscenizując scenki z wizyty patrona Księcia Janusza I Mazowieckiego (1346 – 1429), który nadał Łomży w 1418 prawa miejskie. Na dwa lata przed 600-leciem spotkało się aż pięć zespołów organizacyjnych jubileuszu.

Kronikarz miasta – w tej roli poważny gimnazjalista Piotr Nowik – wysłuchał z gośćmi na parkiecie i uczniami na trybunach hejnału Łomży na trąbkach i hymnu „Gaude Mater, Polonia” w wykonaniu Magdy Sinoff i Studia Wokalnego eMDeK. Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała witał, m.in., rajców, byłych prezydentów: Jana Rachubkę i Mieczysława Czerniawskiego, obecnego prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z zastępcami, gospodynię gimnazjum Halinę Dąbrowską. 
Wszyscy widzą hasło z dekoracji – prośbę do księcia, ażeby uczył cnót rycerskich: odwagi, honoru, wiary, pokory i sprawiedliwości. 

Nazwisko to ślad tożsamości i dokument dziejów
Dr Małgorzata Frąckiewicz zdobyła się na odwagę: przystąpiła z wiarą do badania spisów ludności, kronik, ksiąg parafialnych, map, listów i zdjęć z podpisami, aby ustalić, że od XV w. w Łomży było 7 tysięcy nazwisk, potwierdzonych przez 30 tys. użyć. - Nazwiska tworzą tęczowy pomost między ludźmi z przeszłości miasta a następnymi pokoleniami – twierdzi onomastyczka, wychowanka prof. Zygmunta Saloniego (ur. 1938). - Wśród najwcześniejszych są, m.in., Cwalina, Tyszka, Trzaska, w XVI w. pojawiają się: Niksa, Chrzanowski, Kołakowski, Mioduszewski. Nazwiska oznaczają naszą przynależność do miejsca, narodu, kultury, są ekspresją osobowości, rozpoznawalnym znakiem nas.
Językoznawczyni przypomniała, że nazwisko to ślad tożsamości każdego z nas i dokument dziejów miasta, że daje wiedzę o społeczności lokalnej i zobowiązuje wobec tych, którzy nam je przekazali. Z badań wynika, że najrzadsze to Lasota (od lasu, 2 osoby), najczęstsze: Kołakowscy i Dąbrowscy, ale i Chojnowscy, Grabowscy, Dłużniewscy mają nosicieli. - Nie mamy nic więcej prócz nazwiska – cytowała refleksyjnego Żyda badaczka. - Ciało się rozsypie, a nazwisko pozostanie na cmentarzu katolickim i na kirkutach... Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe prowadzi warsztaty genealogiczne „Skąd nasz ród”, jak w tytule książki Mieczysława Bagińskiego z 2006. Młodzi ludzie, jeśli poznają korzenie, będą bardziej przekonani, że są wartościowymi mieszczanami, korzystającymi z dorobku Łomży, chodząc na wernisaże do galerii, na wystawy do muzeum, koncerty filharmonii i spektakle.

Powstał komitet honorowy i będą zespoły robocze
Prezydent Mariusz Chrzanowski krótko przywołał 15. czerwca 1418, kiedy prawa miejskie nadano, co uczyniło Łomżę okręgiem sądowym i administracyjnym, a jej mieszkańców uwolniło od ceł na Mazowszu i pozwoliło na budowę łaźni, postrzygalni oraz wagi. Prezydent chce, aby jubileusz 600-lecia był impulsem integracyjnym i trwał 12 miesięcy. W komitecie honorowym są: biskupi Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski, senator Anna M. Anders, posłowie: Bernadeta Krynicka, Lech A. Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski, przewodniczący RMŁ Wiesław Grzymała. Zaproszono ministra kultury Piotra Glińskiego, o patronat poproszono prezydenta RP Andrzeja Duda. Komitet przygotowawczy tworzą: wiceprezydent Agnieszka Muzyk i naczelniczki: Ewa Sznejder, Karolina Krzykowska i Anna Mierzejewska. Po uroczystości spotkało się ponad 60 osób miejskiego komitetu organizacyjnego, złożonego z 5 grup: kultury i dziedzictwa historycznego, inwestycji, promocji, edukacji i nauki oraz przeżycia duchowego, pod przewodnictwem bp. Bronakowskiego. Za tydzień zaczną się spotkania robocze zespołów, aby za dwa, trzy miesiące przedstawić koncepcję 600-lecia.

Pieśń na chwałę Maryi, laureaci na chwałę miasta
„Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego...” - zaśpiewał dumkę mocnym i pewnym głosem Dawid Gawryś w inscenizacji autorstwa bibliotekarki Hanny Bajorek, która reżyserowała z polonistką Marią Buczyńską wizytę Janusza I (Marcin Chętnik, laureat konkursu ang. i inf.) z żoną Anną (Angelika Sokołowska), biskupem (Aleksander Wawrzyniak) i księdzem. Witał ich gospodarz grodu (Jakub Przybylski). - Z cnót rycerskich najważniejsza jest odwaga - wybiera „ksiądz” Michał Sobociński: przydatna w życiu fizycznym, psychicznym, przed występem dla publiczności. - Gdyby nie było sprawiedliwości, zapanowałyby chaos i bezprawie – wybiera sługa księcia Adam Bączek.
Przygotowani podopieczni Ewy Urbanowskiej śpiewali pieśń „Cudna Panna” przy kapliczce maryjnej. Adaptacji tekstu dokonała dyrygentka, a skomponował „średniowiecznie” współczesny Piotr Kaja, aranżer dumki. Rocznica była też okazją do złożenia gratulacji ośmiorgu laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Przyjęli je z medalami pamiątkowymi trzecioklasiści PG nr 8: Julia Orłowska (2-krotna laureatka w polonistycznym), Piotr Bagiński (biol.), Jakub Adamczuk (ang.), Kamila Borawska, Dawid Gawryś, Michał Łukawski (3-krotni w plast.), Patrycja Kaczmarek (mat.) i Marcin Chętnik (ang., mat.). Weronika Sutkowska odebrała gratulacje za 2. m. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ph. „Bezpieczeństwo i rozwaga, tego od ciebie każdy wymaga”. Dominik Mieczkowski, wychowanek Jana Kotowskiego w klubie LKS Narew Kurpiewski Łomża, zdobył złoty medal na mistrzostwach Polski młodzików w skoku w dal w Radomiu w 2015. - Tydzień temu na mitingu Prefbetu poprawiłem wynik 6 m 63 cm – cieszy się 16-latek po odebraniu wyróżnienia. - Skoczyłem 6 m 84 cm, przymierzam się do pokonania 7 m. Z cnót rycerskich, które widzieliśmy na dekoracji, każda pasuje do sportowców. Potrzebna nam odwaga myślenia o rekordach i wiara, że je zdobędziemy, ale i pokora, aby umieć przegrywać z lepszymi, kiedy mamy gorszy dzień lub formę.

Mirosław R. Derewońko

Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała
Dr Małgorzata Frąckiewicz
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Poseł Bernadeta Krynicka
Bp. Tadeusz Bronakowski
Wiceprezydent Agnieszka Muzyk
cz
śr, 15 czerwca 2016 17:16
Data ostatniej edycji: 2016-06-15 17:23:12

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0