Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Tadeusz Zaremba – powrót do zasad spółdzielczości

Powinno mnie zdziwić, że opinie dot. jawności i przejrzystości spółdzielczości, powtórzone z opublikowanego 18 lat temu przez p. Brodziuka artykułu w tygodniku „Prosto” wywołały tak nerwową jego reakcję. Nie dziwi mnie to jednak, bowiem często punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. W konsekwencji, zamiast merytorycznej rozmowy spotkał mnie atak personalny oparty na czarnej propagandzie.

W związku z powyższym oświadczam, że:

  • Nadal jestem przekonany o konieczności stałej troski o przejrzystość działań spółdzielni, czego jednym z warunków jest odpowiedzialne i powszechne uczestnictwo w zebraniach.
  • Nie jestem zainteresowany żadnymi funkcjami w spółdzielczości ani z żadną inną pracą etatową. Do sprawowania kierownictwa w spółdzielni jest wielu młodszych, doskonale przygotowanych jej pracowników, którzy z pewnością dostosują jej organizację i działania do nowych potrzeb.
  • Z obiektywnych powodów odmłodzone władze Spółdzielni powinny być chronione przed szkodliwymi dla ogółu członków naciskami lub uzależnieniem.
Nie zamierzam rywalizować z p. Brodziukiem na płaszczyźnie demagogicznej ani Nic na to nie poradzę. Nie ja ukształtowałem powszechne odczucie większości członków, że władze spółdzielni skuteczniej zabiegają o swoje apanaże niż o żywotne interesy ogółu Spółdzielców. Na zakończenie tej wymiany zdań przytaczam tylko kilka łatwych do sprawdzenia faktów, o ocenę pozostawiam obiektywnym odbiorcom.

1. Energetyka odnawialna wszędzie rozwija się dynamicznie i przynosi wymierne efekty.  Urządzenia pompy cieplnej na Prusa 18 zlikwidowano głównie z powodu braku terenów inwestycyjnych, a w miejscu kolektorów gruntowych powstały nowe bloki. Nie bardzo widzę wspomniane tereny inwestycyjne na 10 lat do przodu. Chyba że chodzi o zagęszczanie istniejącej zabudowy albo realne za 10 lat inwestycje na Łomżycy.

2. Brak działań władz miasta w celu równoważenia interesów  producentów i odbiorców ciepła w Łomży doprowadził do dwukrotnego zwiększenia cen tej energii. W 2000 roku nastąpiła skokowa – o ok. 20% -podwyżka cen jednostkowych ciepła, ukryta pod zasłona dwuczłonowego rozliczania (moc zamówiona - 50% i zużycie 50%). ŁSM złożyła na wniosek służb technicznych pod kierunkiem p.  Z. Dziemińskiego właściwe zamówienie mocy - 41,5  MW. Poziom zamawianej mocy przez ŁSM utrzymano w kolejnych latach z oczywista korektą, z powodu postępującej etapowo termomodernizacji zasobów.  Potwierdzają to jednoznacznie materiały sprawozdawcze MPEC dla Rady Miejskiej. To nie ja byłem w Zarządzie Miasta, który dopuścił do dezorganizacji rynku energii cieplnej w Łomży.

3. Powszechnie i pozytywnie odebrana, znacząca poprawa obsługi Spółdzielców dokonana za mojej kadencji (prywatyzacja konserwatorów, informatyzacja itd.) była często wprowadzana przy niezrozumiałym, dużym oporze niektórych członków rady nadzorczej. W tej sytuacji naturalne było rozstrzygnięcie sprawy przez Walne Zebranie. Wniosek podpisany przez wymaganą większość został złożony w terminie, lecz w wyniku różnych nacisków kilka osób wycofało swoje podpisy. Czy nie było to ewidentnym pogwałceniem spółdzielczej demokracji?

Jako członek RN robiłem wszystko, co zależało wyłącznie ode mnie. Pytałem, sprawdzałem i wnioskowałem. Do skutecznego wprowadzania zmian potrzebna jest jednak większość i realna niezależność członków Rady. O taką niezależność i przejrzystość decyzji spółdzielczych warto walczyć.

Z poważaniem,
Tadeusz Zaremba

***
Walne Zgromadzenie Członków ŁSM, m.in. podczas którego będą wwybrane władze spółdzielni na nową kadencję, odbędzie się 15 i 16 czerwca 2016 r.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę