Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie świątynie w oczach dzieci

Ponad 250 prac nadesłano na zorganizowany przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych konkurs „Łomżyńskie świątynie”. – Fantazja dzieci odbiegła znacząco od typowo folderowych ujęć i zdjęć kościołów – znalazły one bardzo interesujący sposób na to, aby wypowiedzieć się w tym temacie – mówi Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i pomysłodawca konkursu. Najlepsze prace można oglądać na wystawie prezentowanej w holu Urzędu Miejskiego przy Starym Rynku, a kolejne w Bonarze przy ul. Wojska Polskiego.

Na konkurs wpłynęło w sumie 259 prac. Jak podkreślały oceniające je nauczycielki liceum plastycznego Katarzyna Swoińska, Gabriela Horosz i Ewa Skłodowska charakteryzowały się one estetyką wykonania i pomysłowością artystycznej wypowiedzi, dlatego też nagrodzono i wyróżniono aż 47 prac, a dalsze 60 zakwalifikowano na wystawę w Bonarze. 
– Cieszy mnie taki odzew, bo konkursy plastyczne w ramach „Dni Łomży” organizujemy już od ponad 20 lat i są one zawsze tematycznie związane z naszym miastem, bo zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie je poznawali – podkreśla Roman Borawski. – Od ubiegłego roku wychodzimy z najlepszymi pracami poza dom kultury, eksponując je w holu ratusza. 
Młodsi i starsi artyści mieli więc mnóstwo satysfakcji, mogąc zaprezentować kolegom, rodzicom czy dziadkom swoje prace, chętnie też o nich opowiadali. 
– Namalowałam łomżyńską katedrę! – mówi Wiktoria Urbanowska, uczennica drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 7. – Chodziłam do niej i bardzo mi się spodobała. Malowałam gdzieś godzinę na zajęciach plastycznych w szkole, bo bardzo to lubię!
– Córeczka bardzo chętnie chodzi na te dodatkowe zajęcia u pani Eli Filipek – dodaje Marzena Urbanowska. – Taki konkurs to świetna inicjatywa, bo dzieci bardzo się nim zainteresowały, ciekawie przedstawiły wiele świątyń.
Najchętniej uwieczniano XVI-wieczną katedrę, ale wielu autorów wybierało też inne świątynie, zwracając często uwagę na szczegóły niedostrzegane przez dorosłych, przez co barwne rysunki, kolaże,  prace malarskie i graficzne oraz fotografie przyciągały wzrok.
– Katedra wydała mi się w miarę łatwa i najciekawsza do namalowania – mówi 9-letni Kuba Żołnierowicz z SP 7. – Biorę udział praktycznie we wszystkich konkursach i często zdobywam w nich nagrody, ale każda kolejna cieszy!
– Często chodzę do kościoła kapucynów, stąd ten wybór – dodaje rówieśnik Kuby Michał Biedrzycki. – Podobają mi się też drzewa przy tym kościele i to nad nimi musiałem najbardziej popracować, żeby ukazać prześwitujące przez gałęzie i listki budynki. 
W kategorii szkoła specjalna najlepsi okazali się Marcin Merens, Kacper Musiński i Paweł Łada. 
Wśród przedszkolaków nagrody zdobyli Daria Niebrzydowska, Lena Gutowska, Bartosz Góralski, Wiktoria Macieboch i Jakub Morawski. Uczniów szkół podstawowych podzielono na dwie kategorie: w tej klas I-III zwyciężyli Anna Żelazna, Dominika Żelechowska, Lena Zuzga, Konrad Białecki i Jakub Świderski, zaś IV-VI Aleksandra Rupacz, Ewa Męczkowska i Piotr Baranowski.
Z gimnazjalistów i licealistów najlepsi okazali się Aleksandra Piasecka, Jakub Sadowski i Paula Rafałowska, zaś najlepsze zdjęcia łomżyńskich świątyń wykonali: Wiktoria Weronika Wiśniewska, 
Pola Kowalewska, Michał Mieczkowski, Kacper Kutny i Julia Kozłowska. 
– Po raz pierwszy  mamy w tym konkursie prace fotograficzne – zauważa Roman Borawski. – Temat „Łomżyńskie świątynie” łączy ważną datę w historii Polski, to jest 1050. rocznicę chrztu naszego państwa, z ważnymi obiektami naszego miasta. Całe ogromne bogactwo tego konkursu można zobaczyć w galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, natomiast w ratuszu eksponowane są prace wyróżnione i nagrodzone.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę