środa, 23 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Grand Prix „Walizki” dla Ljubljany

Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury przyznało też pięć innych nagród indywidualnych i zespołowych.
– Przez cztery dni oglądaliśmy naprawdę znakomity teatr – podkreśla juror prof. Wojciech Kobrzyński. – Regulamin festiwalowy nie przewidział tak znakomitego poziomu, ale na dobrą sprawę każdy ze spektakli zasługiwał na wyróżnienie. Mieliśmy przegląd tak rozmaitych środków wyrazu sztuki lalkarskiej, że mogliśmy zrobić résumé współczesnego teatru!

W tegorocznym konkursie rywalizowało 14 spektakli. Jury w składzie: Joanna Braun, Bożena Krystyna Sawicka, Janusz R. Kowalczyk, Wojciech Kobrzyński i Marek b. Chodaczyński Grand Prix i 4 tysiące złotych ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton od wojewody podlaskiego przyznało opowiadającego o niezwykłej przyjaźni pomiędzy tytułowymi bohaterkami spektaklowi „Gęś, Śmierć i Tulipan” Ljubljana Puppet Theatre. Ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych za najlepszą reżyserię otrzymała Maria Żynel, twórczyni przedstawienia „Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie. Nagrodę tej samej wysokości, ufundowaną przez zarząd województwa podlaskiego, otrzymały Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk, autorki scenografii do przedstawienia „Exuvia” holenderskiego ‘T Magisch Theatertje z Maastricht. Tysiącem złotych od starosty powiatu ziemskiego uhonorowano  Stefano Bechiniego, twórcę łączącej tradycję z nowoczesnością muzyki do spektaklu „Metafizyka jak w zegarku” Coppelia Theatre – San Casciano dei Bagni z Włoch. Nagrodę aktorską i tak samą kwotę, ufundowaną również przez starostę powiatu ziemskiego, otrzymał Marcin Ryl-Krystianowski za rolę w spektaklu „Molier” poznańskiego Teatru Animacji.
– To ogromnie piękna, cenna i ważna nagroda dla Marcina, dla zespołu, ale i dla teatru! – podkreślał odbierający nagrodę dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu Marek Waszkiel.
Zespołową nagrodę aktorską i 2 tysiące złotych od wójta gminy Łomża otrzymali: Leon Moroz, Dima Ross, Ori Levanon, Hadas Eyal i Ksenia Moroz, aktorzy przedstawienia „Król Lear” izraelskiego Malenki Theater – Tel Aviv. Były też nagrody dodatkowe. Społeczna Rada Seniorów Łomży pod przewodnictwem Stefana Sutyńca, zarazem festiwalowego wolontariusza, zwróciła się do zagranicznych artystów o nagranie wypowiedzi w ich ojczystym języku, zawierających słowa:
Łomża, festiwal i Walizka. Zostały one profesjonalnie zarejestrowane i posłużą do promocji festiwalu, a za najlepszą z nich seniorzy uznali w głosowaniu i nagrodzili tę autorstwa Kharkiv National University of Arts z Ukrainy. Jak co roku swoje nagrody przyznała też Szary Widz Anna Jakubowska, która wyróżniła: Grodzieński Teatr Lalek za ukazanie Wróżki Zębuszki w przedstawieniu „Wąż” i Trule – Investigacao de Formas Animadas z Portugalii, którego mający odbyć się w plenerze sobotni spektakl „Marionetki i Campanica” z powodu ulewy musiał zostać przeniesiony z ulicy do restauracji na Farnej i odbył się z bardzo dużym opóźnieniem, ale artyści nie poddali się i oczarowali widzów sceniczną akcją i muzyką. 
– Ten festiwal spełnił moje oczekiwania, myślę, że widzowie również byli szczęśliwi – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, dodając, że nigdy nie żegna się z przyjeżdżającymi do Łomży teatrami, bowiem wiele z nich powraca na kolejne edycje festiwalu, a w przyszłym roku okazja będzie szczególna – jubileuszowa, już 30 edycja „Walizki”. 

Wojciech Chamryk

170627035826.png
Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”
Jurorzy: Marek b. Chodaczyński, Bożena Krystyna Sawicka, Wojciech Kobrzyński i Janusz R. Kowalczyk
Dorota Ciwoniuk i Jarosław Antoniuk
Paweł Zalewski
Jarosław Antoniuk i Marek Waszkiel, dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu
Jlenia Biffi, Ilaria Drago z Coppelia Theatre i Eżbieta Gosk
Jarosław Antoniuk, Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk z ‘T Magisch Theatertje
Jarosław Antoniuk i przewodnicząca jury Joanna Braun
Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk, Joanna Braun i Wojciech Kobrzyński
Jarosław Antoniuk i Bożena Krystyna Sawicka
Jarosław Antoniuk i "Szary Widz" czyli Anna Jakubowska
Anna Jakubowska wręcza nagrodę "Szarego Widza"  przedstawicielce Grodzieńskiego Teatru Lalek
Anna Jakubowska wręcza nagrodę "Szarego Widza" Antonio Bexiga z Trule – Investigacao de Formas Animadas
Anna Jakubowska  i dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Zbigniew Prażmowski
Agnieszka Muzyk, Stefan Sutyniec, Paweł Zalewski i Jarosław Antoniuk
Przedstawicielka Kharkiv National Institute Of Art
Przedstawicielka Kharkiv National Institute Of Art i publiczność
Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk i Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP
Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk i Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży
Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”
cz
so, 11 czerwca 2016 21:58
Data ostatniej edycji: 2016-06-13 11:50:50

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0