poniedziałek, 21 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Portugalskie staże uczniów z „Budowlanki”

Dwa tygodnie w Portugalii spędziła grupa 27 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Uczniowie z klas: hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej w Apulii nad Atlantykiem doskonalili znajomość języków obcych i umiejętności praktyczne pracując u portugalskich przedsiębiorców.
- Po pracy były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki Portugalii – przekazują nauczycielki: Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska, które opiekowały się stażystami.

Staże dla uczniów popularnej w Łomży 'Budowlanki' z Zielonej zorganizowała w Portugalii szkoła w ramach projektu realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja – Rozwój.
- Dużo emocji uczestnikom dostarczył lot z Berlina do Porto. Niektórzy bowiem odbywali podróż samolotem po raz pierwszy – wspominają nauczycielki. - Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w pięknym Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowym Jana Pawła II w Apulii, a bliskość oceanu stwarzała możliwości codziennych spacerów i obserwacji zjawiska przypływów i odpływów.
Głównym celem wyjazdu były staże odbywane przez uczniów w portugalskich przedsiębiorstwach: gastronomicznych, budowlanym  oraz sieci hotelowej w Apulii i Barcelos. Uczniowie pracujący w restauracjach poznawali menu, receptury oraz sporządzali potrawy, napoje i desery kuchni portugalskiej. Hotelarze  wdrażali procedury w zakresie obsługi gościa w recepcji oraz w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeeping. Uczniowie z branży  budowlanej doskonalili umiejętności organizowania i kontrolowania robót budowlanych,  wykonując prace przy budowie obiektu agroturystycznego. Wszyscy docenili też fakt, że w miejscu zamieszkania oraz odbywania praktyk  mogli wymienić doświadczenia z rówieśnikami z Portugalii, Polski, Czech, Turcji i Rumunii. 
- Uzupełnieniem staży zawodowych były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki  Portugalii – mówią nauczycielki. - W Guimares – kolebce monarchii portugalskiej zwiedzili średniowieczny zamek. Braga zwana „portugalskim Rzymem” w strugach ulewnego deszczu zachwyciła fasadami domów zdobionymi azulejos i bujną roślinnością ogrodów biskupich. Niezwykła była też wędrówka barokowymi schodami prowadzącymi do sanktuarium Bom Jesus do Monte, wznoszącymi się niczym „schody do nieba”. Największe wrażenie wywarła jednak na wszystkich wycieczka do Porto wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Rejs po rzece Douro, kolorowe kamienice wzniesione na skałach widziane ze statku, wizyta w winnicy Offley i przejście przez najwyższy most na zawsze pozostaną w pamięci.
Ponadto uczniowie odbyli także wizytę studyjną w międzynarodowej szkole średniej w Barcelos, która podobnie jak ZSTiO Nr 4 w Łomży w tym roku obchodziła jubileusz 50-lecia. Mieli tam możliwość obserwacji zajęć lekcyjnych, porównania wyposażenia laboratoriów i poznania działalności młodzieży w portugalskiej szkole. 

- Uczestnictwo w stażach zawodowych w Portugalii umożliwiło uczniom zdobycie umiejętności kluczowych – praktycznego zastosowania języka angielskiego oraz efektywnej współpracy w zespole i komunikacji interpersonalnej – oceniają zgodnie Elżbieta Wiśniewska i Bogusława Romanowska. - Udział w stażach zwiększył też ich motywację do nauki języków obcych oraz podnoszenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych w różnych formach kształcenia ustawicznego. Doskonalenie kompetencji zawodowych oczekiwanych przez pracodawców i cenionych w Europie sprawi, że uczestnicy Projektu staną się bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a poprzez uzyskanie Certyfikatu Europass zwiększą swoje szanse na zatrudnienie. Dzięki rzetelnej i aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii będą mogli też osiągnąć lepsze wyniki na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.


Mikołaj Kijek z bacalhau - specjalnością kuchni portugalskiej
Na placu budowy w gospodarstwie agroturystycznym w Apulii
Na placu budowy w gospodarstwie agroturystycznym w Apulii
Przygotowanie przekąsek - Paulina Krajewska i Paulina Cwalina
Szaszłyki z ośmiornicy dzieło Patrycji Brzostowskiej
Zwiedzając Barcelos
Atrakcje Barcelos z tarasu widokowego
Barokowe schody prowadzące do Sanktuarium Bom Jesus do Monte
Spacer nad brzegiem oceanu
Rejs po rzece Douro w Porto
Uczestnicy Projektu na tle panoramy Porto
Zachód słońca nad Atlantykiem
Ceremonia wręczenia certyfikatów
Ceremonia wręczenia certyfikatu Arkadiuszowi Konopko przez właściciela firmy budowlanej
Uczestnicy Projektu po ceremonii wręczenia certyfikatów
Uczniowie ZSTiO Nr 4 w Łomży nad Atlantykiem
cz
pon, 16 maja 2016 15:17
Data ostatniej edycji: 2016-05-16 16:55:30

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0