Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Z nowej ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi „mogą wyniknąć różne problemy” ostrzega Izba Rolnicza

Krajowa Rada Izb Rolniczych prosi Prezydenta RP Andrzeja Dudę „o rozważenie przed podpisaniem” przyjętej przez Sejm RP w ubiegłym tygodniu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. - Ustawa, której głównym celem jest umożliwienie nabycia ziemi przez rolników indywidualnych i jej wykorzystywanie na cele rolnicze, była procedowana tak szybko, że po 1 maja 2016 r. mogą wyniknąć różne problemy, których nie przewidział ustawodawca – ostrzega zarząd KRIR, a jego komunikat publikuje także Podlaska Izba Rolnicza.

Jak czytamy w komunikacie zarząd KRIR w piśmie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy zauważa, że nie wszystkie uwagi i spostrzeżenia samorządu rolniczego do projektowanych przepisów zostały uwzględnione. 
Przede wszystkim dla dobra rolników wnioskowano, aby:
1. rolnikowi indywidualnemu, prowadzącemu już gospodarstwo od ponad 5 lat, staż pracy w gospodarstwie zaliczyć na poczet wykształcenia rolniczego,
2. rolnik indywidualny mógł kupować ziemię poza swoją gminą lub gminą sąsiednią,
3. wprowadzić przepis w ww. nowelizowanej ustawie dotyczący możliwości dziedziczenia przez dzieci rolnika siedliska użytkowanego przez rolnika, który oddał ziemię na rzecz Skarbu Państwa za emeryturę w KRUS lub możliwość skorzystania przez takich emerytowanych rolników z prawa zasiedzenia,
4.  pomimo, że rolnicy rozumieją i akceptują przeznaczanie ziemi na cele religijne (budowa kościołów, cmentarzy itp.) – wieś zawsze bowiem była ostoją polskości, wiary i tradycji, sprzeciwiają się jednak przeznaczaniu dużych areałów ziemi rolniczej na cele nie związane z celami religijnymi. Uprawa ziemi powinna być w rękach rolników i nie powinno się ziemi rolnej dla kościołów i związków wyznaniowych całkowicie wyłączać spod działania ustawy w zakresie obrotu gruntami rolnymi, bez względu na przeznaczenie gruntów.

- Ustawa, której głównym celem jest umożliwienie nabycia ziemi przez rolników indywidualnych i jej wykorzystywanie na cele rolnicze, była procedowana tak szybko, że po 1 maja 2016 r. mogą wyniknąć różne problemy, których nie przewidział ustawodawca – napisała KRIR, wskazując, że Dziennik Gazeta Prawna już podaje przykłady możliwości obejścia ustawy.
Podsumowując, samorząd rolniczy zwrócił się do Pana Prezydenta o rozważenie przed podpisaniem ww. ustawy omawianych zagadnień, ewentualnie szybką nowelizację ustawy w omawianym zakresie.


240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę