Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

MPWiK pozyska unijne miliony na modernizację oczyszczalni

Główne zdjęcie
Panorama oczyszczalni ścieków w Łomży (fot. MPWiK Łomża)

Wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży o dofinansowanie rozbudowy i przebudowy oczyszczalni ścieków oraz budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Nowogrodzkiej przeszedł pozytywnie wyniki oceny formalnej i merytorycznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Po ocenie wszystkich złożonych wniosków NFOŚiGW stworzy listę rankingową projektów do dofinansowania. Do podziału jest 4,5 miliarda złotych, a łomżyński MPWiK liczy, że uda mu się uzyskać ponad 40 milionów unijnej dotacji na inwestycję szacowaną łącznie na około 55 milionów złotych.

Przygotowania do modernizacji znajdującej się przy ul. Zjazd, vis a vis stadionu miejskiego,  oczyszczalni ścieków rozpoczęły się trzy lata temu – od początku z myślą o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W międzyczasie MPWiK pozyskał unijną dotację w wysokości 1,5 mln zł na opracowanie dokumentacji inwestycji technicznej. Stanowiła ona podstawę złożonego w styczniu wniosku na konkurs ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Teraz do miejskiej spółki dotarła oficjalna informacja o pozytywnych wynikach oceny wniosku. 
„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełniący rolę Instytucji Organizującej Konkurs (IOK) informuje, że w wyniku oceny przeprowadzonej w oparciu o kryteria formalne oraz merytoryczne l stopnia, wniosek o dofinansowanie projektu pn.: „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Nowogrodzkiej w Łomży” spełnił kryteria formalne oraz został oceniony pozytywnie według kryteriów merytorycznych l stopnia uzyskując 27 punktów. Przekroczył tym samym próg wymaganych 55% punktów możliwych do uzyskania.” 
Zgodnie z Regulaminem konkursu, po zakończeniu oceny wszystkich wniosków złożonych w ramach naboru zostanie sporządzona lista rankingowa obejmujące wszystkie projekty, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną, a po zatwierdzeniu jej będą podpisywane umowy do wyczerpania przewidzianej w konkursie puli środków. Grzegorz Lewańczuk, prezes MPWiK oczekuje, że po łomżyński wniosek otrzyma dofinansowanie rzędu 85% kosztów kwalifikowanych i inwestycja szacowana na ok. 55 milionów złotych ruszy być może jeszcze w tym roku. 
- Na początek chcemy ogłosić przetargi na  inwestora zastępczego, i dwa przetargi na wykonawstwo – jeden dotyczący modernizacji oczyszczalni, drugi budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Nowogrodzkiej, na którą czekają mieszkańcy domków – mówi Grzegorz Lewańczuk. - Cały projekt to wielkie przedsięwzięcie i jest rozpisane na kilka lat z ostatecznym rozliczeniem w 2020 roku – dodaje prezes MPWiK zapewniając, że przeprowadzenie modernizacji oczyszczalni nie wpłynie na wzrost cen dla mieszkańców Łomży. 

Modernizacja na miarę potrzeb i czasu

Planowana modernizacja oczyszczalni ścieków zakłada wymianę urządzeń technicznych oczyszczalni, ale także jej rozbudowę.
- Generalnie nasza oczyszczalnia jest już prawie dwukrotnie przeciążona – mówi Grzegorz Lewańczuk, prezes MPWiK Łomża. - Gdy ją oddawaliśmy do użytku 16 lat temu była zaprojektowana na przyjęcie ścieków na 95 tys. RLM. To równoważna liczba mieszkańców, na którą przelicza się także ścieki z zakładów pracy. Teraz, po przyłączeniu przed kilku laty browaru mamy średnio ok. 140 tys., a momentami nawet do 180 tys. RLM. Nowa instalacja umożliwi oczyszczanie ścieków na poziomie do ok. 192 tys. RLM.
W zakresie planowanej inwestycji jest m.in. zbudowanie na terenie oczyszczalni nowego dużego zbiornika retencyjnego, wraz z instalacjami i urządzeniami umożliwiającymi przyjecie nadwyżki wód opadowych z kanalizacji ogólnospławnej w mieście, budowę nowego reaktora biologicznego, oraz drugiego WKF-u czyli wydzielonej komory fermentacji, co zwiększy ilość biogazu wykorzystywanego do ogrzewania i produkcji energii eklektycznej. Planowane jest również wybudowanie „elektrowni słonecznej”. Ważnym efektem modernizacji ma być likwidacja odorów poprzez przykrycie urządzeń i obiektów oczyszczalni, co z ulgą odczują okoliczni mieszkańcy, a zwłaszcza zawodnicy i kibice na pobliskim stadionie. 
Planując łomżyńską oczyszczalnię ścieków inżynierowie musieli zmierzyć się z szeregiem problemów. Podstawowy związany jej z jej lokalizacją w dolinie Narwi, na obszarze dawnych rozlewisk rzeki, gdzie teren jest podmokły i torfowy. Planuje się likwidację odkrytego roku i wyprowadzenie oczyszczonych wód bezpośrednio do koryta rzeki. 
- To wymusza odpowiednie zaprojektowanie budowli. Każdy z nowych obiektów będzie musiał być posadowiony na specjalnych palach. To w znacznym stopniu podnosi koszty inwestycji, ale jest nieuniknione – mówi prezes Lewańczuk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę