Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wielki Czwartek

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Poprzedza ją celebrowana rano we wszystkich kościołach katedralnych Msza św. Krzyżma. Olej poświęcony podczas niej używany w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia. W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy od dziś do wtorku (29 marca) włącznie w szkołach nie ma zajęć dydaktycznych.

Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną i tam oczekuje na mających go aresztować  przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.

Na pamiątkę tych wydarzeń wieczorem w każdym kościele parafialnym odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Na zakończenie liturgii wielkoczwartkowej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej „ciemnicą”. Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki.

W związku z Wielkanocą Kościół zachęca do skorzystania z sakramentu pokuty. Drugie przykazanie kościelne wskazuje, że należy do niego przystąpić przynajmniej raz w roku. Zazwyczaj dzieje się to w czasie wielkanocnym, tj. w tygodniach między Wielkanocą a Zesłaniem Ducha Świętego i ma bezpośredni związek z trzecim przykazaniem kościelnym: przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Kościół podkreśla, że kiedy przyjmujemy Komunię św., spotykamy się ze Zmartwychwstałym Chrystusem.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę