Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Urodził się w Łomży i w Łomży zostanie pochowany. Prof. Ryszard Janusz Bender nie żyje

Główne zdjęcie
Prof. Ryszard Janusz Bender

Historyk, nauczyciel akademicki, publicysta, polityk i działacz katolicko-narodowy - prof. Ryszard Janusz Bender zmarł po długiej chorobie, w wieku 84 lat, w Lublinie. Ryszard Bender urodził się 16 lutego 1932 w Łomży, był absolwentem Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na długie lata związał się z tą uczelnią i z tym miastem. Prof. Bender z Łomżą związków nie zerwał. W 1991 roku z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej zdobył mandat senatora z województwa łomżyńskiego. Po śmierci powróci do rodzinnego miasta. Prof. Bender zostanie pochowany na zabytkowym cmentarzu przy ul Kopernika w Łomży. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek.

„Wybitny polski historyk, nauczyciel akademicki, absolwent i profesor” - czytamy na stronie internetowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który poinformował o śmierci prof. Ryszarda Bendera 24 lutego 2016 roku. 
Z tą uczelnią związany był przez ponad 30 lat. Profesorem nadzwyczajnym KUL został w 1977 r., zaś zwyczajnym – w 1985 r. W latach 1970–1975 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 1981–1987 dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. W latach 1969–2002 był kierownikiem I Katedry Historii Nowożytnej Instytutu Historii KUL. 
W latach 1997–2002 wykładał też w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, a w latach 2002-2005 r. był kierownikiem Katedry Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie. Od 2006 r. prof. Bender był wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Prowadził badania z zakresu historii XIX i XX wieku, szczególnie dotyczące powstań narodowych XIX wieku, dziejów chrześcijańskiej myśli i działalności społecznej oraz ruchów narodowych. „Jego badania wiązały się ze żmudną kwerendą archiwalną i biblioteczną, w kraju i za granicą. Wyjeżdżał m.in. do Belgii, Austrii, Holandii, Danii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Izraela, Kanady i USA. Brał udział w międzynarodowych kongresach historycznych w Wiedniu, Moskwie, San Francisco, Bukareszcie, Stuttgarcie, Oksfordzie i Jerozolimie. Na seminariach prof. Ryszarda Bendera powstało ponad 300 prac magisterskich i 20 doktorów. Poza pracą naukową był czynnym publicystą, publikował m.in. na łamach „Więzi”, „Kultury”, „Chrześcijanina w świecie”, „Przeglądu Powszechnego”. Był zaangażowany w działalność społeczną i polityczną” - napisano o profesorze na stronie internetowej KUL. 

Prof. Bender był m.in. posłem na Sejm PRL w latach 1976-1980 i 1985-1989. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Jako przedstawiciel strony solidarnościowo-opozycyjnej brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych. W latach 1990–1991 był członkiem Komitetu Doradczego, a następnie Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
W 1991 roku z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej zdobył mandat senatora z województwa łomżyńskiego. W Senacie był wówczas  przewodniczącym Klubu Senackiego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego oraz członkiem Komisji Konstytucyjnej i Komisji Spraw Zagranicznych.
W latach 1993 - 1994 z nominacji prezydenta Lecha Wałęsy był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a przez kilka miesięcy nawet jej przewodniczącym. 
Od 1994 r. współpracował z Radiem Maryja w Toruniu, które koncesje na nadawanie otrzymało w czasie jego kadencji w KRRiT. Profesor Bender stanął na czele Krajowego Sekretariatu SOS dla Radia Maryja, ale był też publicystą radiowym, a następnie w miarę tworzenia kolejnych mediów związany Radiem Maryja publikował w „Naszym Dziennikiem” i gościł w Telewizji Trwam.
Od 2001 do 2005 roku był członkiem Trybunału Stanu. W latach 2005 (z listy LPR) i 2007 (z listy PiS) ponownie wybierany do Senatu, z okręgu lubelskiego. Mandat sprawował do 2011. 

Prof. Ryszard Janusz Bender zmarł  24 lutego 2016 w Lublinie. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Łomży. Msza święta sprawowana będzie w Łomżyńskiej Katedrze w samo południe, po czym ciało profesora zostanie złożone w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Kopernika.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę