czwartek, 24 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Liczenie łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy,studenci oraz wolontariusze sprawdzają ile łosi żyje w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kilka dni potrwa liczenie tych zwierząt, które właśnie się rozpoczyna. Łosie są liczone metodą tzw. cichych pędzeń.

Liczenie zwierząt w BPN (fot. archiwum)
Liczenie zwierząt w BPN (fot. archiwum)

Obserwatorzy maszerują po lesie z trzech stron - w pewnych odległościach od siebie. Z czwartej idzie nagonka. W specjalnych kartach wpisują te łosie, które pojawią się w zasięgu ich wzroku. Opisują liczbę, wiek i kondycję.
Wyniki porównuje się z danymi z poprzednich lat. Taka wiedza potrzebna jest by np. planować ochronę czy zarządzać daną populacją. Można też dodatkowo planować inne działania, np. podnoszące bezpieczeństwo na drogach w miejscach, gdzie łosi jest sporo i dochodzi do wypadków z ich udziałem. 
Akcja liczenia łosi odbędzie się w Biebrzańskim Parku Narodowym. Równocześnie leśnicy przeprowadzą liczenie na terenach administrowanych przez Nadleśnictwa Knyszyn i Rajgród.
Łoś to największe zwierzę w dolinie Biebrzy. Przez większość roku przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, bo w nim łatwiej przetrwać zimę. Ocenia się, że na terenie parku żyje około 600 łosi, drugie tyle w sąsiedniej Puszczy Augustowskiej. Są pod ochroną. Dolina Biebrzy to ich europejska ostoja. 
Od 2001 roku obowiązuje moratorium, czyli zakaz polowania na łosie. W 2012 roku minister środowiska utrzymał je bezterminowo. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że w Polsce jest ok. 16 tys. łosi. Naukowcy uważają, że wyniki na pewno są obarczone błędem, bo tą metodą nie da się dokładnie policzyć tych zwierząt.

170627035826.png
cz
śr, 17 lutego 2016 08:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0