Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Wiedza i edukacja dla każdego

Wykład dr hab. Kazimierza Sikory z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Z Ostrowa Lednickiego do Europy. Chrzest Polski w rozwoju języka polskiego” zainaugurował działalność Centrum Popularyzacji Wiedzy. To inicjatywa Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, mająca skonsolidować środowiska naukowe i miłośników regionu w różnym wieku. – Uznaliśmy, że czas na zmiany – mówi dr hab. Dorota K. Rembiszewska, wiceprezes ŁTN i inicjatorka powstania Centrum Popularyzacji Wiedzy. – Urosło nam pokolenie, dla którego 40-minutowy mentorski wykład nie jest już niczym zachwycającym i musimy się też dostosować do nowych standardów: musimy zacząć pisać blogi i śmigać po internecie!

Piątkowe spotkanie w Muzeum Diecezjalnym zgromadziło przedstawicieli łomżyńskich uczelni, stowarzyszeń, towarzystw, portali i klubów historycznych oraz miłośników historii nie tylko z Łomży, ale też z Ciechanowca, Ostrołęki, Wysokiego Mazowieckiego i innych miejscowości.
– Chodzi nam o to, żeby skonsolidować lokalne środowisko naukowe, stowarzyszenia regionalne i miłośników historii i kultury północno-wschodniej Polski – podkreśla Dorota K. Rembiszewska. – Jest tu wielu entuzjastów mających rzetelne wykształcenie, przekopali się przez ileś interesujących dokumentów i mogą się swoją wiedzą podzielić z innymi, ale by tak było musi powstać centrum koordynujące takie działania.
W ramach Centrum Popularyzacji Wiedzy planowane są cykliczne spotkania popularyzujące  wiedzę: od wykładów i warsztatów o naukowym charakterze, konferencji popularnonaukowych, aż do warsztatów familijnych i konkursów dla dzieci i młodzieży. Inicjatorzy przedsięwzięcia zapowiadają też aktywność w internecie, dzięki blogom oraz ankietom z tytułami wykładów do wyboru. Wykłady i spotkania będą podzielone na  bloki tematyczne: kulturowego i językowego dziedzictwa regionalnego, historyczny, genealogiczny, ekonomiczny, socjologiczny, nauk ścisłych oraz  medycyny. Jako pierwszy wykład wygłosił  dr hab. Kazimierz Sikora, adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, skupiając się na wpływie jaki miał chrzest Polski na rozwój języka polskiego w jego obecnej formie.
– Reprezentuję środowisko, które niejako zawsze było zainteresowane historią języka – mówi Kazimierz Sikora. – Odkryłem chrzest Polski w sposób nieoczekiwany dla samego siebie, ponieważ spotkałem się z profesorem Krzysztofem Ożogiem. Książka „966. Chrzest Polski” poruszyła mnie, bo to osoba wierząca i jednocześnie pokorny sługa nauki, pragnący oddać sprawiedliwość tamtym czasom. Wczytałem się w to i postanowiłem uzupełnić swoim głosem.
Po wykładzie miała miejsce dyskusja, w czasie której zgłaszano różne propozycje dotyczące działalności i tematyki kolejnych spotkań Centrum. Zygmunt Zdanowicz, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Czesław Rybicki z Łomżyńskiego Bractwa Historycznego czy dr Jarosław Poteraj, lider łomżyńskiego klubu Polonia Christiana, deklarowali daleko idącą współpracę, a Sławomir Zgrzywa podkreślił, że to Centrum Popularyzacji Wiedzy powinno zająć się koordynacją obchodów 600-lecia Łomży.
– Powinniśmy eksponować swoje miasto! – mówiła prof. Krystyna Kubik z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, dodając, że jeśli może coś zrobić dla Łomży, to to robi, podając przykład studiów podyplomowych, które właśnie ruszają w PWSIiP, jako przykład inicjatywy trudnej do zrealizowania, ale jednak możliwej.
– Uważam, że takie Centrum jest to bardzo cenna inicjatywa, cieszę się bardzo, że coś takiego powstało i wiążę z tym duże nadzieje – mówi Bolesław Deptuła z Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Dotąd działaliśmy w rozproszeniu, a to na pewno doda nowe impulsy – liczę na to, że nasz klub historyczny przy muzeum też włączy się w tę działalność ze swoimi pomysłami.
Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego i będzie to promocja książki „Powstanie styczniowe na Mazowszu północno-wschodnim i Podlasiu w dokumentach archiwalnych”, efektu konferencji naukowej ŁTN w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
– Mieszkańcy Łomży umieją krytykować, ale w sposób konstruktywny – ocenia Dorota K. Rembiszewska. – Zostało poruszonych wiele spraw, padło też wiele propozycji i wiele interesujących tematów będzie można wpisać do naszego planu spotkań. Upomniano się też o to, żeby Centrum Popularyzacji Wiedzy zintegrowało lokalne środowisko, aby w odpowiedni sposób uczcić 600-lecie Łomży i to na pewno jest jedna z wartości tego spotkania.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę