Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Brudne powietrze nad Łomżą

Główne zdjęcie
Fragment raportu WIOŚ o stężeniu zanieczyszczeń PM 10 [µg/m3] w Łomży w ciągu ostatnich 30 dni. Na czerwono zaznaczone dni w których przekroczono dopuszczalne normy.

Przez niemal cały tydzień w Łomży notowane było znaczne przekroczenie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczenia pyłowego. „Smog” zaczął się w ubiegłą sobotę i trwa nadal. Tylko we wtorek rejestrowane nad Łomżą stężenie zanieczyszczeń PM10 zmieściło się w polskich normach. Eksperci ostrzegają, że pyły zawieszone (PM - ang. Particulate matter), stanowią poważny czynnik chorobotwórczy. Osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Wzrost tego rodzaju zanieczyszczeń ma związek z paleniem w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! 
Spalaniu w piecach domowych plastikowych butelek i opakowań, folii, laminatów, odpadów z płyt wiórowych, gumy, skóry, tkanin czy opon, towarzyszy uwalnianie do powietrza metali ciężkich, dioksyn, furanów i węglowodorów typu WWA, mających bardzo negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka, szkodliwych i rakotwórczych. 
- Zanieczyszczenia emitowane z kominów naszych domów, nie wyposażonych w urządzenia oczyszczające gazy odlotowe, nie są przenoszone na duże odległości, rozrzedzone i rozproszone przez wiatr. Związki te opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu -  ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zamontowane koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ubiegłą w sobotę odnotowały 79 mikrogramów zanieczyszczenia PM 10 na metr sześcienny, przy dopuszczanym dobowym stężeniu tych zanieczyszczeń wynoszącym 50 µg/m3. 
W niedzielę średnie dobowe zanieczyszczenie pyłowe wyniosło 68,0  µg/m3, a w poniedziałek rekordowo aż 106,7 µg/m3. Najgorzej było wieczorem. O godz. 17. stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zarejestrowała stężenie pyłów PM 10 na poziomie 344 mikrogramów na metr sześcienny. We Francji przy takim przekroczeniu norm ogłoszono by  alarm dla ludności. 
We wtorek powietrze nad Łomża się poprawiło. Średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło „tylko”  36,6 µg/m3. Niestety w kolejnych dniach znowu wzrosło powyżej dopuszczalnych polskich norm. W środę wynosiło 61,0, w czwartek 62,4, a wczoraj (w piątek) 64,1 µg/m3.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę