sobota, 23 września 2017 napisz DONOS@

Cztery pory roku Teresy Adamowskiej

Wystawę cyklu pejzaży autorstwa łomżyńskiej malarki Teresy Adamowskiej otwarto w nowo powstałej galerii „Sienkiewicza 8”, działającej pod egidą i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
– Pejzaż, w którym żyję, jest moim chlebem powszednim i w tych obrazach oddałam jego zmieniający się charakter – mówi Teresa Adamowska. – Emocje są tu ogromne, bo najciężej zawsze jest pionierom, a to inicjacja działalności galerii, do tego ta wigilia i zeszło się tylu życzliwych ludzi!
Galeria, jak podkreślał Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ, ma służyć wszystkim łomżyńskim twórcom, „którzy mają w sercu ten jedyny, wyróżniający ich paszport, którzy malują, rzeźbią i swoim talentem służą naszej Łomży”.

Teresa Adamowska od lat poszukuje nowych artystycznych wyzwań i źródeł inspiracji. Dlatego poza realistycznymi portretami, akwarelami czy słynnymi już, bliskimi abstrakcji, łomżyńskimi aniołami, maluje też pejzaże. Zainspirowała ją do tego zmiana miejsca zamieszkania, a urokliwa podłomżyńska miejscowość stała się dla artystki idealnym miejscem do uchwycenia zmian pór roku i ukazania wiosny, lata, jesieni i zimy w pełnej krasie.
– Raz widzę ten pejzaż bardziej realistycznie, czytelne są drzewa i kompozycja przestrzeni, innym razem zupełnie symbolicznie, bo to wręcz jakieś rozmazania zbliżone do abstrakcji – wyjaśnia Teresa Adamowska. – Tu każdy dzień niesie nowe spostrzeżenia, a ja żyję tym bardzo intensywnie: nabyłam atlas ptaków, lornetkę i nie zamieniłabym się na żadne inne miejsce na świecie!
Nic dziwnego, że ten cykl pejzaży trafił do kalendarza firmy Novum na rok 2015 i od jego prezentacji zaczęła swą działalność galeria „Sienkiewicza 8”.
– Tu już odbywały się różne wystawy, np. projektów świątecznych kart pocztowych Teresy Adamowskiej czy wielkanocne – mówi Wawrzyniec Kłosiński. – Chcieliśmy jednak stworzyć takie miejsce, żeby wystawy odbywały się cyklicznie i żeby pachniało w nim Łomżą. Będzie to więc galeria dla łomżyńskich twórców, którzy tu się urodzili czy mieszkają, ale też mieszkających dalej, ale tworzących z myślą o Łomży, o czym przekonaliśmy się chociażby podczas plenerów „Stopki”.
O tym, że nowa galeria ma szansę zaistnieć na kulturalnej mapie Łomży świadczyła nie tylko frekwencja na piątkowym wernisażu, ale też kuluarowe rozmowy po tradycyjnym spotkaniu wigilijnym z udziałem członków TPZŁ i zaproszonych gości.
– Czasami jak człowiek jest sam i maluje te obrazy, to ma wrażenie, że to nikogo nie obchodzi, a choćby dzisiejszy dzień pokazuje, że są tego sympatyczni odbiorcy! – mówi Teresa Adamowska. –
Nie wiem czy będą kolejne pejzaże, chociaż mam w głowie jeszcze wiele, wiele pomysłów i tematów. Czasami nawet wydaje mi się, że życia by nie starczyło, żeby to wszystko opowiedzieć, ale nawet jeżeli nie będą to pejzaże, to będzie to jakaś inspiracja nim, czy synteza tego pejzażu bliska już abstrakcji.
Wystawę pejzaży Teresy Adamowskiej można oglądać w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przy ul. Sienkiewicza 8 do połowy stycznia przyszłego roku, a inicjatorzy powstania galerii zapowiadają już kolejne, cykliczne wystawy malarstwa, grafiki oraz rzeźby – nie tylko artystów już uznanych czy twórców ludowych, ale też utalentowanej młodzieży. 

Wojciech Chamryk

170919012406.jpg
Teresa Adamowska
Teresa Adamowska i Karolina Skłodowska
Teresa Adamowska
Zygmunt Zdanowicz i Teresa Adamowska
Agnieszka Muzyk i Teresa Adamowska
mm
so, 19 grudnia 2015 10:39
Data ostatniej edycji: 2015-12-19 10:44:18

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0