Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Złota Strofa dla Andrzejewa

Główne zdjęcie
zwyciężczyni Patrycja Kulesza

Patrycja Kulesza, uczennica II klasy gimnazjum w Andrzejewie, zdobyła „Złotą Strofę” – główną nagrodę XXXI Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. Kolejne miejsca zajęły: Julia Wierzbowska z Łomży, Kamila Żmijewska z Radziłowa i Monika Baranowska z Łomży. – W setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego przypomnieliśmy jego twórczość – mówi Witold Długozima, pomysłodawca i główny organizator konkursu. – Cieszę się też, że młodzi ludzie dobrali bardzo ciekawy wachlarz autorów, w tym lokalnych poetów Tadeusza Mocarskiego i Jana Kulkę, że sięgają po tak ambitny i współczesny repertuar!

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 15. gimnazjalistów z Łomży, Radziłowa, Jedwabnego, Wizny i Andrzejewa. Jako wiersz obowiązkowy musieli przygotować coś z dorobku ks. Jana Twardowskiego (1915-2006), dobierając do niego drugi, również współczesny utwór. Nie brakowało wśród nich klasycznych dokonań Wisławy Szymborskiej, Mirona Białoszewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza, pojawiały się też wiersze, mniej obecnie popularnych, Władysława Broniewskiego czy Jana Lechonia. Jury w składzie: Wiesława Domalewska, Elżbieta Piasecka-Chamryk i Wiesław Liżewski  było zgodne co do tego, że na, ufundowaną przez 
Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy „Złotą Strofę”, najbardziej zasłużyła Patrycja Kulesza, popisowo interpretująca „Odę do rozpaczy” Jana Twardowskiego i „Po co żyjemy”  Władysława Broniewskiego.
– Jestem bardzo zaskoczona, bo nie spodziewałam się nagrody! – mówi Patrycja Kulesza. 
– Interesuję się poezją, w wolnych chwilach czytam wiersze, inspiruję się nimi i sama też tworzę. Już w tamtym roku chciałam tu zaprezentować swój wiersz, ale nie dopracowałam go i zdecydowałam się wziąć inny – możliwe, że w przyszłym roku już się uda!
I miejsce i nagrodę starosty łomżyńskiego zdobyła, druga w roku ubiegłym, Julia Wierzbowska, uczennica Gimnazjum Katolickiego w Łomży i członkini teatrzyku żywego słowa Logos Witolda Długozimy.
– Bardzo lubię recytować, interesuję się poezją i dlatego uczęszczam na zajęcia w teatrzyku Logos – mówi Julia Wierzbowska. – Repertuar dobiera nam pan Witold, ale razem uzgadniamy jak to będzie mówione, interpretowane, ciągle pracujemy, przygotowujemy się do tych konkursów i są tego efekty! 
Drugą lokatę i nagrodę, ufundowaną przez MPEC Łomża, otrzymała Kamila Żmijewska z Radziłowa, zaś  miejsce III i nagrodę ufundowaną przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu Monika  Baranowska z  Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży. Nagrodę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za najlepszy dobór repertuaru wręczono Magdalenie Annie Mielnickiej z Wizny, wyróżnionej w roku ubiegłym, zaś tym razem jury doceniło takimi nagrodami aż czwórkę młodych recytatorów: Katarzynę Mrozicką (Jedwabne), Annę Gawęcką (Wizna), Zuzannę Podbielską (Logos) i Patryka Śliwińskiego (Logos).
– Jestem zadowolony! – ocenia przebieg i wyniki konkursu Witold Długozima. – Szkoda tylko, że pogoda sprawia, iż w tym roku prawie połowa spośród zgłoszonych recytatorów do nas nie przyjechała – nie tylko z powodu sprzyjającej przeziębieniom jesiennej aury, ale też pewnie kosztów, bo pod koniec roku szkoły mają coraz mniej środków. Poziom był bardzo wysoki, chwała wszystkim uczestnikom, a w przyszłym roku w repertuarze obowiązkowym 32. konkursu, odbywającego się jak zawsze w Klubie Wojskowym, będzie poezja naszego łomżyńskiego poety Jana Kulki.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę