Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Prawdziwy skarb w glinianym garnuszku

Główne zdjęcie
Skarb - srebrne monety w glinianym garnku

Ponad 300 srebrnych monet z okresu panowania dynastii Jagiellonów zostało odkopanych w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych przy budowie drogi S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego. Odkrycia dokonano 14 listopada na stanowisku w Żabikowie. Według historyków i drogowców to jedno z najcenniejszych znalezisk w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Badania archeologiczne na zlecenie białostockiego oddziału GDDKiA były prowadzone w tym rejonie od blisko pół roku. Początkowo na  niewielkim terenie, potem ich obszar  był sukcesywnie poszerzany, a w efekcie roboty budowlane przy budowie drogi zostały wstrzymane. Archeolodzy z firmy BiNa –Bogdan Wetoszka, pod kierownictwem znanego w regionie archeologa Mieczysław Bienia, na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2” pojawili się pod koniec października.
Badania były prowadzone na obszarze prawie 70 arów w pasie budowanej drogi głównej. W ich trakcie archeolodzy natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki, a w niej odnaleźli - zdeponowany w glinianym naczyniu - skarb. Po oczyszczeniu i dokładnym przeliczeniu okazało się, że to aż 322 srebrne monety z końca XV i z XVI wieku. Monety były wybite w mennicach Krakowa, Torunia, Wschowy, Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet  to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna.
- To całkiem przyzwoite nominały głównie grosze i półgrosze – mówi archeolog Mieczysław Bienia – podkreślając, że skarb ten ma ogromną wartość historyczną. - Monety są ładnie zachowane, większość jest w dobrym stanie. Widać, że były krótko w obiegu – dodaje archeolog.  
Mieczysław Bienia mówi też, że skarb ten jest pierwszym tego typy znaleziskiem na północno-wschodnim Mazowszu. Na razie nie wiadomo kto i przed kim go ukrył.
Monety zostały oczyszczone, po opracowaniu  - za jakieś 10 miesięcy – skarb ten trafi do zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Badania archeologiczne w Żabikowie zostały już zakończone. Kilka dni temu do pracy w tym miejscu powrócili drogowcy, którzy „na gruzach” dawnej piwniczki budują ekspresówkę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę