Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy tancerze na nogach i wózkach we Francji

Wrócili zmęczeni warsztatami tańca i próbami przed trzema trzygodzinnymi przedstawieniami dla ponad 2-tysięcznej widowni we francuskim Tours. Zmęczeni, ale zadowoleni. Aby wyjechać na 10-lecie Mode H, grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży ćwiczyła pół roku. Na scenie to około 10 minut, jakie w pamięci pozostaną na lata, kiedy obok siebie występowali zdrowi i niepełnosprawni tancerze z 10 zespołów z: Łotwy, Litwy, Polski, Francji, Rumunii, Hiszpanii oraz Portugalii. - Podczas występu publiczność w wypełnionej po brzegi sali Vinci gorącymi brawami towarzyszyła nam podczas całego układu – wspomina wycieczkę do Francji Zbigniew Brzeziński. - Zatańczyliśmy do muzyki country. Byłem pod wielkim wrażeniem tej integracji międzynarodowej.

- Tours znajduje się około 240 km na południowy zachód od Paryża – przybliża szczegóły wyjazdu dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, koordynator podróży i pobytu 18-osobowej delegacji z Polski, czyli z Łomży: sześcioro niepełnosprawnych, ośmioro zdrowych i czwórka opiekunów. - To była nasza trzecia wyprawa do Tours po 2010 i 2011 r.. Jest to międzynarodowy projekt, koordynowany przez francuską organizację „Mutualite Francaise”, ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Przez taniec i piękne spektakle niwelowane są różnice osób z dwóch środowisk. Zespół Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury przedstawiał etiudę z układem tanecznym do muzyki country w choreografii Justyny Wawrzyniak, prowadzącej Zespół Pieśni i tańca Łomża.

Od country na scenie do przyjaźni za kulisami
- To prosta opowieść o dziewczynie i chłopaku, który wyrusza w świat, po powrocie spotyka wokół niej innych, z jednym musi się nawet po męsku rozprawić – streszcza akcję autorka. - Jednak akcja to tylko pretekst do ukazania, że w zaprzyjaźnionym kręgu ludzie mogą bawić się bez uprzedzeń.
W pewnym momencie ten wyreżyserowany układ zamienił się w żywiołowy, spontaniczny występ. Energia i dynamika tancerzy, także na wózkach, porwała publiczność, która gromko ich oklaskiwała i dopingowała. Uczestniczyliśmy także w warsztatach artystycznych, prowadzonych przez młodych ludzi z poszczególnych krajów. Wzruszający finał spektaklu był przygotowany przez artystę Nello.
Na uczestnikach z Polski wrażenie zrobił gmach teatru Vinci, gdzie wystąpli i mieli próby. - Jeden występ był dla dzieci i młodzieży z Tours, która gorącymi brawami i okrzykami dopingowała nas podczas tańca – mówi Zbigniew Brzeziński. - Po skończonym występie finałowym grup tanecznych zeszliśmy ze sceny, poszliśmy na widownię. Dzieci bardzo żywiołowo na nas reagowały, podając nam ręce, i gratulowały nam występu. Byłem tym zaskoczony, ale był to bardzo miły gest ze strony dzieci z Francji. Podczas wyjazdu nawiązały się znajomości między różnymi grupami tanecznymi.
- Z podziwem obserwowałem tam kulturę i sprawność organizacyjną gospodarzy – dodaje dyrektor ROK, zazdroszczący, że Łomża ciągle nie ma tak dużej, nowoczesnej i wygodnej sali z zapleczem.

Tańczyli, śpiewali, paradowali z uśmiechem
- Na miejscu grupom pomagali wolontariusze: fryzjerzy, makijażyści, masażyści... Przygotowano transmisję na żywo, telewizyjną. Najbardziej zdumiewał fakt, że na 2 500 miejsc prawie wszystkie bilety od sześciu do ośmiu euro sprzedano. Na cztery spektakle, a Tours ma 100 tys. mieszkańców.
Spotkania integracyjne to okazja do popisów wokalnych, jak trio: Agnieszka Żemek - Pawczyńska, Alicja Pyczoti i Żaklina Olchowik, które zachwyciły i wzruszyły uczestników. - Żywe instrumenty i tradycyjne polskie tańce, olender kurpiowski czy polka lubelska, wciągnęły do zabawy tancerzy z innych krajów – cieszy się na wspomnienie uśmiechów od ucha do ucha Justyna Wawrzyniak.
- Atrakcją pobytu był taneczny przemarsz wszystkich delegacji ulicami przepięknego miasta Tours, choć w tym roku mieliśmy pogodę w kratkę i nie za dużo czasu na zwiedzanie starówki – dzieli się wrażeniami Jarosław Cholewicki. - Tłumy ludzi podziwiały zaangażowanie i radość uczestników, a wspólny układ taneczny zachęcał do zabawy. Wydaje mi się, że zmieniał też nastawienie w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Wyjazdy naszej grupy odbywają się dzięki dofinansowaniu i współpracy Starostwa Powiatowego w Łomży z organizacją „Mutualite Francaise”. Dziękujemy!

Grupa Tacy Sami występowała w Tours w składzie: Żaklina Olchowik, Anna Mikołajczyk, Alicja Pyczot, Edyta Jańczuk, Katarzyna Kuklińska, Krzysztof Blusiewicz, Zbigniew Brzeziński, Janusz Pawczyński, Janusz Mroczkowski, Paweł Spaliński, Wiktor Pawczyński oraz Michał Olchowik.

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę