poniedziałek, 21 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Łomżyńscy tancerze na nogach i wózkach we Francji

Wrócili zmęczeni warsztatami tańca i próbami przed trzema trzygodzinnymi przedstawieniami dla ponad 2-tysięcznej widowni we francuskim Tours. Zmęczeni, ale zadowoleni. Aby wyjechać na 10-lecie Mode H, grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży ćwiczyła pół roku. Na scenie to około 10 minut, jakie w pamięci pozostaną na lata, kiedy obok siebie występowali zdrowi i niepełnosprawni tancerze z 10 zespołów z: Łotwy, Litwy, Polski, Francji, Rumunii, Hiszpanii oraz Portugalii. - Podczas występu publiczność w wypełnionej po brzegi sali Vinci gorącymi brawami towarzyszyła nam podczas całego układu – wspomina wycieczkę do Francji Zbigniew Brzeziński. - Zatańczyliśmy do muzyki country. Byłem pod wielkim wrażeniem tej integracji międzynarodowej.

- Tours znajduje się około 240 km na południowy zachód od Paryża – przybliża szczegóły wyjazdu dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, koordynator podróży i pobytu 18-osobowej delegacji z Polski, czyli z Łomży: sześcioro niepełnosprawnych, ośmioro zdrowych i czwórka opiekunów. - To była nasza trzecia wyprawa do Tours po 2010 i 2011 r.. Jest to międzynarodowy projekt, koordynowany przez francuską organizację „Mutualite Francaise”, ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Przez taniec i piękne spektakle niwelowane są różnice osób z dwóch środowisk. Zespół Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury przedstawiał etiudę z układem tanecznym do muzyki country w choreografii Justyny Wawrzyniak, prowadzącej Zespół Pieśni i tańca Łomża.

Od country na scenie do przyjaźni za kulisami
- To prosta opowieść o dziewczynie i chłopaku, który wyrusza w świat, po powrocie spotyka wokół niej innych, z jednym musi się nawet po męsku rozprawić – streszcza akcję autorka. - Jednak akcja to tylko pretekst do ukazania, że w zaprzyjaźnionym kręgu ludzie mogą bawić się bez uprzedzeń.
W pewnym momencie ten wyreżyserowany układ zamienił się w żywiołowy, spontaniczny występ. Energia i dynamika tancerzy, także na wózkach, porwała publiczność, która gromko ich oklaskiwała i dopingowała. Uczestniczyliśmy także w warsztatach artystycznych, prowadzonych przez młodych ludzi z poszczególnych krajów. Wzruszający finał spektaklu był przygotowany przez artystę Nello.
Na uczestnikach z Polski wrażenie zrobił gmach teatru Vinci, gdzie wystąpli i mieli próby. - Jeden występ był dla dzieci i młodzieży z Tours, która gorącymi brawami i okrzykami dopingowała nas podczas tańca – mówi Zbigniew Brzeziński. - Po skończonym występie finałowym grup tanecznych zeszliśmy ze sceny, poszliśmy na widownię. Dzieci bardzo żywiołowo na nas reagowały, podając nam ręce, i gratulowały nam występu. Byłem tym zaskoczony, ale był to bardzo miły gest ze strony dzieci z Francji. Podczas wyjazdu nawiązały się znajomości między różnymi grupami tanecznymi.
- Z podziwem obserwowałem tam kulturę i sprawność organizacyjną gospodarzy – dodaje dyrektor ROK, zazdroszczący, że Łomża ciągle nie ma tak dużej, nowoczesnej i wygodnej sali z zapleczem.

Tańczyli, śpiewali, paradowali z uśmiechem
- Na miejscu grupom pomagali wolontariusze: fryzjerzy, makijażyści, masażyści... Przygotowano transmisję na żywo, telewizyjną. Najbardziej zdumiewał fakt, że na 2 500 miejsc prawie wszystkie bilety od sześciu do ośmiu euro sprzedano. Na cztery spektakle, a Tours ma 100 tys. mieszkańców.
Spotkania integracyjne to okazja do popisów wokalnych, jak trio: Agnieszka Żemek - Pawczyńska, Alicja Pyczoti i Żaklina Olchowik, które zachwyciły i wzruszyły uczestników. - Żywe instrumenty i tradycyjne polskie tańce, olender kurpiowski czy polka lubelska, wciągnęły do zabawy tancerzy z innych krajów – cieszy się na wspomnienie uśmiechów od ucha do ucha Justyna Wawrzyniak.
- Atrakcją pobytu był taneczny przemarsz wszystkich delegacji ulicami przepięknego miasta Tours, choć w tym roku mieliśmy pogodę w kratkę i nie za dużo czasu na zwiedzanie starówki – dzieli się wrażeniami Jarosław Cholewicki. - Tłumy ludzi podziwiały zaangażowanie i radość uczestników, a wspólny układ taneczny zachęcał do zabawy. Wydaje mi się, że zmieniał też nastawienie w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Wyjazdy naszej grupy odbywają się dzięki dofinansowaniu i współpracy Starostwa Powiatowego w Łomży z organizacją „Mutualite Francaise”. Dziękujemy!

Grupa Tacy Sami występowała w Tours w składzie: Żaklina Olchowik, Anna Mikołajczyk, Alicja Pyczot, Edyta Jańczuk, Katarzyna Kuklińska, Krzysztof Blusiewicz, Zbigniew Brzeziński, Janusz Pawczyński, Janusz Mroczkowski, Paweł Spaliński, Wiktor Pawczyński oraz Michał Olchowik.

Mirosław R. Derewońko

cz
pt, 27 listopada 2015 17:12
Data ostatniej edycji: 2015-11-27 18:52:14

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0