sobota, 19 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Duch miejsca, inne duchy i duszki - wystawa poplenerowa "Stopki"

Zaproszenie-poplenerowa--3.gif

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” zapraszają na wystawę poplenerową „Duch miejsca, inne duchy i duszki”. Wernisaż odbędzie się 16 października 2015 roku o godz. 17.00 w salach wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży. Wystawa będzie czynna do 8 listopada 2015 roku.

W tegorocznym, XII Międzynarodowym Plenerze „Stopki” wzięło udział 16 artystów: Teresa Adamowska (Łomża), Stanisław Kędzielawski (Łomża) (komisarz pleneru), Maciej Kędzielawski (Łódź), Nina Krymova (Kaliningrad), Nataliya Kuberska (Lwów), Iwona Sielska (Katowice), Dobrochna Sobek (Kraków), Andrzej Strumiłło – (Maćkowa Ruda) – kurator pleneru, Katsiaryna Suvarava (Mińsk), Włodzimierz Witalis Tyc (Bielsk Podlaski), Aleh Uscinovich(Mińsk), Tomas Vaičaitis – (Telšiai), Siarhei Vechar (Mińsk), Aleksandras Vozbinas (Wilno), Edyta Wittchen-Strumiłło (Warszawa), Jacek Wójcik (Włodawa), Stanislaw Ziolkowski (Tübingen).

Twórcy spotkali się w sierpniowe dni na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w Supraślu. Z dala od miejskiego hałasu i zgiełku oddali się kontemplacji natury i poszukiwaniom ducha miejsca., czego owocem jest blisko siedemdziesiąt prac o różnym charakterze. Genius loci, objawiający się pośrednio poprzez klimat i nastrój, poprzez odwołania do wszechobecnej w Supraślu sztuki sakralnej, poprzez „język rzeki i krajobrazu” czy architekturę, niejako emanuje z płócien, pobudzając do różnorodnych skojarzeń. Artyści roztoczyli aurę niespiesznego słonecznego popołudnia w małym miasteczku, gdzie historia i tradycje są nadal żywe i chodzą ze wszystkimi “pod rękę”. Właśnie tradycja, w postaci sztuki sakralnej Prawosławia podbiła serca i wyobraźnię uczestników, stając się jednym z wiodących motywów w ich pracach, podobnie jak urokliwa architektura miasta. W centrum zainteresowania malarzy znalazła się Cerkiew p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Muzeum Ikon i pałac Buchholtzów. Artyści stworzyli liczne przedstawienia tych obiektów – zarówno realistyczne w charakterze jak i bardziej przetworzone, o wieloznacznej, niekiedy pozbawionej figuracji formie, która skłania do filozoficznej refleksji. Przedmiot artystycznych poszukiwań uczestników nieodmiennie stanowił także pejzaż. Malownicze supraskie krajobrazy przekształcone w zabarwione fantazją i nutą metafizyki wizje uzyskały nieznane dotąd oblicze.

 

Iwona Sielska
Tomas Vaicaitis
Aleksandras Vozbinas
Nina Krymowa
Stanisław Kędzielawski
Aleh Uscinovich
Katsiaryna Sumarowa
Teresa Adamowska
Włodzimierz Tyc
Nataliya Kuberska
Dobrochna Sobek
Stanisław Ziółkowski
Grzegorz Gwizdon
pt, 09 października 2015 10:33
Data ostatniej edycji: 2015-10-17 23:28:50

 


facebook m.jpg

facebook g.jpg

 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0