niedziela, 20 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Kopuła i krzyż na wieży kościoła Krzyża Świętego

To była operacja na najwyższym poziomie. W środowy poranek jeden z najwyższych dźwigów kołowych w Polsce podniósł i umieścił na wschodniej wieży kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży metalową, ważącą blisko 12 ton, kopułę. Samo posadowienie kopuły przebiegło bardzo sprawnie i zajęło około 15 minut. Poprzedziło je znacznie dłuższe ustawiania dźwigu, mocowania kopuły oraz trwające kilka miesięcy jej budowanie i okładanie specjalną blachą na placu przed świątynią.
Osobno wciągnięto kilkumetrowej wysokości metalowy krzyż, który osadzono na czubku kopuły, a zwieńczenie tych prac oznajmiło bicie kościelnych dzwonów.

Ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży nie krył radości z posadowienia kopuły na pierwszej z dwóch wież nad głównym wejściem do świątyni.
- Od  2009 roku, gdy w nowy kościół został oddany do użytku i zaczęliśmy sprawować tu Msze święte były pytania od parafian, kiedy na wieżach kościoła będą kopuły – opowiada ks. Godlewski. - Wszystko rozbijało się o pieniądze, ale musieliśmy się też tego nauczyć. Pierwszą kopułę, tę najmniejszą od strony południowej kościoła, ustawiliśmy w październiku ubiegłego roku. Teraz kopuła stanęła na jednej z głównych wież, ale jest już przygotowane także ta trzecia kopuła, a sąsiednią wieżę. Czeka w zakładzie, który wykonywał jej element. Myślę, że jej montaż rozpoczniemy jeszcze przed zimą a wiosną zakończymy – wszystko zależy od pogody.
Proboszcz Godlewski dziękuje wszystkim, którzy wspierali także finansowo składając swoje ofiary, w to wielkie dzieło dokończenia budowy kościoła Krzyża świętego, którzy powstał jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej.

Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
Fot. Adam Babiel
cz
śr, 30 września 2015 15:28
Data ostatniej edycji: 2015-10-01 10:54:08

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0