Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Nagroda i Medal Zygmunta Glogera dla prof. Dobrońskiego

Główne zdjęcie
Prof. Adam Dobroński

Historyk dr hab. prof. Uniwersytetu w Białymstoku Adam Czesław Dobroński został laureatem tegorocznej głównej nagrody w organizowanym po raz 26. przez łomżyńską „Stopkę” Konkursie o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. W ten sposób honorowani są wybitni polscy badacze, twórcy, animatorzy kultury czy działacze polonijni. W ubiegłym roku nagrodę główną otrzymał prof. dr hab. Jan Miodek , a wcześniej m.in. Janusz Odrowąż-Pieniążek, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz prof. Andrzej Strumiłło, czy prof. dr hab. Janusz Tazbir, który od kilku lat jest przewodniczącym kapituły przyznającej Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.

Konkurs glogerowski jest organizowany przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” od 1983 roku. Inicjatorem nagrody był zmarły w tym roku twórca „Stopki” red. Stanisław Zagórski. Dzięki jego staraniom Nagroda i Medal Zygmunta Glogera stała się jedną z cenniejszych nagród przyznawanych w Polsce badaczom kultury. Grono jego laureatów sięga już 190 osób i każdego roku poszerzane jest o kolejne nazwiska wybitnych przedstawicieli polskiej nauki oraz działaczy kulturalnych i społecznych.

Zgodnie z decyzją kapituły konkursu, której przewodniczy  prof. dr hab. Janusz Tazbir, w tym roku główna nagroda i Medal Zygmunta Glogera trafią do profesora Uniwersytetu w Białymstoku Adam Czesława Dobrońskiego za badanie i popularyzację ziem północno-wschodniej Polski w tym Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.
Nagrodę 2. stopnia otrzyma prof. Stanisław Achremczyk z Olsztyna za wybitne osiągnięcia w badaniu historii Warmii i Mazur, a nagrodę 3. stopnia prof. Piotr Borek z Krakowa za dokumentowanie wielokulturowego dziedzictwa kresów.
Kapituła przyznała także trzy wyróżnienia dla Wojciecha Kowalczuka z Białegostoku, Andrzeja Cybuli z Sandomierza oraz Barbary i Adam Podgórskich z Rudy Śląskiej, oraz wyróżnienie honorowe dla Lucyny Janik.
Wszystkie nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości glogerowskich, które co roku w październiku organizowane są w Łomży.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę