Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Warsztaty w Łomży jedyne takie

W następny weekend rozpoczynają się w Łomży jubileuszowe, X Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. To jedyne warsztaty o takim profilu w Polsce, skierowane do młodych skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, flecistów i – po raz pierwszy – oboistów. W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 60. wybitnie utalentowanych młodych muzyków z Polski i zza granicy, a poza licznymi zajęciami atrakcją warsztatów będą też otwarte dla mieszkańców Łomży koncerty. – Byłam bardzo zawiedziona tym, że te warsztaty nie mogły wystartować w Łomży! – mówi wybitna altowiolistka, pedagog i dyrektor artystyczny warsztatów prof. Dorota Sroczyńska. – Dlatego dążyłam przez sześć edycji żeby mogły odbywać się w Łomży, bo miały być właśnie tutaj, w miejscu mi bliskim. Jestem bardzo szczęśliwa, że nie muszę tego realizować gdzie indziej!


Warsztaty odbywają się w Łomży już po raz czwarty z rzędu. Co roku biorący w nich udział młodzi ludzie, poza zajęciami z wybitnymi muzykami i pedagogami, poznają też kulturę ludową i sztukę wybranego regionu kraju. W tym roku będzie to możliwe dzięki zajęciom i koncertowi łowickiego zespołu Ksinzoki.
– Zaczynamy inaczej niż zwykle, bo oficjalne otwarcie warsztatów dla uczestników odbędzie się w szkole muzycznej 16 sierpnia o godz. 13.30, a o 14. zaczynamy blok zajęć z zespołem Ksinzoki – zapowiada prof. Sroczyńska. – Zajęcia, otwarte też dla chętnych mieszkańców Łomży, potrwają do godz. 17., a po przerwie zapraszamy na oficjalną inaugurację o godz. 19. do Teatru Lalki i Aktora, który jest współorganizatorem koncertu zespołu Ksinzoki.
Nie będzie to jedyny koncert podczas trwania warsztatów, bo 22 sierpnia  o godz. 17.00 młodzi muzycy wystąpią w miejscu szczególnym, dawnej siedzibie rodu Lutosławskich, obecnie siedzibie Muzeum Przyrody. Następnego dnia, w niedzielę 23 sierpnia, również o godz. 17.00, zaprezentują zaś w sali koncertowej PSM I i II stopnia w Łomży to wszystko czego nauczyli się podczas ośmiu pracowitych dni. Będą więc występy solowe, większe składy z warsztatową orkiestrą włącznie oraz efekty pracy na zajęciach z folkloru: wykonanie piosenek i tańców łowickich. 
20. skrzypków, 9. altowiolistów, 9. wiolonczelistów, 10. flecistów i 9. oboistów, w tym  skrzypek z Rosji i oboista z Białorusi, przyjadą do Łomży dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Państwowej  Szkoły Muzycznej I i II stopnia i Fundacji Szkoły Muzycznej w Łomży. 
– To, że mogę to czynić w szkole muzycznej, której dyrektor Mirosław Korona jest tak otwarty na propozycje, a wszyscy pracownicy szkoły są tak pomocni, jest ogromnym atutem tych warsztatów! – podkreśla prof. Sroczyńska, nie kryjąca też wyrazów uznania dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w organizację i przebieg warsztatów. – Dziękuję bardzo głównemu inżynierowi Zdzisławowi Pisowodzkiemu i prezesowi zarządu Marianowi Mielcarkowi z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży, którzy dołożyli wszelkich starań, by warsztaty mogły odbyć się w zaplanowanym terminie, przekładając przerwy w dostawach ciepłej wody na późniejszy termin. Takie bezinteresowne postawy i dowody życzliwości dowodzą, że to była dobra decyzja przed laty, a wspaniała jest możliwość jej realizacji tutaj w Łomży!
Wstęp na wszystkie zajęcia grupowe podczas warsztatów oraz koncerty jest wolny, ponieważ organizatorom zależy na tym, by Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne stały się imprezą na którą mieszkańcy Łomży czekają i by wpisała się ona w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. 
Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę