Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Susza mordercza dla rolników

Prawie pół tysiąca wniosków złożyli rolnicy do szacowania strat w uprawach spowodowanych suszą w 9. gminach powiatu łomżyńskiego. Dokładne ich określenie jest podstawą do udzielenia pomocy przez państwo. W gminie Śniadowo wpłynęło około 90 wniosków, a w gminie Zbójna aż 217. Jednak jak podkreślają nieoficjalnie pracownicy urzędów gmin zaplanowane formy pomocy są niezadowalające dla rolników, stąd tak małe ich zainteresowanie składaniem wniosków w niektórych gminach, mimo poniesionych strat. Dlatego też w powiecie łomżyńskim nie brakuje gmin w których nie złożono ani jednego wniosku o oszacowanie strat.

Na terenie województwa podlaskiego, podobnie jak w 12. innych, stwierdzono tzw. suszę rolniczą, dotyczącą głównie zbóż jarych. Dlatego również urzędy gmin w Jedwabnem, Łomży, Miastkowie, Nowogrodzie, Piątnicy, Przytułach, Śniadowie, Wiźnie i Zbójnej przyjmowały bądź nadal przyjmują zgłoszenia od rolników którzy ponieśli  spowodowane suszą straty w uprawach rolnych. Najwięcej wniosków poszkodowani rolnicy złożyli w gminie Zbójna, większość z tych 217 wniosków dotyczyła użytków zielonych. W Śniadowie wnioski napływały do ostatniej chwili, to jest do  do czwartku do  godz. 15.30 i na tę chwilę wiadomo, że jest ich około 90. Komisja wciąż pracuje również w gminie Wizna, gdzie, wpłynęło co najmniej kilkadziesiąt wniosków. W Piątnicy było ich 28, dotyczących głównie drugiego pokosu traw i zboża jarego. Podobna sytuacja była w gminach Jedwabne i Przytuły, gdzie też trwa szacowanie strat. W Przytułach wpłynęło 40 wniosków, z czego pięć wycofano, gdyż rolnicy zdecydowali się jednak skosić zboże nie czekając na wizytę komisji, zaś w Jedwabnem wnioski można jeszcze składać do końca dzisiejszego dnia, tj. piątku 7 sierpnia,  do godz. 15.30 – do tej pory wpłynęło ich około 40. 
Jednak nie we wszystkich gminach sytuacja wygląda podobnie: w Miastkowie i Łomży nie wpłynął ani jeden wniosek, chociaż w tej drugiej gminie byli rolnicy zainteresowani szacowaniem strat w uprawach kukurydzy, zaś zboża są już zebrane bądź właśnie zbierane. Podobna sytuacja była w gminie Nowogród, gdzie złożono tylko 4 wnioski o oszacowanie strat.
Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na preferencyjne stawki nowych kredytów, wydłużenie okresu spłaty tych już zaciągniętych, rozłożenie na raty bądź odraczanie składek KRUS czy umorzenie czynszu dzierżawnego za ziemię dzierżawioną od państwa, co – jak można wywnioskować po ilości wniosków w niektórych gminach – nie jest dla nich wystarczającą rekompensatą poniesionych strat.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę