Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pielgrzymie, czas w drogę!

Główne zdjęcie
Ks. Adam Ulatowski, przewodnik grupy łomżyńskiej 31. PPŁ i pątniczka z Łomży Krystyna Przestrzelska

- Miałam problemy z nadciśnieniem i z krwią, a lekarka powiedziała mi, że najlepszy lekarz jest w niebie! – uśmiecha się Krystyna Przestrzelska z parafii Bożego Ciała w Łomży, po raz piętnasty wyruszająca na szlak 31. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej, która wyjdzie ku Jasnej Górze 1. sierpnia z Łomży i na którą trwają zapisy. – Najpierw poszła moja córka 15-letnia, potem syn 23-letni, a po nich to ja zaczęłam swą pielgrzymkową przygodę. I chodzę do dziś. W parafiach Łomży i Diecezji Łomżyńskiej oraz sekretariacie 31. PPŁ trwają właśnie zapisy.

Krystyna Przestrzelska (po lewej) zapisuje się na pielgrzymkę
Krystyna Przestrzelska (po lewej) zapisuje się na pielgrzymkę
Obowiązkowe wyposażenie pielgrzymki
Obowiązkowe wyposażenie pielgrzymki
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ co chwilę przyjmuje kolejnych współpracowników
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ co chwilę przyjmuje kolejnych współpracowników
Ewelina Konopka z Łomży i wolontariuszka z sekretariatu 31. PPŁ
Ewelina Konopka z Łomży i wolontariuszka z sekretariatu 31. PPŁ
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ, i ks. Tomasz Wilga, proboszcz śniadowski
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ, i ks. Tomasz Wilga, proboszcz śniadowski
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ
Ks. Piotr Mazurek, kierownik 31. PPŁ

W  międzyczasie 66-letnia dziś kobieta przeszła poważną operację i - jak sama mówi  - „po dwóch miesiącach myślałam, że nie dojdę. Ale przeliczyłam, że do pielgrzymki zostało 40 dni i pomyślałam sobie: teraz post, a potem zmartwychwstanie”. Gdy wyszła na pielgrzymkę po raz pierwszy, wszystko wydawało się jej „złe, niedobre i do zmiany”: a to za głośno w tłumie, deptanie jeden drugiego po nogach i  pchanie się wszędzie. Nawet błyszcząca karimata ostro raziła w oczy. - Ale jak weszłam pierwszy raz na Jasną Górę, to zaraz wszystko mi przeszło i dziś kocham to deptanie i  to pchanie - śmieje się pątniczka. - Oprócz tego, to wielka łaska, że ludzie, którzy pozostają w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej, za nas się modlą. Jak my za nich...

Nowy przewodnik grupy łomżyńskiej z gitarą
Ksiądz Adam Ulatowski przyjechał z parafii św. Anny  w Kolnie. Energiczny i sympatyczny 33-latek jako ksiądz był na pielgrzymkach sześć razy i dwa razy w cywilu, zanim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. – Lubię chodzić, być aktywny, więc łączę przyjemne z pożytecznym - przedstawia przed wejściem do Instytutu Teologicznego jeden z motywów pielgrzymowania. - Moim ulubionym zajęciem jest spowiadanie w drodze, kiedy pątnicy z grzechami przychodzą bezpośrednio do mnie, bez kratek konfesjonału. Skraca się dystans i myślę, że penitentom łatwiej jest rozważać swoje grzechy w rozmowie, z kimś, kogo poznali.
Ks. Adam Ulatowski pochodzi z Łomży, a dał się tu poznać jako zdolny gitarzysta, wokalista i animator zabawy. W grupie łomżyńskiej był duszpasterzem, lecz teraz pierwszy poprowadzi pielgrzymów do Częstochowy.  – Choroba wyeliminowała księdza Łukasza Andrzejczyka, nie może chodzić, dlatego zastąpi go ks. Adam – wyjaśnia ksiądz kierownik Piotr Mazurek, dla którego jest to już 22. PPŁ, w tym dziesiąta jako kierownika. – Tradycyjnie najpierw wyruszą grupy z Łomży, Ostrołęki i Zambrowa – 1. sierpnia, z Ostrowi Mazowieckiej – 2. sierpnia, a z Wyszkowa - 3 sierpnia; grupy połączą się w drodze - opowiada ks. Mazurek. – Przesłaniem 31. PPŁ są słowa: ,,Nawróćcie się i wierzcie w ewangelię” (por. Mk 1,15). To wezwanie do radykalnej  przemiany w życiu. Pamiętajmy, że pielgrzymka to rekolekcję w drodze, kiedy posługujemy się Słowem Bożym, aby porzucić wady, grzechy i nałogi. Człowiek podczas pielgrzymki częściej korzysta z sakramentu pokuty i stara się żyć najdłużej, tak jak się da, w świętości. Wiem, że ,,nawracanie się” łatwo powiedzieć, ale trudniej jest przełożyć na relację z rodzicami, dziećmi, wnukami, rodzeństwem... Jednak na to pielgrzymi liczą i w to wierzą...

Na Jasną Górę w intencji rodziny i własnych
Ksiądz Mazurek, zapytany o cuda podczas pielgrzymki, z których słynie Jasna Góra, mówi: - Mamy bardzo wiele świadectw tego typu, że ktoś wymodlił zgodę w rodzinie i łaskę zdrowia, że zaczął regularnie uczestniczyć w mszy świętej i komunii. Nie jest to tak spektakularne jak odrzucenie kul i lasek, ale to solidna praca duchowna. Wśród nas żyje skromnie wielu ludzi, którzy są święci. Pielgrzymka to okres wyrzeczenia i ofiary z własnego czasu, trudu, wysiłku. Wyrzeczenie ofiarowane Matce Bożej, wypraszające łaski. Pan Bóg docenia te wyrzeczenia.
Ks. Tomasz Wilga (46 lat), proboszcz śniadowski, odwiedził biuro pielgrzymki, zgłaszając, że w okolicy Sulencina jest przebudowa drogi, 1,5 - 2km. Ks. Mazurek frasuje się i zastanawia, którędy pójdą pielgrzymi... A 11. lipca ksiądz Tomasz zakończył 18. pielgrzymkę w intencji trzeźwości narodu z Ostrołęki do Niepokalanowa. – Wędrowało 70 osób, wszyscy, którzy na sercu mają trzeźwość rodaków – cieszy się kapłan. - Najmłodszy nasz pielgrzym miał 4 lata, a najstarsza pani 72. Szli księża: Kamil Paź i Łukasz Ładyżyński. Pielgrzymka to radość, a nie ubaw, żeby pośmiać się z kogoś lub czegoś, ale radość, mimo trudu zmęczenia i wyczerpania. Ks. Tomasz był pielgrzymem sześć razy z diecezją płocką i trzy razy z Diecezją Łomżyńską. Pierwszy raz szedł jako czternastolatek, ministrant Jednorożca, członek ruchu Światło Życie.
Ewelina Konopka jest absolwentką studiów licencjackich z ekonomii na UKSW i pierwszy raz pójdzie z pielgrzymką łomżyńską oraz z koleżanką Iwoną z okolic Łomży. - Poznałyśmy się w marcu na pielgrzymce autokarowej do Częstochowy- wyjawia studentka z parafii św. Brunona. – Zamysł i pragnienie pójścia w drogę do Częstochowy miałam już rok temu, ale z różnych powodów się nie udało...  Dlaczego wyruszam teraz...? W intencjach związanych z rodziną i w intencjach własnych, które noszę w sercu. Ale dzielę się nimi z Panem Bogiem.

Chętni na pielgrzymkę mogą zapisać się w środę, czwartek i piątek w godzinach 11. – 13. oraz 16 .- 18. w budynku Instytutu Teologicznego obok Katedry. Jeśli ktoś nie ma dwóch tygodni na wędrowanie, może dojechać, zapisać się w sekretariacie mobilnym. Szczegóły na stronie www.pielgrzymka.lomza.pl Oprócz pięciu grup w trasie, będzie w modlitwie łączyć się z pątnikami grupa biała, do której też można się zapisać. W sobotę, 1.sierpnia, o godz.  6. rano mszę św. w Katedrze w Łomży odprawi ks. bp Janusz Stepnowski, po czym pielgrzymi wyruszą w długą drogę do Częstochowy. Na Jasną Górę dotrą 13. sierpnia około godziny 19.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę