Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Przygotowania do referendum wystartowały

Nawet blisko dwa i pół tysiąca osób na terenie Łomży i pięciu okolicznych powiatów znajdzie pracę w obwodowych komisjach referendalnych, które w połowie sierpnia będą musieli powołać okoliczni wójtowie, burmistrzowie oraz prezydent Łomży. Komisje przeprowadzą wyznaczone na 6 września referendum m.in. w sprawie JOW-ów, czyli wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Póki co nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła dieta za pracę w takiej komisji, ale kandydatów do tej pracy będą mogli zgłaszać przede wszystkim przedstawiciele partii politycznych.

Zaproponowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego referendum, które odbędzie się w pierwszą niedzielę po wakacjach - 6 września – będzie miało trzy pytania na które odpowiedzieć mają Polacy: (1.) czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; (2.) czy opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa, (3.) czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
- Podpisane przez Prezydenta RP postanowienie o referendum zostało już opublikowane w  Dzienniku ustaw, a to oznacza, że jest już prawomocne i formalnie rozpoczęła się już kampania referendalna – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura wyborczego w Łomży. - Jeszcze dziś do gmin w naszym okręgu wyborczym (obejmuje Łomżę i powiaty grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski) roześlemy to postanowienie i kalendarz referendalny, w którym określone są terminy na poszczególne czynności.
Referendum w poszczególnych obwodach, takich samych jak w przypadku ostatnich wyborów prezydenckich, przeprowadzać będą specjalnie powołane komisje referendalne. W każdej z nich zasiąść może od 5 do 9 osób. Kandydatów, za wyjątkiem jednej osoby wskazanej przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, zgłaszać będą komitety biorące udział w referendum. To przede wszystkim partie polityczne, stowarzyszenia czy fundacje, które otrzymają z PKW specjalne zaświadczenia potwierdzające ich uczestnictwo w kampanii referendalnej. Komitety te będą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji referendalnych do 7 sierpnia. Póki co nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła dieta za pracę w takiej komisji. Ciekawostką jest natomiast fakt, że głosowanie w referendum będzie o 2 godziny dłuższe niż w wyborach prezydenckich. Lokale referendalne będą czynne do godziny 6.00 rano do 22.00, a w wyborach prezydenckich głosowanie trwało od 7. do 21.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę