Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Inwigilacja na każdym kroku?

Kamery, mapy satelitarne, drony czy systemy GPS pozwalające śledzić pracowników – to tylko niektóre z szerokiej gamy urządzeń technicznych, po jakie sięgają urzędy i instytucje publiczne w Polsce. Fundacja Panoptykon chce stworzyć mapę narzędzi nadzorczych i podmiotów, które je wykorzystują. Jak podają działacze fundacji, której celem jest działanie na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym, już w trakcie wstępnych poszukiwań natknęli się na kilka zwracających uwagę przypadków wykorzystywania narzędzi opartych na technologiach biometrycznych. - Wojskowa Akademia Techniczna planuje pilotażowe wprowadzenie systemu pobierania odcisków palców na stołówce – mają służyć kontroli wydawania posiłków – podaje Anna Walkowiak z Fundacji Panoptykon. - Równie daleko idące pomysły mieli jeszcze niedawno włodarze Łomży- Chcieli wykorzystać biometrię do wydawania świadczeń socjalnych i kontaktów mieszkańców z urzędem.

W jakich przypadkach instytucje publiczne sięgają po urządzenia biometryczne? Czy władze poszczególnych miast korzystają z dronów? A jeśli tak, co z nimi robią? Jak popularne są kamery z automatycznymi funkcjonalnościami, np. służące do wykrywania niebezpiecznych zachowań? Ile kosztuje ich zakup i wykorzystywanie przez państwo? Kto produkuje wszystkie te narzędzia do zbierania informacji o ludziach? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają działacze Fundacji Panoptykon, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli projekt strażniczy, w ramach którego staramy się dowiedzieć, jakimi narzędziami posługuje się nasze państwo.
- Interesują nas nie tylko te, które mają służyć bezpieczeństwu. Chcemy poznać urządzenia i programy wykorzystywane również do zarządzania ludźmi czy wykrywania różnego rodzaju nadużyć – podaje Anna Walkowiak opisując założenia projektu. - Na podstawie uzyskanych informacji przygotujemy raport – swoistą „mapę” narzędzi nadzorczych w Polsce i podmiotów, które je wykorzystują – wraz z rekomendacjami, jak robić to w zgodzie z prawami człowieka.
Teraz działacze fundacji szukają tropów... Już wysłano wnioski do 48 miast w całej Polsce, w tym i Łomży, pytając o monitoring wizyjny, spersonalizowane karty miejskie, drony i ortofotomapy oraz narzędzia do kontroli wydajności pracy i weryfikacji uprawnień dostępu w urzędach.
- Słyszymy o pomysłach wykorzystywania maszyn bezzałogowych przez straż miejską do sprawdzania, czy coś złego nie dzieje w trudno dostępnych miejscach lub z czyjego komina ulatują gazy zanieczyszczające środowisko. Ortofotomapy po pewnej obróbce są za to wykorzystywane do ściągania zaległych podatków od nieruchomości. Władze miasta, korzystając z nowoczesnych narzędzi, walczą o skuteczność, ale dobrze byłoby wiedzieć, jakimi zasadami się przy tym kierują, bo jednocześnie zbierają również informacje o osobach, które żadnych naruszeń się nie dopuściły – zauważa  Anna Walkowiak.
Działacze fundacji chcą się dowiedzieć także o narzędziach wykorzystywanych przez inne instytucje, m.in. ministerstwa, policję i pozostałe służby.
- Im również zadaliśmy szereg pytań, ale na tym nie poprzestajemy. Ciekawią nas praktyki różnych podmiotów publicznych i będziemy wdzięczni za pomysły, do jakich instytucji powinniśmy się jeszcze zwrócić – przekazuje Anna Walkowiak. - Jeśli słyszeliście o tym, że jakaś instytucja publiczna korzysta z narzędzi biometrycznych (zbierających odciski palców czy skany siatkówki oka), programów pozwalających na automatyczne przeszukiwanie sieci lub baz danych czy łączenia ogólnodostępnych informacji w kompleksowe profile, napiszcie do nas na adres fundacja@panoptykon.org.
Fundacja na swojej stronie internetowej udostępnia także ankiety, które można wypełnić i wysłać np. do włodarzy samorządów w ramach pytań o informację publiczną.
- Będziemy wdzięczni, jeżeli podeślecie nam ciekawe tropy lub odpowiedzi, które otrzymacie od urzędów – dzięki Wam nasza „mapa” narzędzi będzie dokładniejsza – dodaje Anna Walkowiak.

źródło: Fundacji PanoptykonW poszukiwaniu narzędzi nadzoru

 

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę