Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

...z okazji „Światowego Dnia Wody”

Światowy Dzień Wody nie przypada na Lany Poniedziałek, a szkoda... Woda, którą tego dnia leje się bez opamiętania jest wręcz bezcenna. Niestety w większości nie zdajemy sobie sprawy, że polskie zasoby wody pitnej szacowane są na poziomie... Egiptu, a Polska zagrożona jest deficytem wody. Od 10 lat młodszym mieszkańcom Łomży i regionu stara się to uświadomić Katarzyna Mieczkowska, która w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży rokrocznie na początku wiosny organizuje warsztaty ekologiczne z okazji „Światowego Dnia Wody”. - Przypominamy, że czysta woda jest życiem, a naszym obowiązkiem jest o nią dbać – mówi Katarzyna Mieczkowska zapraszając na kolejne wodne warsztaty w najbliższy czwartek i piątek.

Zapasy słodkiej wody nie są nieskończone. Są one w większym stopniu zużywane niż mogą się odnowić w naturalnym obiegu hydrologicznym. Dotyczy to przede wszystkim wód podziemnych, których głównym źródłem odnawiania są opady atmosferyczne. Przenikając w głąb podłoża zasilają one wody podziemne ale mogą też spływać wodami powierzchniowymi do morza. Jeśli opady są bardzo intensywne woda przede wszystkim spływa, a w niewielkim tylko  stopniu przenika do podłoża i zasila bezcenne wody gruntowe.
Wpływ na to, że zasoby wodne Polski w porównaniu z krajami europejskimi są małe, mają – zdaniem naukowców - niekorzystne warunki klimatyczne i hydrologiczne. Polska leży na terenie, gdzie ścierają się wpływy klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje w kierunku z zachodu na wschód, natomiast parowanie jest w Polsce podobne do sąsiednich krajów europejskich. W efekcie – jak wynika z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej - na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3 wody na rok. To znacznie mniej niż w krajach sąsiednich i znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi - na jednego mieszkańca Europy - 4560 m3/rok. 
- „Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody” – mówił obrazowo wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski z okazji „Światowego Dnia Wody” obchodzonego 22 marca.

Warsztaty ekologiczne w Drzewnej
Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży warsztaty ekologiczne z okazji „Światowego Dnia Wody” organizujemy cyklicznie już od 10 lat. Są skierowane do gimnazjalistów z Łomży ale i województwa podlaskiego, a planowana liczba uczniów uczestniczących w zajęciach w tym roku ma sięgnąć pół tysiąca. 
- Celem warsztatów jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznych gimnazjalistów, poznawanie funkcji wody w przyrodzie i życiu człowieka, nauczanie postaw właściwego korzystania z zasobów wodnych, uświadomienie zagrożeń jakie stwarza człowiek dla zasobów wodnych oraz poznawanie metod przeciwdziała tym zagrożeniom, upowszechnianie wiedzy o działaniach odpowiednich instytucji w zakresie ochrony przyrody i środowiska – mówi Katarzyna Mieczkowska, główny organizator obchodów Dnia Wody w Drzewnej. 
W realizację przedsięwzięcia włączają się nauczyciele przedmiotów zawodowych - ochrony środowiska, biologii oraz geodezji -  ale także zaprzyjaźnione ze szkołą instytucje: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku Delegatura w Łomży, Nadleśnictwo Łomża, Narwiański Park Narodowy czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. 
- Wspólnymi siłami przez wiele lat udało nam się rozpropagować zagadnienia ekologiczne związane z oszczędnym gospodarowaniem wodą – podkreśla Katarzyna Mieczkowska. - Dzięki tym działaniom każdy uczeń gimnazjum będzie racjonalnie korzystać z zasobów wodnych naszej planety oraz będzie przekazywał zdobytą wiedzę innym.
W tym roku jubileuszowe 10. warsztaty ekologiczne w Drzewnej odbędą się w najbliższy czwartek i piątek (9 i10 kwietnia). W ich ramach planowane są wykłady i prelekcje, zajęcia praktyczne w grupach (analiza chemiczna i biologiczna wód oraz zagadnienia związane z oczyszczaniem i uzdatnianiem wody), ale także konkurs fotograficzny związany z tematyką wodną, i test wiedzy ekologicznej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę