Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wielkanocne palmy w Zbójnej

Wielobarwna procesja z palmami przeszła w Niedzielę Palmową przez Zbójną. W korowodzie zgodnie kroczyli starsi i młodsi mieszkańcy gminy, prezentujący wykonane zgodnie z kurpiowską tradycją palmy, często nawet kilkumetrowej długości. – Cieszę się przede wszystkim z tego, że młodzi chcą czuć się Kurpiami, bo jeszcze te 20-25 lat temu nazwanie kogoś Kurpiem było odbierane dwuznacznie, teraz nasze dzieci odważnie twierdzą, że są z Kurpi! – podkreśla Zenon Białobrzeski, wójt gminy Zbójna. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

Zanim procesja z palmami wyruszyła do kościoła p.w. św. Wincentego a' Paulo w Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę prac nagrodzonych w 17 konkursie „Rozmaitości wielkanocne” oraz uhonorowano zwycięzców. Ich grono było w tym roku wyjątkowo liczne, bo na konkurs wpłynęło aż 248 prac, wykonanych przez 483 osoby. Dlatego komisja konkursowa, złożona z etnografów i specjalistów od folkloru: Bernarda Kielaka, Wiesławy Pawlak i Urszuli Kuczyńskiej, miało pełne ręce roboty, oceniając palmy wykonane indywidualnie oraz zbiorowo, a także bukiety, wycinanki, kierce i pisanki. Członkowie komisji wysoko ocenili poziom większości prac, podkreślając nie tylko ich walory artystyczne, ale też zgodność z tradycją kurpiowską. Spośród ponad 90 wykonanych palem  najefektowniej wyglądały te największe, nierzadko będące dziełem całych rodzin czy klas, pracujących zespołowo nad ich poszczególnymi elementami.
– Najtrudniejsze było zwijanie! – zgodnie podkreślają 13-latki: Kasia, Kornelia i Patrycja oraz o rok młodsza  Kornelia ze szkoły podstawowej w Dobrymlesie. – Robiłyśmy już wcześniej takie palmy klasowe, ale i tak zajęło to nam pięć godzin. Lubimy zajmować się czymś takim, to wcale nie jest niemodne czy nudne i wiemy też, że podtrzymujemy w ten sposób nasze tradycje!
Rodziców bardzo cieszy, że ich dzieci garną się do takich zajęć, zauważają to również nauczyciele, podkreślający, że jeśli  są  one interesujące i właściwie prowadzone, to nawet maluchy w przedszkolu chętnie biorą w nich udział.  
– Dzieci bardzo chętnie wykonują różnego rodzaju prace plastyczne – mówi nauczycielka plastyki  w szkole podstawowej w Zbójnej Edyta Krzynówek. – Są to małe dzieci, klasa pierwsza, ale miały ogromną frajdę podczas nauki tworzenia kwiatów, krojenia i związywania bibuły. Zdobyliśmy 2. miejsce – jest to tym bardziej motywujące, że 1. nie było, więc jest tak, jakbyśmy je zdobyli!
Nie brakowało też wycinanek i pisanek, wykonywanych tak jak przed laty tradycyjnymi metodami.
– Było to robione z cebuli, potem wlewało się wodę, wkładało jajka i się gotowało – zdradza tajemnicę swego sukcesu 10-letnia Ula z Dobregolasu. – Po wyjęciu pisanek nożem trzeba było wyskrobać wzorek. To moja pierwsza taka nagroda, wcześniej bardziej śpiewałam piosenki!
I chociaż nie we wszystkich kategoriach młodzi ludzie uczestniczyli równie chętnie, a komisja zaznaczyła też skromną ilość wykonanych w tym roku kierców i bukietów, to prawdziwe zainteresowanie dzieci i młodzieży folklorem czy tradycjami jest faktem.
– Dzieciaki rokrocznie z ogromną przyjemnością biorą udział w „Rozmaitościach wielkanocnych”, zarówno w kategoriach zespołowych, jak i indywidualnych – mówi Jacek Krzynówek, dyrektor Szkoły Podstawowej im M. Konopnickiej w Zbójnej. – W tym roku jako szkoła odnieśliśmy naprawdę duży sukces, bo mamy 1. miejsce w kategorii IV-VI dla klasy 6., natomiast w kategorii I-III mamy dwa 2. miejsca, gdy nie było 1. i 3., tak więc zgarnęliśmy wszystkie nagrody!
– Bardzo ważne jest tu zaangażowanie szkół w tę imprezę – podkreśla wójt  Zenon Białobrzeski. – Główną zaangażowaną tu instytucją jest Gminny Ośrodek Kultury, w szkołach są to takie dodatkowe zajęcia, myślę, że z pożytkiem i dla dzieci i dla szkoły. Podtrzymujemy kurpiowskie tradycje, a to, że młodzi ludzie robią pisanki, wycinanki, palmy to im za to serdecznie dziękuję, bo znaczy to też, że następne pokolenia też będą się tym zajmować. Serdecznie też dziękuję wszystkim, którzy przybyli na tę naszą galę, wsparli nas przy jej organizowaniu i zapraszam za rok – myślę, że będzie jeszcze ładniej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk


Foto:
Foto: fot. Jakub Maliszewski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę