sobota, 23 września 2017 napisz DONOS@

Kwiaty we włosach i uformowane z włosów

- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.

- W naszym konkursie udział wzięło czternaścioro uczestników z siedmiu jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP z województwa podlaskiego oraz gościnnie dwie uczennice z Zespołu Szkół  SWEiRP w Siemiatyczach – informuje Grażyna Dembek, komendantka Hufca Pracy w Łomży, który zorganizował zmagania młodych mistrzyń i mistrzów grzebienia i nożyczek razem z Podlaską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku oraz SWEiRP w Łomży. 
- Najpierw wszyscy uczestnicy napisali 45-minutowy test teoretyczny na temat technik fryzjerskich, narzędzi, materiałów, zasad higieny i stylizacji tradycyjnych i modnych fryzur – dodaje Sławomir Leon Kaczyński, koordynator nauki zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Łomży. Dodajmy, że wszystkie modelki w konkursie to uczennice „Staszicówki”. - Druga część była trudniejsza, ponieważ przez półtorej godziny uczestnicy praktycznie zmagali się z włosami swoich modelek, realizując zadanie, zgodnie z hasłem konkursu „Kwiaty we włosach”.  
Najlepiej praca udała się Emilii Żaczek, uczącej się zawodu pod okiem Małgorzaty Bartoszewicz w salonie fryzjerskim Day & Spa w Białymstoku. Drugie miejsce zajęła Julia Pawłowska, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Łomży, odbywająca naukę zawodu w Salonie Fryzjerskim SWEiRP pod okiem nauczycielki przygotowania zawodowego Alicji Florczyk. Na trzecim miejscu znalazł się rodzynek we fryzjerskiej rywalizacji Grzegorz Wiszowaty, uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łomży.

Młodzi mistrzowie zdradzają tajniki fryzur
Emilia Żaczek, po ochłonięciu z emocji, jakie towarzyszyły konkursowi, opisuje swoje dzieło: - Chciałam jak najlepiej zrealizować wymagania komisji. Uformowałam ładny kwiat, posługując się dopinkami, który przypomina tulipan. W tym celu podzieliłam fryzurę na cztery części. Pierwszą zostawiłam na grzyweczkę, a w pozostałych trzech separacjach zrobiłam kucyki. Jeden od ucha do ucha i dwa w tylnej części głowy modelki. Z tych dwóch uformowałam kwiat za pomocą techniki siatkowania, używając delikatnej siateczki fryzjerskiej w kolorze włosów, a z przedniego kucyka zrobiłam warkocz i wypuściłam z niego pasemka na grzywkę. Mam nadzieję, że wyszło to ładnie...
Zdobywczyni 2. miejsca Julia Pawłowska zaczęła od dopięcia dopinek, z których zrobiła warkocze i ukształtowała je w różę, dodając ozdoby i usztywniając lakierem włosy. - Moją inspiracją stały się fryzury francuskich domów mody – wyjawia Grzegorz Wiszowaty. - Zastosowałem kwiaty żywe, naturalne, które trudniej się we włosach układają, niż sztuczne ozdoby, lecz z powodzeniem łączą zuchwałość i delikatność, odwagę kobiet z dziewczęcym wdziękiem. Zamierzam rozwijać swoje umiejętności na szkoleniach w Polsce i na imprezach międzynarodowych. Moim marzeniem jest założenie z czasem własnego salonu fryzjerskiego, gdzie realizowałbym swoje pomysły i pasję. A że młodzieńcze marzenia się spełniają, dowodzi przykład pierwszego absolwenta ZDZ Grzegorza Boronia (rocznik 1986), który po ukończeniu tej samej szkoły założył swe autorskie Studio Fryzur. 

Mirosław R. Derewońko

Fryzura autorstwa Julii Pawłowskiej
Julia Pawłowska ze swoją modelką ze "Staszicówki" w Łomży
Emila Zaczek z modelką
Grzegorz Wiszowaty
Emilia Zaczek z modelką
Fryzura wykonana przez Emilię Zaczek
mm
so, 21 marca 2015 14:25
Data ostatniej edycji: 2015-03-23 09:19:23

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0