Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zobowiązania sprzed lat

Główne zdjęcie
Ulice Piaski i Podleśna

Na ponad milion złotych szacują swoje zwycięstwo członkowie wspólnoty gruntowej Łomżyca. Po latach sądowego sporu z miastem zapadła prawomocna i ostateczna decyzja, że to właśnie miasto Łomża z mocy prawa w 1 stycznia 1999 roku stała się właścicielem działek na których znajdują się ulice Piaski i Podleśna. Wcześniej działki te należały do Wspólnoty Łomżyca, która już ponad 10 lat temu złożyła wniosek o naliczenie i wypłatę odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogi publiczne. Miasto wykorzystało wszystkie sposobności aby skarżyć kolejne decyzje administracyjne stwierdzające, że to ono jest właścicielem dróg. Teraz, po ubiegłotygodniowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, nie ma już wyjścia... - Odszkodowanie za otrzymane nieruchomości zostanie ustalone w oddzielnej procedurze i na dzień dzisiejszy nie można stwierdzić jaka to będzie kwota – mówi Łukasz Czech z ratusza przyznając, że „w budżecie miasta nie są obecnie zabezpieczone żadne środki na ten cel”.

Ulice Piaski i Podleśna to dziś drogi gruntowe. Mieszkający przy nich od lat łomżanie zabiegają aby miasto wreszcie je zbudowało. Dotychczas jednak poza wodociągiem i kanalizacją nie ma tam żadnej infrastruktury. Najdobitniej kwestia tych ulic ujawniła się publicznie jesienią 2009 roku, gdy pomiędzy ówczesnym prezydentem Jerzym Brzezińskim, a radną Alicją Bandzul doszło do ostrej wymiany zdań odnośnie własności ulic i odwlekaniu ich budowy. Spór rozsądzała wówczas Komisja Rewizyjna. To właśnie na jej posiedzeniu Henryk Zieliński z Wspólnoty Gruntowej Łomżyca wyjaśniał długą historię konfliktu z miastem. Mówił też że odszkodowanie za te ulice mięli otrzymać jeszcze w latach 1993 -1994.  
Kilka lat później, gdy wprowadzano reformę administracyjna tworzącą powiaty ustawowo zapisano, że nieruchomości będące pod drogami publicznymi z mocy prawa stają się własnością gminy.  
- „Na mocy tej ustawy, w ciągu 2 lat każdy mógł złożyć wniosek o odszkodowanie” - tłumaczył w 2009 roku miejskim radnym Zieliński. - „Wspólnota taki wniosek o odszkodowanie złożyła. Miasto, zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami powinno zrobić zestawienie. Miasto nie zrobiło nic.”
Dlatego to wspólnota stała się inicjatorem administracyjno-sądowych działań przymuszających władze miasta do przecięcia nieruchomości. I takie postępowania ciągnęły się kolejnych  kilka lat.

6 września 2010 r. Wojewoda Podlaski wydał decyzję stwierdzającą nabycie z mocy prawa, z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Miasto Łomża własności działek nr 30116 i nr 30117, stanowiących poprzednio własność Wspólnoty Łomżyca. Dwa lata później 12 lipca 2012 r., po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta Łomży od decyzji Wojewody Podlaskiego, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydał decyzję utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję.
Od powyższej decyzji Prezydent Łomży wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 11 lutego 2013 r. oddalił skargę. Powyższy wyrok został zaskarżony poprzez złożenie skargi kasacyjnej i w ubiegłym tygodniu - 12 lutego 2015 r. - Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną.
- W związku z oddaleniem skargi kasacyjnej od powyższych decyzji nie przysługuje żadne odwołanie, decyzje są ostateczne – przyznaje Łukasz Czech z ratusza

To oznacza, że właścicielem dróg jest miasto i musi wypłacić należne odszkodowanie Wspólnocie Gruntowej Łomżyca. Ile? Wyjaśniając radnym miasta w 2009 roku zawiłość sprawy Henryk Zieliński podkreślał, że jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku miasto powołało biegłego, który wówczas wycenił dwie ulice Piaski i Podleśną – operat otrzymał do wiadomości - na 430 tys. zł.
Wtedy też przestrzegał miejskich radnych, „że kwestia tych ulic nie jest pierwszą rzeczą, wcześniej było 2ha i 15 a ulic, o które miasto walczyło 13 lat i w taki sam sposób przegrało wszystkie procesy, zapłaciło 150 tys. odsetek.”
I teraz też miasto będzie musiało wypłacić odszkodowanie wraz z odsetkami...


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę