Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Przygotowują Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Główne zdjęcie
Ks. Tomasz Olszewski, bp Henryk Tomasik i ks. Jan Krupka

Do Łomży zjechało ponad dwustu młodych ludzi z polskich diecezji i przedstawiciele kilkunastu episkopatów zagranicznych, którzy przygotowują Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. – Mamy do osiągnięcia dwa cele – mówi ksiądz Grzegorz Suchodolski (lat 51), kierujący polskim biurem ŚDM od 1995 r. - Po pierwsze refleksja duszpasterska w duchu nauczania papieża Franciszka nad jego adhortacją apostolską Evangelii gaudium – „radość Ewangelii”, w której porusza problem głoszenia ewangelii w świecie współczesnym. A drugi cel to temat nawrócenia pastoralnego ; jak ewangelizować, aby nie było to kostyczne i odpowiadało potrzebom dzisiejszego człowieka, którego nie znajdujemy w Kościele.

Ksiądz Grzegorz Suchodolski
Ksiądz Grzegorz Suchodolski

XII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbywa się od piątku do niedzieli w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży pod hasłem „Od parafii do peryferii”. Fora odbywają się od 2000 r., służąc przygotowaniu duszpasterzy i młodzieży do ŚDM pod względem duchowym, logistycznym i technicznym. – Hasło Forum kieruje myśl od parafii do peryferii Kościoła, nawiązując do faktu, że wielu parafian, zapisanych w księgach urzędowych, nie znajdujemy w Kościele, więc musimy szukać środków, metod i języka, aby dotrzeć do ludzi na peryferiach Kościoła. Musimy ich szukać w innych obszarach życia.
Zdaniem krajowego szefa ŚDM, w dobie współczesnej powinna być mocno zaakcentowana w Internecie i portalach społecznościowych obecność wierzących w Chrystusa. Ksiądz Grzegorz za drugi ważny obszar aktywności wolontariuszy ŚDM uważa – jak to określa – „odważne wchodzenie w świat szkolny, rozrywki, zabawy, dyskotek, pubów”. Ten problem ma swoją szczególną odsłonę w dużych miastach, gdzie w szkołach uczniowie wybierają etykę, zamiast religii. – Tak jak obok Przystanku Woodstock jest Przystanek Jezus, trzeba szukać ludzi Przystanków Jezus przy lokalnych Woodstockach - nauczał młodych ksiądz Grzegorz w sali Centrum Kultury, że „w osobistej relacji z Jezusem zaczyna się historia zbawienia każdego z nas”. Dlatego orędzie o misji Zbawiciela powinno być głoszone w perspektywie osoby, konkretnego „ja wobec Chrystusa, wspólnoty i świata”. – Jeżeli nie chcemy służyć, zostańmy lepiej w domu – doradzał młodzieży 51-latek. - Jednak osobiste doświadczenie spotkania z Chrystusem nie od razu czyni nas misjonarzami. Uczeń musi być we wspólnocie Kościoła, w sakramentalnej jedności w Duchu Świętym, w jedności z biskupem diecezjalnym i tak dalej.

Od Częstochowy do Karkowa
Równie bezpośrednio dzieliła się z młodzieżą doświadczeniem Dorota Abdelmoula z krajowego biura ŚDM po odmówieniu z, m.in., ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim, koronki do Miłosierdzia Bożego. – Łatwiej mówić „dzieła miłosierdzia”, niż znaleźć czas, aby je podejmować - zwracała uwagę prelegentka. - Łatwiej mówić „przygotowanie duchowe”, niż znaleźć czas aby się samemu przygotowywać. 
Dorota Abdelmoula opowiadała, że w mailach ze świata do Krakowa perspektywa Światowych Dni Młodzieży nie jest wcale tak odległa, jak lipiec 2016. Do Polski może przyjechać ponad dwa milionów młodych katolików z całego świata, (do Diecezji Łomżyńskiej ok.5 tysięcy, do Łomży – ok. tysiąca - red.), którzy – jak poinformowała – „pytają, czy już teraz mogą nawiązać kontakty. Jesteście celem spotkania z Jezusem w wymiarze ludzkim, młodzi chrześcijanie chcą przyjechać do ludzi, których znają”. 
Dla księdza Grzegorza Suchodolskiego ŚDM Kraków 2016 będą ósmą wyprawą na spotkanie z młodym Kościołem Ziemi, natomiast dla krajowego duszpasterza młodzieży będzie to wyprawa dziesiąta. Bp Henryk Tomasik wylicza na palcach; Częstochowa, Manila, Paryż, Rzym, Toronto, Kolonia, Sydney, Madryt, Rio de Janeiro i …Kraków. – Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w diecezjach powinny obejmować nie tylko tych, którzy czują się dobrze w kościele, ale także tych, którzy są pogubieni i nie odnajdują swojego miejsca w Kościele – zaznaczył bp Tomasik. - Należy pogłębić świadectwa Kościoła polskiego wobec Kościoła powszechnego. ŚDM to nie tylko historyczne wydarzenie duchowe i religijne, ale również promocja Polski jako naszej Ojczyzny i naszych lokalnych ojczyzn diecezjalnych.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę