czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Dwójka najlepsza w podlaskim

Amanda Szymborska

W meczu decydującym o mistrzostwie województwa podlaskiego juniorek w piłce ręcznej GUKS Dwójka Łomża pokonała na własnym parkiecie KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka 27:22 (13:9) i dzięki temu po raz kolejny zdobyła ten tytuł. - Cieszymy się podwójnie z tego zwycięstwa, bo oprócz tytułu zapewniliśmy sobie prawo organizacji turnieju ćwierćfinałowego Mistrzostw Polski. Dzięki temu będziemy mieli teoretycznie słabszych rywali i większe szanse na awans do półfinału - mówi trener Dwójki, Stanisław Niedbała.

Od kilku lat rywalizacja o prymat w województwie podlaskim w kategoriach juniorskich jest wewnętrzną sprawą zespołów z Łomży i Dąbrowy Białostockiej. Nie inaczej było i w tym roku. W pierwszym meczu obu drużyn lepsza okazała ekipa Szczypiorniaka, która wygrała 20 do 17 i to ona była bliżej mistrzostwa. Łomżanki nie zamierzały jednak składać broni. Od początku rewanżowego starcia na parkiecie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 10 trwała zażarta walka. Do 12. minuty na tablicy utrzymywał się wynik w okolicach remisu, ale wtedy serię bramek rzuciły miejscowe. Aż siedmiokrotnie pokonały bramkarki rywalek tracą tylko jednego gola i na pięć minut przed przerwą prowadziły już 11:5. W końcówce przyszła chwila dekoncentracji i przyjezdne zmniejszyły nieco przewagę schodząc na przerwę przy wyniku 13:9.
Na początku drugiej połowy grające agresywnei zawodniczki z Dąbrowy bezlitośnie wykorzystały kilka prostych błędów indywidualnych gospodyń i zdołały odrobić kolejne dwa trafienia. Aż do 45. minuty taki stan rzeczy utrzymywał się. Można powiedzieć, że wtedy toczył się pojedynek Amandy Szymborskiej, która w całym meczu rzuciła aż 12 goli, z rywalkami z Dąbrowy. Na kwadrans przed zakończeniem meczu ponownie zaczął się lepszy okres gry piłkarek Dwójki. W ataku szalały Aneta Konert i Aleksandra Zawadzka i to dzięki ich rzutom łomżanki ponownie odskoczyły na bezpieczny dystans (23:17), który do końca spotkania spokojnie kontrolowały. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem miejscowych 27:22, co oznaczało, że to Dwójka została mistrzem województwa podlaskiego.
- Spotkały się dwa równorzędne zespoły. Dawno nie było takiej sytuacji, że mamy w województwie dwa tak wyrównane ekipy. Rywalki dysponowały zdecydowanie lepszymi warunkami fizycznymi, ale według mnie nasz zespół ma trochę większe możliwości techniczno-taktyczne i to przechyliło szalę wygranej na naszą korzyść - podumowuje trener Stanisław Niedbała.
Dzieki temu zwycięstwu Dwójka zapewniła sobie prawo organizacji turnieju ćwierćfinałowego Mistrzostw Polski i  - na co zwraca uwagę trener Niedbała - teoretycznie słabszych rywali w tych rozgrywkach.