Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska choinka stroi się na święta

Piękny, gęsty i strzelisty świerk zwykły „wyrósł” na Starym Rynku za sprawą ośmioosobowej ekipy Zakładu Zieleni Miejskiej w Łomży, która wycięła drzewo sprzed bloku ŁSM przy ul. Konstytucji 3 Maja 1, gdyż zasłaniał widoki, dobijał się do okien mieszkańcom, a korzeniami zagrażał studzience kanalizacyjnej. Potężny i rozłożysty świerk, który na mikołajki i święta Bożego Narodzenia 2015 stanie się choinką miejską, mierzy ponad 15 metrów wysokości i liczy około 25- 30 lat. Sadził go pod oknami swego mieszkania na parterze malarz amator i społecznik z Rady Osiedla Kazimierz Lemański (1933 – 2007) w czasie, gdy nie było tam jeszcze ani chodników, ani uliczek, ani drzew...

Rano było „tylko” poniżej pięciu stopni mrozu, ale – jak mówi kierowniczka ZZM Irena Bagińska – w nerwach było jej dwa razy zimniej, ponieważ zamarzł olej w dźwigu i w ogóle nie było wiadomo, czy ramię do podtrzymywania zielonego olbrzyma, sięgającego dachu bloku, uda się dziś rozsunąć.

Jazda z prądem i pod prąd
Podgrzewanie maszyny przyniosło efekty i po godzinie 10. niecodzienny ładunek w eskorcie wozu straży miejskiej na sygnałach wyruszył pod prąd ulicą Piłsudskiego do alei Legionów w kierunku Starego Miasta i Polową pod prąd przed rondem aktorki Hanki Bielickiej, jeśli nie dawało się zrobić zakrętu. Prowadzącym akcję ludziom zapierało dech w piersiach nie tylko z powodu mroźnej aury,  lecz także na widok o włos mijanych przez gigantyczne drzewo słupów latarni, znaków drogowych i kabli napowietrznej trakcji elektrycznej czy telefonicznej. - Co roku przed świętami trzeba w sercu Łomży choinkę postawić, przystroić i iluminować – opowiada kierowniczka ZZM, obserwując, jak świerk staje do pionu, podpierany belkami pionowej tulei podziemnej. - To już moja 38. choinka w karierze zawodowej, chociaż do początku lat 90. ubieraliśmy ozdobami i światełkami żywą choinkę w centrum starówki. Została wycięta, kiedy była przebudowa Starego Rynku. Zlikwidowano wtedy dużą fontannę, skwer z alejkami i ławeczkami i położono do dzisiaj leżący tu czerwonawy polbruk.
Zielony przybysz z Południa będzie dekorowany 3. i 4. grudnia oraz ozdabiany sznurami barwnych diod, tworzących welonowatą kurtynę świetlną. Wszystko ma być gotowe na 5. grudnia, bo stało się małą tradycją, że przedszkolaki i uczniowie podstawówek przybywają tu na zabawy mikołajkowe.

Choinka choince nierówna
W ostatnich latach, podobnie jak i w tym roku, choinki przedświąteczne na mieście pojawiają się z początkiem grudnia i są wycinane z terenów zielonych miejskich lub spółdzielni mieszkaniowych. Niektóre, jak przypominająca ośmiornicę daglezja na rondzie pl. Kościuszki czy świerk srebrny na pl. Pocztowym, rosną sobie spokojnie latem i zimą. Większość jednak to choinki skądś wycięte, na przykład, jak na: pl. Niepodległości, strzelnicy przy ul. Konstytucji 3 Maja, rondzie „Solidarności”, bulwarze nad Narwią i lodowisku miejskim na „Orliku” przy ul. Katyńskiej. - Wolę, żeby choinki w Łomży cały rok były żywe, świeże, naturalne – uśmiecha się Irena Bagińska. - Póki co, musimy się cieszyć tym, co mamy. Może przy renowacji Starego Rynku zasadzimy tu okazały świerk na wieki.
Na początku lat 90. podobny zamysł mieli ówcześni włodarze miasta i projektanci. I do dziś mikry, smętny i skarłowaciały świerk srebrny spogląda z zazdrością na nowego, tymczasowego sąsiada  i pobratymca z osiedla Południe. - Biednie wygląda, nie rośnie... Nie ma warunków, bo przyjezdni handlarze z jarmarków brudną wodę pod niego wylewają, a pijaki jeszcze piwem i moczem podleją – ubolewa szczególnie wrażliwa na los zieleni w Łomży kobieta. - Niech sobie rośnie, póki ma siłę.
W całym mieście: na ratuszu, hali targowej, nad ulicą Farną i Długą, i na słupach oświetleniowych starówki i głównych tras przelotowych zawiśnie ponad 230 ozdób świetlnych, ubarwiających szare i puste po zmroku miasto. Łańcuchy świetlne zawisną również na drzewach wokół Starego Rynku, gdzie na sobotę, 20. grudnia, o godz. 15. zaplanowana jest piąta Łomżyńska Wieczerza Wigilijna.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę