Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Wolność sumienia jest atrybutem demokratycznego państwa”

Główne zdjęcie
Profesor Bogdan Chazan

- Człowieka z sumieniem można uwięzić, można go zwolnic z pracy, ale nie można oddzielić człowieka od sumienia – mówił profesor Bogdan Chazan, który w sobotnie przedpołudnie wygłosił w Łomży wykład pt. „Prawo do życia bez kompromisu!” Profesor Bogdan Chazan to ginekolog, były dyrektor Szpitala św. Rodziny, który został zwolniony z pracy za odmowę wykonania aborcji. Lekarz tłumaczył, że nie pozwalało mu na to sumienie. Profesor Chazan był jednym z gości odbywającego się w Łomży sympozjum „Rodzina drogą Kościoła. Refleksja nad „Listem do rodzin” Jana Pawła II” organizowanego przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej w 20 rocznicę powstania tego listu, ale także w związku z inauguracją zajęć na Studium Życia Rodzinnego.

Sympozjum zorganizowano w Centrum Katolickim przy ul. Sadowej. Chętnych do uczestniczenia w nim było tak wielu, że dla wszystkich nie starczyło miejsc nawet pomimo dostawienia, wszędzie gdzie to było tylko możliwe, dodatkowych krzeseł. Na sali byli kapłani, lekarze, pielęgniarki, ale przede wszystkim rodziny często także z małymi dziećmi.
- Kapłani diecezji łomżyńskiej chcą być i są blisko rodzin – mówił ks Jacek Kotowski Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. - „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” - powtarzał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z jego Listu do Rodzin.
Ten list powstał 20 lat temu – w 1994 roku, a pretekstem do jego napisania – jak wyjaśniał zebranym biskup Stanisław Stefanek, członek prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny – był ogłoszony przez ONZ 1994 Rokiem rodziny, ale i organizowana w Kairze Międzynarodowa Konferencja ONZ nt. Zaludnienia i Rozwoju, której intencją miało być „zalegalizowanie wszelkich form zabijania człowieka”.
- List początkowo był traktowany jako „prywatny” list papieża – mówił biskup Stefanek zwracając uwagę na osobisty jego charakter. - To nie jest list tylko do katolików, ale ten list jest do każdej rodziny.

Wśród gości łomżyńskiego sympozjum miała być także 93-letnia dr Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, ale przede wszystkim przyjaciółka i świadek świętości Jana Pawła II. Stan zdrowia nie pozwolił jej na osobista obecność w Łomży, ale przesłała nagranie referatu o wychowaniu w nauczaniu Jana Pawła II. Określała go jako wybitnego filozofa, który "cywilizację nienawiści i śmierci chciał zmienić w cywilizacje miłości i życia" dając nam drogowskazy. Są one zawarte w jego działach, z których pierwsze powstawały na długo przed tym nim został papieżem. Głównymi przesłaniami nauczania Jana Pawła II jest to, że człowiek jest ciałem uduchowiony, że Duch jest dominujący, a ciało jest podporządkowane Duchowi.
Mówiąc o drogowskazach dotyczących wychowaniu dzieci doktor Półtawska wskazywała, że Karol Wojtyła mówił o miłości - „uczcie się kochać”, o odpowiedzialności „im większa odpowiedzialność za osobę, tym więcej prawdziwej miłości” i o wymaganiu „jeśli dorośli od was nie wymagają to wy wymagajcie od siebie”.  Ze swojego zaś doświadczenia zawodowego dodawała, że tylko i wyłącznie świadectwo rodziców na wpływ na dziecko.
- Rodzice mają pokazać dziecku, że ciało nie jest najważniejsze i że życie ludzkie jest tylko drogą do Nieba. Rodzice swoimi zwykłymi czynami mają pokazać dziecku, że uwzględniają Boga w życiu - mówiła dr Półtawska dodając na koniec, że życzy zebranym lektury dokumentów papieskich, bo w Polsce ich znajomość – jak podkreślała – jest na żenującym poziomie.

O duchu i ciele człowieka mówił także profesor Bogdan Chazan, który został przedstawiony jako obrońca życia ludziego już od poczęcia.  
- Wyrażamy Panu szacunek, za odwagę stanięcia po stronie bezbronnego dziecka – mówił ks. Jacek Kotowski dodając, że w diecezji łomżyńskiej deklarację wiary stworzona przez dr Wandę Półtawską podpisało około 400 lekarzy i pielęgniarek.  
Profesor Chazan wygłosił wykład pt. „Prawo do życia bez kompromisu!”. Mówił w nim, że dziś nie wszyscy respektują prawo do życia od momentu poczęcia, że niektórzy uważają, że dziecko ma to prawo dopiero od jakiegoś momentu, inni, że dopiero po urodzeniu się. Mówił także, że wyliczana jest „jakość życia” dziecka w procentach w zależności od choroby, którą zidentyfikuje się gdy jest jeszcze w łonie matki, i od tego uzależniane jest jego prawo do życia.
- Nasze prawo na szczęście życie broni, w sposób niedoskonały, ale broni – podkreślał profesor Chazan przywołując zapisy Konstytucji, ale i ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, której art. 2 stanowi, że „dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.
Zdaniem profesora znacznie gorzej jest z respoktowaniem klauzuli sumienia lekarzy, choć jak podkreślał wolność sumienia jest atrybutem demokratycznego państwa.
- Deklarowany system wartości nie jest realizowany w Polsce – mówił profesor Chazan wskazując, że po wybuchu medialnej afery związanej z jego odmową zabicia chorego dziecka minister zdrowia powiedział, że lekarze sumienie powinni zabierać ze sobą do domu, albo powtarzane przez środowiska feministek, że lekarz z sumieniem powinien zostawać okulistą a nie ginekologiem.
- Ja mogłem zasłonić się procedurami, bo tak te sprawy są w Polsce załatwiane, ale z premedytacja zasłoniłem się sumieniem z trzech przyczyn – mówił profesor. - Po pierwsze dlatego aby chronić życie dziecka, po drugie aby ochronić sumienie matki, która być może kiedyś to zrozumie, a po trzecie aby bronic sumienia młodych lekarzy. Człowieka z sumieniem można uwięzić, można go zwolnic z pracy, ale nie można oddzielić człowieka od sumienia – podkreślał profesor Chazan.

240206081801.gif
Foto: Profesor Bogdan Chazan
Foto: Oglądanie referatu dr Wandy Półtawskiej
Foto:
Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto:
Foto:
Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto:
Foto: Ks. Jacek Kotowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę