niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Obchody Święta Niepodległości

Mieszkańcy Łomży oddają cześć bohaterom dzięki którym 96 lat temu Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Na ulicy Sienkiewicza, przed kamienicą w bramie której 11 listopada 1918 roku zmarł Leon Kaliwoda, raniony kulą podczas rozbrajania niemieckich żołnierzy komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Zbrojnej w Łomży, odbyły się miejskie uroczystości Święta Niepodległości.

W pochmurny, mglisty poranek przed kamienica przy ul. Sienkiewicza 10, w której ścianę wmurowane jest historyczna tablica upamiętniająca tragiczną śmierć Leona Kaliwody, ale także dzień odzyskania przez Polskę niepodległości zebrało się kilkaset osób. Było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, orkiestra dęta, przedstawiciele władz, instytucji i organizacji, byli kombatanci, harcerze i mieszkańcy. Na tegorocznych uroczystościach w Łomży nie było kompani wojska, salwy honorowej, ani apelu poległych. Były przemówienia
- 96 lat temu na tej ulicy, przed tą kamienica zapłonęło światło wolności dla Polski – zaczął prezydent Mieczysław Czerniawski.
- Po 123 latach niewoli naród wstał z kolan – mówił poseł Lech Kołakowski dodając, że nie byłoby odrodzenia Polski, gdyby nie głęboki patriotyzm Polaków.
- Dzisiaj łomżanie manifestują swoją odpowiedzialność za ojczyznę przywiązanie do niej i patriotyzm – wskazywał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, życząc aby w cały kraju świętowanie tego dnia wyglądało tak jak w Łomży.
- Obchody 11 listopada są świętem radości i refleksji – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego dodając, że „patriotyzm to czyny podejmowane na rzecz Ojczyzny, a nie wypowiadane słowa choćby najpiękniejsze”.
- 11 listopada przypomina Polakom na jakich wartościach zbudowany jest nasz kraj – podkreślał zaś Lech Szabłowski, starosta łomżyński.
Po przemówieniach tych osób delegacje złożyły kwiaty przed tablica Kaliwody, po czym pochód prowadzony przez mażoretki i Łomżyńską Orkiestrę Dętą przeszedł do Katedry, gdzie mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Jeszcze dziś planowane są kolejne uroczystości rocznicowe. W południe złożone zostaną kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci jednego z współtwórców niepodległości Polski z 1918 roku   Romana Dmowskiego, który zmarł w Drozdowie. W drozdowskim Muzeum Przyrody o 18:00 rozpocznie się Wieczór Pieśni Patriotycznej, a pół godziny później z koncertem „Moja Ojczyzna” wystąpi Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego. W jego programie znajdą się m.in. utwory Moniuszki, Chopina i Smetany, a solistą będzie pianista - Piotr Paleczny.

170921112648.gif
Przypinanie biało-czerwonych wstążek, n/z Andrzej Wszeborowski
Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży
Lech Antoni Kołakowski, poseł na Sejm RP
Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego
Chłopiec z biało-czerwoną flagą
Lech  Marek Szabłowski, starosta łomżyński
Chłopiec z własnoręcznie zrobioną flagą
Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży), Mirosława Kluczek (za-ca prezydenta) i Maciej Borysewicz (przewodniczący Rady Miasta) składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę
Lech Antoni Kołakowski z osobami towarzyszącymi składa kwiaty
Marek Olbryś i Jacek Piorunek składają kwiaty
Lech Marek Szabłowski i Adam Sowa składają kwiaty
Wojciech Dzierzgowski (wicewojewoda) z kierownikami jednostek rządowych składają kwiaty
Przedstawiciele ARiMR pod przewodnictwem Macieja Głaza
Przedstawiciele kombatantów
Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ z przedstawicielami stowarzyszenia składają kwiaty
Sławomir Zgrzywa, Czesław Rybicki i Józef Przybylski składają kwiaty w imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Prof. Robert Charmas (rektor PWSIiP) z przedstawicielką samorządu studenckiego
Harcerze łomżyńscy
Ewa Sieniawska, przedstawicielka szpitala wojewódzkiego w Łomży
Delegacja WSA z Bożeną Święczkowską na czele
Poczty sztandarowe
Mażoretki
Bp Janusz Stepnowski koncelebruje Mszę Św. w Katedrze łomżyńskiej
cz
wt, 11 listopada 2014 11:08
Data ostatniej edycji: 2014-11-11 11:29:55

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0