Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Fotograficzna przestrzeń Agnieszki Zielewicz

Główne zdjęcie
Agnieszka Zielewicz

– Pokazuję Kurpie jako miejsce inspirujące, malownicze, dostępne jeszcze w takiej nienaruszonej formie i nieskażone cywilizacją – mówi Agnieszka Zielewicz. – Od kilku lat, odkąd zaczęłam tam jeździć systematycznie, zaczęłam postrzegać to miejsce w sposób wyjątkowy i dlatego chciałam pokazać na zdjęciach jego magię! Efekty fascynacji Agnieszki Zielewicz okolicami Narwi i Szkwy zaprezentowano na wystawie „Przestrzeń nienaruszona” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Jerzy Jastrzębski (dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego), Iwo Świątkowski,  Agnieszka Zielewicz i Katarzyna Kuklińska
Jerzy Jastrzębski (dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego), Iwo Świątkowski, Agnieszka Zielewicz i Katarzyna Kuklińska
Jan Suchodoła
Jan Suchodoła

– Najpierw było fotografowanie – opowiada Agnieszka Zielewicz. – Przez oko obiektywu patrzę już od kilku czy nawet kilkunastu lat i nie ukrywam, że odkąd zaczęłam systematycznie na Kurpie jeździć i wędrować, to postrzegam ten region w sposób specyficzny i dlatego uwieczniam go na fotografiach. Wyprzedzam słońce, wstaję rano, wędruję, fotografuję i to są tego efekty!
Na zdjęciach jest przyroda i krajobrazy – łąki, polany, brzegi rzek czy niewielkich strumyków, czyli miejsca, jakich jest w Polsce coraz mniej, wyglądające tak, jakby czas zatrzymał się w nich co najmniej kilkadziesiąt lat temu.
– Dolina Narwi jest niezwykle urokliwa – mówi Agnieszka Zielewicz. – To przepiękne miejsce, doskonałe na wyjścia plenerowe, a ja jestem miłośniczką przyrody, wędruję z aparatem, postrzegam różnorodność form, kolorów, wyszukuję obiektywem ciekawe miejsca i zatrzymuję je w kadrze. Myślę, że jako osoba która przyjechała tutaj z Warszawy spoglądam na to wszystko nieco inaczej. Poznawałam krok po kroku tę przestrzeń, przyrodę i było to dla mnie ogromnie fascynujące.
– Wydawałoby się, że Mazowsze jest na co dzień mało atrakcyjne, ponieważ mała rzeczka, brzeg rzeki, stojąca na polu krowa pozornie wydają się niezbyt malownicze – zauważa komisarz wystawy Iwo Świątkowski. – Jest tylko mała różnica, bo trzeba te drobiazgi zauważać, znaleźć odpowiednią porę, moment – i jesteśmy w świecie, który jest wokół nas na co dzień, ale wygląda zupełnie inaczej.
Pierwsza wystawa indywidualna Agnieszki Zielewicz miała swoją premierę we wrześniu w Muzeum Przyrody w Drozdowie, w ramach Małego Festiwalu „Ty i Ja”, a jej prezentacja w łomżyńskim muzeum symbolicznie wieńczy cykl wydarzeń związanych z tą imprezą, która od przyszłego roku będzie nosić nazwę Festiwal Filmowy „Łomża Ja i Ty”.
– Festiwal i stowarzyszenie mają na celu promowane takich wydarzeń kulturalnych i artystycznych – podkreśla Katarzyna Kuklińska, prezes stowarzyszenia Ja i Ty. – Promujemy to miejsce, twórców związanych z miastem i regionem, którzy odkrywają swoje pasje i warto skupiać takich ludzi, ażeby wspólnymi siłami pokazywać piękno tej ziemi!

Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę