poniedziałek, 25 września 2017 napisz DONOS@

Przygoda z muzyką, czyli 50 lat szkoły muzycznej w Łomży

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży obchodzi 50-lecie istnienia. Jubileusz uczczono okolicznościowym koncertem z występami utalentowanej młodzieży oraz odznaczeniami, nagrodami i podziękowaniami dla zasłużonych pedagogów i pracowników.
– To dla nas wielkie święto, ale to jednak tylko data – podkreśla Mirosław Korona, dyrektor PSM. – Tych 50 lat minęło nam na ciągłym rozwoju, aby być szkołą lepszą, bardziej przyjazną i przydatną lokalnej społeczności. Liczę też, że to tylko przystanek na drodze do jubileuszy 75 czy 100-lecia, który pozwala wspomnieć to co było, a co można zrobić lepiej!
– Szkoła ma też corocznie sukcesy – dodaje Daniel Dramowicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej. – To jest już nawet trochę nudne, bo wiadomo, że jak uczniowie z Łomży przyjeżdżają na konkursy to będzie sukces – ale życzę tej nudy nadal!


Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia zaczęła swą działalność w Łomży we wrześniu 1964 r. Początkowo pracowało w niej pięciu pedagogów, którzy uczyli gry na fortepianie, gitarze i akordeonie. Obecnie kadra to 38 nauczycieli, w tym 13. absolwentów szkoły, którzy nauczają młodych adeptów muzyki gry na blisko 20 instrumentach. Przełomem dla rozwoju placówki stało się otrzymanie obecnej siedziby w 1975 r. oraz utworzenie  trzy lata później PSM II st. 
– Po powstaniu szkoły II stopnia rozwój placówki stał się na pewno bardziej zauważalny – potwierdza dyr. Korona. – Wśród absolwentów II stopnia mamy mnóstwo profesjonalnych muzyków w całej Polsce, w tym jazzowego kontrabasistę Adama Kowalewskiego, członka zespołu Nigela Kennedy’ego, a np. z puzonistów Henryk Cieślik grał przez długie lata w Operze Narodowej, a obecnie w Operze i Filharmonii Podlaskiej gra Daniel Ramotowski.
Absolwenci szkoły grają również w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
– Gra w łomżyńskiej orkiestrze była moim celem i jest to dla mnie duża satysfakcja – mówi flecista Jacek Krupa, absolwent łomżyńskiej PSM z roku 1987. – To  było jedno z moich marzeń. Byłem jako uczeń na koncercie orkiestry, wtedy Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, zachwyciło mnie to i wtedy pomyślałem po raz pierwszy, że chętnie bym w niej grał!
Przez 50 lat łomżyńska szkoła doczekała się ponad 1100 wychowanków. Niektórzy z nich, jak absolwentka sprzed dwóch lat, wiolonczelistka Weronika Skrodzka, studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która zdała na studia z najwyższą punktacją spośród wszystkich studentów, wzięli też udział w jubileuszowym koncercie. Wystąpili również najbardziej utalentowani uczniowie, w tym laureaci konkursów, jak np. akordeonista Marcin Konopka, laureat III nagrody w bardzo silnej konkurencji na międzynarodowym konkursie w Tczewie, zaprezentowały się też: Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza oraz szkolny chór pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego.

Odznaczeni, nagrodzeni i uhonorowani
Część oficjalną piątkowej uroczystości zdominowały nagrody dla najbardziej zasłużonych pracowników szkoły. Dyrektor Mirosław Korona, piastujący swe stanowisko od siedmiu lat, nie omieszkał też przypomnieć zasług swych poprzedników: Kazimierza Tauera, Józefa Czajkowskiego, Kazimierza Bylicy, Elżbiety Leszczyńskiej oraz Zofii Jaśkowiec, zaś minutą ciszy uczczono pamięć tych pedagogów i uczniów szkoły, których nie ma już pomiędzy nami. 
Część nagród została już wręczona wcześniej, bowiem 9 października w Warszawie medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Stanisław Morawski, Jan Boćniewicz i Henryk Marszałek. Henryk Marszałek otrzymał też wtedy złoty medal od Prezydenta Rzeczpospolitej za długoletnią służbę.
– Pierwszy medal mam od prezydenta, drugi od ministra, a wcześniej dostałem też przecież nagrodę od poprzedniego ministra za granie w orkiestrze – mówi Henryk Marszałek, nauczyciel klarnetu. – Jestem naprawdę usatysfakcjonowany, bo moje 30 lat pracy dla Łomży zostało docenione. Ale te medale i nagrody zobowiązują do jeszcze większej pracy! 
– Jestem bardzo zadowolony z tego, że mnie doceniono i zauważono, że mam wyniki w pracy – dodaje Jan Boćniewicz, puzonista pracujący w PSM od 1965 r., obecnie pedagog o najdłuższym stażu pracy w szkole. – I dopóki zdrowie pozwoli na pewno będę pracować dalej – przecież nie będę siedzieć w domu i wyglądać przez okno!
Nagrody dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład  w rozwój edukacji artystycznej w Polsce otrzymali w Łomży: Ewa Barczyk, Beata Stankiewicz, Tatiana Baranovskaya, Dorota Dobrowolska, Irena Wawrzynkowska, Małgorzata Wiśniewska oraz dyrektor  Mirosław Korona. Z kolei tenże dyrektor, za ogromny wkład w rozwój placówki oraz wybitne osiągnięcia pedagogiczne, nagrodził: wicedyrektor Janinę Sulkowską, Wiesławę Staniszewską, Piotra Suchodołę, kierownik filii w Kolnie Annę Nadolną, Waldemara Borusiewicza, Piotra Dąbrowskiego i Jacka Jasłowskiego. Dyrektor wyróżnił również okolicznościowymi podziękowaniami długoletnich pracowników pionu technicznego i administracyjnego szkoły: Jerzego Zielińskiego, stroiciela instrumentów z 50-letnim stażem pracy, Irenę Sokołowską, Przemysława Krupińskiego, Wacława Radulskiego, Krystynę Kurkowską, Lucynę Staszewską, Katarzynę Cwalinę, Halinę Ostasz, Danutę Kulczyńską oraz Mirosławę Wasik. 
– Pracuję w szkole od 1988 r. – mówi Mirosława Wasik. – Wcześniej byłam jej uczennicą, bo 2,5 roku grałam na skrzypcach, a po przerwie podjęłam naukę w klasie kontrabasu. Pracować tutaj to było spełnienie moich marzeń, wcześniej pracowałam w Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym – to była wspaniała przygoda z muzyką i trwa ona do dnia dzisiejszego!
– Kiedy szkoła powstawała rodzice przyprowadzali do niej swoje dzieci – zauważa Mirosław Korona. – One przyprowadzały później swoje dzieci, a w tej chwili, będąc już dziadkami, przyprowadzają do nas swoje wnuki. Jest to dla nas dowód na to, że jeden z celów, którym jest wpojenie miłości do muzyki i sztuki, udaje się nam zrealizować, skoro tak to się odbywa, a liczba chętnych przewyższa liczbę miejsc, bo borykamy się niestety z brakiem etatów. 
Wiadomo, że nasza szkoła jest po to, żeby uczyć grać na instrumentach młodych, utalentowanych ludzi. Ale przy okazji uczymy ich też kochać i rozumieć muzykę, jak dzielić się swoim talentem z innymi ludźmi na koncercie. I nawet jeśli ktoś taki nie zostanie muzykiem, to będzie wrażliwym człowiekiem, doceniającym piękno muzyki! – dodaje dyr. Korona.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

170921112648.gif
Chór PSM I i II stopnia
Henryk Marszałek
Mirosław Korona
Łomżyńska Orkiestra Dęta
Łomżyńska Orkiestra Dęta
Waldemar Borusiewicz
Szymon Syperek
Nadia Podstolska
Natalia Czaplicka i Jakub Małachowski
Marcin Konopka
Urszula Kadłubowska (obój)
Rafał Bienias
Artur Ramotowski
Karolina Archacka i Magdalena Samordak
Weronika Rydzewska
Weronika Skrodzka
Chór PSM I i II stopnia
Piotr Dąbrowski
Inga Wawrzynkowska i Ula Sulkowska
Daniel Dramowicz, Mirosław Korona, Tatiana Baranovskaya, Dorota Dobrowolska, Irena Wawrzynkowska, Małgorzata Wiśniewska, Beata Stankiewicz, Ewa Barczyk
Mirosław Korona, Janina Sulkowska, Waldemar Borusiewicz, Anna Nadolna, Piotr Suchodoła, Wiesława Staniszewska, Piotr Dąbrowski, Jacek Jasłowski
Mirosław Korona i Elżbieta Leszczyńska
Mirosław Korona, Jerzy Zieliński i Irena Sokołowska
Mirosława Wasik, Wacław Radulski, Krystyna Kurkowska, Lucyna Staszewska, Halina Ostasz i Danuta Kulczyńska
mm
so, 25 października 2014 17:24
Data ostatniej edycji: 2014-10-25 17:35:42

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0