Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Metale współczesności Romana Borawskiego

Roman Borawski, większości mieszkańców Łomży znany jako dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, jest jednak przede wszystkim artystą malarzem. – Nie wszyscy wierzą, że dyrektorzy mogą być ludźmi wolnymi w sensie artystycznej duszy, chociaż wielu z nich jest artystami, np. dyrygenci czy reżyserzy – mówi Roman Borawski. – Staram się pogodzić te dwie sprawy, czasem bardziej się koncentruję i przygotowuję kolejny projekt, organizując w miarę regularnie kolejne wystawy. Najnowszą z nich, zatytułowaną „Gold, Silver & Copper” i otwierającą nowy rozdział w twórczości łomżyńskiego twórcy, zaprezentowano w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami.


– To jest przełomowa dla mnie wystawa, będąca swoistym podsumowaniem moich dotychczasowych poszukiwań twórczych, a zarazem – jak sądzę – otwarciem nowego rozdziału w tym procesie! – podkreśla Roman Borawski. – Przestałem bowiem podchodzić ortodoksyjnie do wypracowanej przez lata koncepcji z kwadratami w roli głównej, nie chcąc być niewolnikiem jednej konwencji.
Roman Borawski od kilkunastu lat konsekwentnie ukazywał relacje pomiędzy człowiekiem a współczesnymi technologiami. Wszystko zaczęło się od cyklu „Kody, znaki, totemy”, w którym punktem wyjścia do dalszej pracy stał się mały kwadrat – piksel. Z takich kwadratów artysta tworzył abstrakcyjne, jak sam je określa „obiekty plastyczne czy malarskie”, nawiązujące nie tylko do supernowoczesnych rozwiązań technicznych, ale też do prehistorycznych totemów oraz znaków z początków istnienia cywilizacji. Powstało ich tak wiele, że były prezentowane aż na siedmiu wystawach indywidualnych, jednak z czasem zaczęły dawać o sobie znać ograniczenia przyjętej przed laty konwencji. Kwadraty zaczęły więc ewoluować w większe, przestrzenne i linearne formy, 
– To kontynuacja tego, co rozpocząłem w 2003 r. z pikselami – wyjaśnia Roman Borawski. – Były one inspirowane ikonosami w moim ówczesnym telefonie komórkowym, dzięki którym, dzięki super nowoczesnej technologii, ludzie mogli się między sobą porozumiewać.
Efektem jest wystawa „Gold, Silver & Copper”, ukazująca kwadrat w nowej odsłonie, inspirowane nim większe formy oraz obrazy modułowe – składające się z kilku motywów, które mogą być dowolnie zestawiane. Cechą wspólną tych wszystkich prac są metaliczne farby w  wyeksponowanych w tytule wystawy kolorach srebra, złota i miedzi.
– Ta wystawa od początku była planowana pod takim właśnie tytułem – wyjaśnia Roman Borawski. – Dlatego każdy z obrazów musiał zawierać któryś z tych metali. To kolory bardzo malarskie, ciekawie działające na płótnach, bo mają w sobie świetlistość, dużą energię. Mają też związek z tematyką w której się poruszam, czyli relacjach człowiek – współczesna technologia, są to przecież metale stosowane w najnowszych technologiach, w produkcji najnowocześniejszych urządzeń, gdzie złoto, srebro  miedź są niezbędne. Były też one związane ze stopniowym rozwojem cywilizacji, były symbolem władzy, bogactwa, a obecnie są symbolem innego panowania nad światem – w wymiarze technologicznym.
Taki sposób malowania daje mi większą swobodę, jest bardziej malarski – podsumowuje 
Roman Borawski, dodając, że zaopatrzył się już też w sporą ilość kolorowych farb, więc jego kolejne prace będą na pewno barwniejsze.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto: Roman Borawski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę