Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

„W kaplicy seminarium jest ćwiczenie ducha - na kolanach...”

- Troszkę mi szkoda, że w tym roku do seminarium nie wstąpił żaden łomżyniak, lecz są koledzy z całej Diecezji Łomżyńskiej, m.in., z Pniewa koło Wyszkowa, Niedźwiadnej, Zambrowa,. Grajewa, Dąbrowy Wielkiej, Myszyńca i Łap – wylicza miejscowości, skąd pochodzi dziesięciu studentów 1. roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, Łukasz Brzostowski (lat 20), student 2. roku WSD rodem z Łomży. - W roku akademickim będzie nas studiowało 69, w tym sześciu kolegów z mojego rodzinnego miasta. Słuchając podczas immatrykulacji ślubowania pierwszaków, miałem w pamięci własne ślubowanie sprzed roku. Równolegle starałem się podsumować swoje dokonania i wyciągnąć wnioski z roku nauki, pracy i formacji w seminarium. Myślę, że nie był to czas stracony.

Kto pamięta rzutkiego seminaryjnego fotografa sprzed roku, zapewne zauważy, że Łukasz wówczas nie nosił okularów. - Prawe oko na pewno przeciążone, bo jeszcze przed seminarium robiłem dużo zdjęć... – wyjaśnia młodzieniec, absolwent II LO w Łomży. - Ale dopiero tutaj zacząłem czytać tak dużo książek i musiałem poprawić widzenie. Wydaje mi się, że każdy mężczyzna powinien przejść szkołę życia. W wojsku ćwiczy się kondycję fizyczną. W kaplicy jest ćwiczenie ducha na kolanach.

Głębia pokory w codzienności
Dziesięciu kandydatów na księży siedzi w czarnych garniturach i białych koszulach pod krawatem wzdłuż dwóch ścian kameralnej auli wykładowej na 2. piętrze WSD. Pomiędzy nimi pośrodku auli długi stół prezydium, za którym zasiedli, m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski i arcybiskup, nuncjusz apostolski w Burundi Wojciech Załuski – obaj są absolwentami tego samego seminarium w Łomży. Za ich plecami wielki portret uśmiechniętego św. papieża Jana Pawła II, wizytującego tę placówkę 4. czerwca 1991 r., a nad nim łacińskie słowa jego ulubionego zawołania „Duc in altum” - „Wypłyń na głębię”. Co te słowa znaczą, wyjaśnił w przemowie Jego Magnificencja Rektor WSD ks. Jarosław Kotowski. Słuchali go z powagą klerycy 1. roku, m.in., Patryk Majewski z Ostrołęki i Grzegorz Mocarski z Piątnicy, oraz rektorzy: Wyższej Szkoły Agrobiznesu Roman Engler i PWSIiP Robert Charmas oraz kilkudziesięciu gości z instytucji państwowych i samorządowych i wyższych uczelni oraz księży, sprawujących obowiązki w kurii łomżyńskiej. - W duchu wiary ufamy, że Ten, Kto rozpoczął w nas dobre dzieło, sam go dokona... – mówił ksiądz rektor po wniesieniu sztandaru WSD i odśpiewaniu hymnu polskiego. Na pierwszy rok studiów i formacji seminaryjnej rektor dał adeptom kapłaństwa do przemyślenia właśnie hasło patrona: „Duc in altum”. Nauczał, że czasami głębia fascynuje, a czasem przeraża; nie sposób jej poznać. Wyliczył kilka możliwych interpretacji, np.: głębia tajemnicy Chrystusa, Boga i człowieka; głębia powołania kapłańskiego; głębia wiedzy i mądrości, do których zgłębiania przyczyni się okres studiów w seminarium, współpracującym z UKSW w Warszawie; i wreszcie – głębia pokory w codzienności, z którą trzeba się zmierzyć. - To często rzecz najtrudniejsza - zauważył rektor. - Trzeba porzucić przekonania o swojej nieomylności.

„Nie bójcie się wypłynąć na głębię...”
Rektor przywołał nowicjuszom i nestorom papieża Franciszka, że „ludzie w kapłanach bardziej niż nauczycieli szukają świadków Jezusa Chrystusa”. A prorektor seminarium ks. Zbigniew Skuza zdał sprawozdanie z minionego roku akademickiego, w którym sześcioletnie studia zaczynało na 1. roku aż 21 kleryków, a siedmiu diakonów przyjęło w Katedrze święcenia kapłańskie. Święcenia biskupie przyjęli w Łomży arcybiskupi: Marek Zalewski, nuncjusz w Zimbabwe, i Wojciech Załuski. Rzymu zwiedzanie, Florencji, Sieny i Padwy to niezapomniana pielgrzymka na kanonizację Jana Pawła II 27. kwietnia we Włoszech; 50-lecie kapłaństwa i 25-lecie biskupstwa świętował tez w Katedrze abp Wojciech Michalik z Zambrowa, również wychowanek seminarium w Łomży... Smutek tego roku to śmierć 19. stycznia wybitnego prof. Józefa M. Dołęgi... Nad edukacją seminarzystów czuwało 47 wykładowców: 41 księży, dwie zakonnice, cztery osoby świeckie i zorganizowano trzy konferencje. - Niech Duch Święty wypełnia mądrością wasze umysły i serca – życzył młodzieńcom prorektor. - Niech wasza wiara oznacza zarówno poznawanie prawd wiary, jak i bezgraniczne zaufanie Bogu...       Immatrykulowani przedstawiali się z imienia i nazwiska i ślubowali, m.in., rozwijać osobowość, pogłębiać wiedzę i dbać o godność alumna seminarium w Łomży i studenta UKSW w Warszawie. - Jesteśmy tu po to, aby wzrastać jak ziarno, czy świeci słońce, czy pada deszcz, gdyż seminarium to Dom Ziarna – głosił nowo przyjętym w imieniu alumnów Jakub Skrodzki. - Bóg, Honor, Ojczyzna: zgłębiajcie te wartości, by móc dzielić się z drugim człowiekiem. Nie bójcie się wypłynąć na głębię. Po hymnie „Gaude Mater Polonia” - „Ciesz się Matko Polsko”, w wykonaniu chóru tenorów, basów i barytonów seminarzystów, prowadzonych pewną ręką ks. Kazimierza Ostrowskiego, ks. Grzegorz Bartosik z wydziału teologicznego UKSW głosił wykład inauguracyjny „Duchowość ateistyczna”.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Łukasz Brzostowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę