Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Naukowcy z Holandii, Włoch i Niemiec doradzą rolnikom w Łomży

- Jak co roku w październiku, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Łomżyńsko- Ostrołęcki wraz z Polskim Stowarzyszeniem Bujatrycznym organizują w Łomży już po raz piąty Międzynarodową Konferencję Naukową, poświęconą zdrowotnym problemom w hodowli bydła mlecznego – informuje dr Emilian Kudyba, zapraszając na konferencję dla lekarzy weterynarii i hodowców bydła, która odbędzie się 10. i 11. października w Wyższej Szkole Agrobiznesu przy ul. Wojska Polskiego. - Tematem konferencji są „Nowoczesne technologie w praktyce bujatrycznej”.

- Stało się naszą tradycją, że wykład inauguracyjny o treściach humanistycznych jest skierowany do szerokiego kręgu odbiorców, którym relacje zwierzę - człowiek nie są obce – dodaje dr Kudyba, wiceprzewodniczący Oddziału Łomżyńsko-Ostrołęckiego PTNW. - Tym razem tytuł wykładu inauguracyjnego brzmi „Lekarze weterynarii i ich pacjenci w literaturze i sztuce filmowej”, który wygłosi dr Marta Cywińska. Początek konferencji bujatryków zaplanowaliśmy na godz. 9. w piątek.
Przez dwa dni naukowcy będą dzielić się wynikami badań i doświadczeniem z tymi, którzy mają na co dzień kontakt z bydłem mlecznymi i potrzebują wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej. Lekarze weterynarii i hodowcy poznają o godz. 10 nowoczesne technologie w halach udojowych i ich wpływ na poprawę kontroli  zapaleń wymienia, co przybliży profesor Alfonso Zecconi z Włoch. Jego rodak Lucio Zanini przedstawi interpretację testów laboratoryjnych w hali udojowej, natomiast dr Audrius Furmonavicius z Danii – programy zdrowia duńskich stad krów mlecznych. Najnowsze możliwości wykrywania wczesnej ciąży u krów mlecznych przybliży prof. Otto Szenci (Węgry) o godz. 13.15, zaś dr Toon Joons z Schills w Holandii podzieli się najświeższymi spostrzeżeniami,  dotyczącymi odchowu cieląt. Weterynarze i hodowcy bydła poznają tematykę doju mechanicznego w związku z mastitis, którą przeanalizują: prof. dr hab. Władysław Wawron i dr Mariola Bochniarz. Gratką konferencji w WSA będą piątkowe warsztaty pod kierunkiem specjalistów od godz. 16.30 do 19.15. Audyt mastitis w formie zajęć na fermie bydła mlecznego poprowadzi prof. dr hab. med. wet. Volker Krömker z Uniwersytetu w Hanowerze (Niemcy) na zaproszenie Vetoquinol Biowet, zaś współczesne techniki i technologie udojowe zaprezentują znawcy z firmy De Laval.
Wykłady w sobotę rozpoczną się w „Agrobiznesie” od godz. 10. Doktor Hanna Różańska z PIW-PIB w Puławach omówi czynniki wpływające na przedłużenie okresu karencji mleka oraz wątpliwe wyniki w przypadku braku stosowania chemioterapeutyków. Wykład na temat „Mastitis a zaburzenia płodności krów mlecznych” wygłosi prof. dr hab. Jan Twardoń (UP Wrocław). Profesor dr hab. Mirosław Polak zapozna uczestników konferencji z diagnostyką chorób wirusowych u bydła, z kolei  prof. dr hab. Maciej Gajęcki odpowie na pytanie, czy mikotoksyny mogą być substancjami hamującymi w mleku. O jakości mikrobiologicznej kiszonek, stosowanych w żywieniu  bydła opowiedzą: Elżbieta Kukier, Krzysztof Kwiatek, Tomasz Grenda i Magdalena Goldsztejn. Na godz. 13. zaplanowano dyskusję podsumowującą Międzynarodową Konferencję Naukową „Nowoczesne technologie w praktyce bujatrycznej”.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę