Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Szwajcar od bezpieczeństwa na drodze

Główne zdjęcie
Roland Wiederkehr

Roland Wiederkehr, założyciel organizacji RoadCross Switzerland zajmującej się bezpieczeństwem w ruchu drogowym i pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach odwiedził Łomżę. Był m..in. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, widział jak działa fotoradar w Budach Czarnockich i oglądał miasteczko ruchu drogowego na Skate Parku. Szczególnie ono przypadło mu do gustu. - Roland Wiederkehr był zachwycony, że funkcjonuje ono w środku miasta, że cały czas jest otwarte i że ludzie z tego korzystają – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża podkreślając, że to człowiek dla których bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest nie tylko obowiązkiem ale i pasją.

Roland Wiederkehr to były wysoki rangą szwajcarski polityk, konsultant Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa drogowego i szef polsko-szwajcarskiego projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” w ramach którego kupione zostały m.in. radiowozy dla policji, ale także prowadzone są różnorodne działania mające przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Do Łomży przyjechał z rewizytą na zaproszenie dyrektora WORD-u.
- My już dwa razy byliśmy w Szwajcarii i podpatrywaliśmy doświadczenia Szwajcarów w ramach działań BRD. Niektóre już przenieśliśmy na nasz grunt – mówi Mirosław Oliferuk. - Mam nadzieję, że i Szwajcarzy u nas mogli coś ciekawego podpatrzeć     
Podczas wizyty w Łomży Roland Wiederkehr oglądał m.in. samochody policji drogowej, także te kupowane za szwajcarskie pieniądze, ale także poznawał jak działa system pomiaru prędkości tworzonych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jak wyjaśniał Henryk Karwowski, dyrektor oddziału GITD system docelowo ma być maksymalnie zautomatyzowany. Informacja o zarejestrowaniu przekroczenia prędkości przez któryś z fotoradarów w Polsce, lub któryś z samochodów GITD wyposażonego w fotoradar on-line przekazywana jest do centrum nadzoru w Warszawie, gdzie docelowo automatycznie będzie ustalany właściciel i wysyłany list z informacja o przekroczeniu prędkości i mandatem. Całość ma zająć nie więcej niż 3 minuty.
Szczególne wrażenie na Rolandzie Wiederkehr wywołała jednak wizyta w miasteczku ruchu drogowego na Skate Parku przy ul. Księżnej Anny. 
- Podczas naszych wizyt w Szwajcarii nigdy nam czegoś takiego nie pokazywano, więc chyba oni takich miasteczek nie mają. Roland Wiederkehr był nim zachwycony. Mówił, że to doskonały sposób  na naukę bezpiecznego zachowania na drodze przez najmłodszych użytkowników dróg – relacjonuje Mirosław Oliferuk.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę