Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Lepszy patron portu...

Główne zdjęcie
Port w Łomży

Jeden był założycielem i pierwszym prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, drugi kilkadziesiąt lat później został członkiem ŁTW i reaktywował je po II wojnie światowej. Aleksander Chrystowski działając w Łomży pod zaborami był inicjatorem założenia w mieście m.in. Szkoły Rzemiosł, polskiej Szkoły Handlowej, Polskiej Biblioteki oraz stał na czele Towarzystwa Dobroczynności. Mieczysław Gregorek w okresie międzywojennym własnoręcznie wybudował jacht, którym wraz z kolegami Narwią i Wisłą dopłyną do Gdańska, a po II wojnie doprowadził do powstania planów wybudowania mariny rzecznej i centrum sportów nad Narwią w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje port. Obaj teraz rywalizują o to, którego z nich imię będzie nosił Port Łomża.

Już podczas ostatniej sesji Rady Miasta dwa tygodnie temu w proponowanym porządku obrad radni mieli podjęcie uchwały w sprawie nadania Portowi Łomża imienia Mieczysława Gregorka. Radni wytknęli jednak prezydentowi, że to nie jedyny zacny obywatel Łomży, którego mieszkańcy zaproponowali na patrona portu, i że nie było w tej sprawie ogłaszanych konsultacji społecznych. Ostatecznie punkt dotyczący uchwały o nadaniu Portowi Łomża imienia z porządku obrad zdjęto, a teraz prezydent ogłosił konsultacje. Proponowane nazwy to: Port Łomża imienia Mieczysława Gregorka oraz Port Łomża imienia Aleksandra Chrystowskiego. Jak wyjaśnia Anna Sobocińska, kolejność na liście jest zgodna z kolejnością zgłoszonych wniosków. Głosować można od dzisiaj do 21 września. Konsultacje są przeprowadzane w formie  pisemnej i elektronicznej. Ankiety papierowe należy wrzucić do urny ustawionej na parterze Ratusza przy Punkcie Obsługi Mieszkańców. Na wypełnionej ankiecie, przed wrzuceniem do urny, należy napisać imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Głosować można również drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej http://www.konsultujesz.lomza.eu/. Propozycja, która otrzyma największą ilość głosów zostanie przedstawiona przez Prezydenta Radzie Miejskiej Łomży w projekcie uchwały w sprawie nadania urzędowej nazwy terenom sportowo – rekreacyjnym nad rzeką Narew.

Mieczysław Gregorek urodził się w 1909 roku w Odessie. Do Łomży przyjechał wraz z całą rodziną w 1919 roku. W okresie międzywojennym był członkiem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a w pierwszym okresie lat powojennych reaktywował to Towarzystwo. W roku 1932 własnoręcznie wybudował jacht klepkowy, którym wraz z kolegami Narwią i Wisłą dopłyną do Gdańska, co odbiło się szerokim echem w ówczesnej Polsce. W latach 50. XX wieku doprowadził do powstania planów wybudowania mariny rzecznej i centrum sportów nad Narwią w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Port. Organizował wystawy filatelistyczne, zajęcia z modelarstwa dla młodzieży, malował obrazy. Zmarł w 1987 roku w Łomży.

Aleksander Chrystowski urodził się w 1858 roku w Wysokim Litewskim. Ukończył  studia prawnicze w Petersburgu. W 1884 r. przyjechał do Łomży. Był założycielem i pierwszym prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a później jego prezesem honorowym. Stał na czele Towarzystwa Dobroczynności. Z jego inicjatywy założono m.in. Szkołę Rzemiosł, polską Szkołę Handlową, Polską Bibliotekę i Czytelnię Publiczną. Był naczelnikiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1905 roku był jednym z przywódców strajku szkolnego w Łomży, a w 1916 r. podczas okupacji niemieckiej, pełnił obowiązki II burmistrza Łomży. Brał aktywny udział w pracach teatru amatorskiego. Zmarł w Łomży w 1916 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę