środa, 26 kwietnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Bociani zakątek

Blisko 480 bocianów mieszka na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Jak co roku specjaliści obeszli cały Park sięgający od Bronowa i Gaci po Łomżę i Piątnicę i liczyli bocianie gniazda i wychowywane w nich młode.
- W tym roku, gdy liczyliśmy bociany, była bardzo duża różnica w wielkości młodych – mówi
Anna Jadczak, specjalista ds. ochrony środowiska w ŁPKDN. - W niektórych gniazdach były jeszcze małe pisklęta, w innych młode już uczyły się latać. W sumie doliczyliśmy się 266 młodych bocianów.

To trochę mniej niż w poprzednim roku gdy było ich 294, ale i bocianich gniazd z których wyprowadzane są młode jest mniej niż przed rokiem. W tym roku takich gniazd jest 96, a przed rokiem było 113. 
- Tradycyjnie już najwięcej bocianów jest w Lutostani – mówi Anna Jadczak. - W 13 zasiedlonych gniazdach naliczyliśmy 27 młodych.
Bocianie pary w tym roku najczęściej mają po trzy lub dwa młode – w sumie takich par jest niemal 70. W 20 gniazdach rodzice wychowywali po cztery małe bocianki, a w jednym było ich nawet 5. Reszta – 6 bocianich par – wyprowadziła po jednym potomku.  
- Bociany mają się u nas dobrze. Prawie trzy młode na parę to dobry wynik i porównywalny z latami poprzednimi – ocenia ekspertka. 
Wszystko wskazuje na to, że i przyszłość bocianów nad Narwią zapowiada się bardzo optymistycznie. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi przystępuje do finansowanego z środków unijnych dużego, kilkuletniego projektu ochrony bociana białego w dolinie Narwi i Biebrzy. W jego ramach będą np. montowane słupy i platformy na bocianie gniazda, ale także zostanie zmodernizowany drozdowski szpitalik dla ptaków, a nawet doposażone w specjalistyczny sprzęt jednostki straży pożarnej, które często wzywane są na ratunek bocianom.

cz
cz, 07 sierpnia 2014 12:55

 
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0