wtorek, 22 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Pierwszy przypadek ASF u świń hodowlanych

Wstępne badania potwierdzają, że pod Białymstokiem stwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń - powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii - Krzysztof Jażdżewski.
Chorobę stwierdzono w małym gospodarstwie w miejscowości Zielona w gminie Gródek. Padły dwa zwierzęta, trzy świnie zostały zabite. Próbki ich ciał pojadą na kolejne badania do Hiszpanii. To pierwszy przypadek zachorowań wśród zwierząt hodowlanych. Do tej pory choroba w Polsce atakowała dziki.

Jażdżewski poinformował, że teren gospodarstwa, na którym odkryto zarażone świnie został oczyszczony, a jego okolica jest monitorowana. W promieniu 10 kilometrów od gospodarstwa znajduje się 37 gospodarstw utrzymujących 192 świnie, które prawdopodobnie zostaną zabite. Obecnie odbywają się tam intensywne działania inspekcji weterynaryjnej.
Komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że ognisko choroby zlokalizowane jest w utworzonej w marcu strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Afrykański pomór świń - ASF - jest niezwykle niebezpieczny dla hodowli trzody chlewnej i może spowodować ogromne straty. Nie jest jednak niebezpieczny dla ludzi. Oficjalnie to właśnie przez ogniska tej choroby Rosja wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny.

170627035826.png
cz
śr, 23 lipca 2014 17:12
Data ostatniej edycji: 2014-07-23 17:55:03

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0