środa, 23 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Wielka gala na finał festiwalu Drozdowo- Łomża

Galowy koncert w Drozdowie z udziałem ulubieńców publiczności zakończył XXI Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Był to festiwal rekordowy pod każdym względem: z największą ilością, bo aż 20 koncertów w 13 miejscowościach oraz z najliczniejszą publicznością, której liczbę organizatorzy szacują na ponad 20 tysięcy.
– Staramy się od lat, żeby również artystyczna i repertuarowa poprzeczka była podnoszona coraz wyżej, żeby przyjeżdżali tu wybitni artyści – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu. – I wybitnymi okazują się również młodzi wykonawcy, którzy właśnie wchodzą w świat estrady, filharmonii i niejednokrotnie pochodzą stąd!

Prognozy pogody na niedzielę zapowiadały w naszym rejonie gwałtowne burze i intensywne opady, jednak festiwalowej publiczności to nie zniechęciło. Park przy Muzeum Przyrody w Drozdowie melomani zapełnili tak, że padł kolejny rekord frekwencji na finałowej gali.
Po raz kolejny też organizatorom sprzyjało szczęście, bo rozpadało się dopiero po zakończeniu koncertu. Wcześniej zabrzmiały popularne, musicalowe, operetkowe i operowe przeboje. Zaśpiewali je nie tylko śpiewacy operowi biorący udział w tegorocznym festiwalu, jak, m.in.: Dariusz Wójcik, Anna Jurczyńska, Romuald Spychalski, Marek Szymański czy Iwona Hossa, ale też Agnieszka Żemek-Pawczyńska z Łomży i skrzypaczka Katarzyna Rogalska. Kilkakrotnie zaprezentował się również zespół Tangrasso Quintet z Gdańska, z muzykami wywodzącymi się z Łomży: liderem i akordeonistą Piotrem Komorowskim oraz skrzypaczką Bogumiłą Dąbrowską. Nie zabrakło też popisów pianistów: Piotra Łukaszczyka i Macieja Gańskiego, który oprócz Poloneza As-dur Chopina na bis zagrał kompozycję Łukaszczyka „Flats Of Dreams” i była to jej koncertowa premiera.
– Musimy traktować publiczność z szacunkiem i niezależnie od tego, czy jest to metropolia czy mała miejscowość, nie możemy zejść poniżej pewnego poziomu, zawsze musimy czymś ją zaskakiwać – zauważa Jacek Szymański. – Tak zostałem nauczony, kiedy moja profesorka, pani Halina Mickiewiczówna, słynny Słowik Warszawy, mówiła: Jacusiu, musisz zaśpiewać zawsze na najwyższym poziomie! 
Takim zaskakującym momentem był też finał koncertu, kiedy to w piosence „Jesienne róże” Dariuszowi Wójcikowi akompaniował 87-letni pianista, współpracownik największych gwiazd polskiej estrady, Zbigniew Rymarz, a tańczyli tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” Regionalnego Ośrodka Kultury. Prowadzący klub od 23 lat Jacek Baczewski, po tym utworze, odebrał z rąk starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną  przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególne zasługi w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury.
– Tegoroczna edycja festiwalu mogła się odbyć dzięki współpracy wielu instytucji – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK Łomża i organizator imprezy. – Bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego na pewno nie bylibyśmy w stanie zrobić aż 20 koncertów, wspierały to też poszczególne samorządy. Stolicą festiwalu jest Muzeum Przyrody w Drozdowie z dyrektor Anną Archacką, od początku wspiera nas też Powiat Łomżyński. Dziękujemy też wszystkim życzliwym ludziom, firmom i sponsorom, w tym sponsorom strategicznym: kwiaciarni „Ogrodnik” Edwarda Przybylaka, hotelom i restauracjom „Zbyszko” oraz głównemu mecenasowi, Fundacji Stefczyka.   
– Mieliśmy ponad 20 tysięcy ludzi na wszystkich koncertach! – dodaje Jacek Szymański. – Festiwal z każdym rokiem się rozwija, to jest nasza misja, żeby edukować, przybliżać ludziom piękno muzyki. Dlatego na przyszły rok mam już wszystko zaplanowane. Planuję wystawienie w języku polskim jednoaktowej opery „Mozart i Salieri” Rimskiego-Korsakowa, rozmawiałem już też z wybitnymi pianistami, organistami i śpiewakami – kolejna edycja festiwalu na pewno nie rozczaruje naszej publiczności!

Wojciech Chamryk

170627035826.png
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Tangrasso Quintet
Marek Żemek przy konsolecie
Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu
Agnieszka Żemek-Pawczyńska
Grzegorz Sekmistrz
Anna Jurczyńska
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Marcelina Gańska i Maciej Gański
Piotr Łukaszczyk
Piotr Łukaszczyk
Elżbieta Mach
Piotr Łukaszczyk i Elżbieta Mach
Jacek Szymański
Beata Dunin-Wąsowicz
Katarzyna Rogalska i Maciej Gański
Dariusz Wójcik, Jacek Piorunek i Jarosław Cholewicki
Dariusz Wójcik i Katarzyna Rogalska
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Dariusz Wójcik
Olena Skrok i Marek Szymański
Marek Szymański
Olena Skrok i Marian Kępczyński
Anna Jurczyńska i Romuald Spychalski
Maciej Gański
Iwona Hossa
Zbigniew Rymarz, Katarzyna Rogalska i Romuald Spychalski
Jacek Szymański, Katarzyna Rogalska i Zbigniew Rymarz
Zbigniew Rymarz, Katarzyna Rogalska i Dariusz Wójcik
KTT AKAT
KTT AKAT
Lech Szabłowski, Jacek Baczewski i Jarosław Cholewicki
Jacek Baczewski uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej
cz
pon, 07 lipca 2014 08:25
Data ostatniej edycji: 2014-07-07 10:37:27

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0