Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Partyzancki bój sprzed 70 lat.

Jednym z największych, a zarazem chyba najmniej znanych, wydarzeń z końca II wojny światowej w regionie Łomży był bój skoncentrowanych oddziałów Armii Krajowej, plutonu Narodowej Organizacji Wojskowej i grupy Narodowych Sił Zbrojnych stoczony 23 czerwca 1944 r. w Czerwonym Borze. Do walki z ponad 200 partyzantami Niemcy rzucili od 2 do 5 tysięcy żandarmów i żołnierzy Wehrmachtu bazujących w Łomży i Zambrowie oraz pociąg pancerny z Ostrołęki. W 70. rocznicę bitwy miłośnicy historii i oręża polskiego w Czerwonym Borze zorganizowali rekonstrukcję jednego z epizodów bitwy. W rolę polskich partyzantów i niemieckich żołnierzy wcieliło się 50 osób. Trwającą kilkadziesiąt minut potyczkę oglądało około tysiąca widzów.

Koncentracja polskich oddziałów partyzanckich w lasach Czerwonego Boru w czerwcu 1944 roku miała doprowadzić do ataku na Łomżę i odbicia więźniów z tutejszego więzienia. Zgrupowanie liczyło ponad 200 osób, a jego dowódcą został kpt. Jan Buczyński „Jacek” z AK, zastępcami Zygmunt Przeździecki „Wiesław” i Jerzy Klimaszewski „Ikar” z NOW. Grupą NSZ dowodził kpt. Antoni Kozłowski „Biały”. Prowadzone działania nie uszły uwadze Niemców, którzy ściągnęli dodatkowe oddziały przystąpili do okrążenia północnej części Czerwonego Boru. Do tego celu wykorzystano według różnych źródeł od dwóch do pięciu tys. żandarmów i żołnierzy Wehrmachtu bazujących w Łomży i Zambrowie oraz pociąg pancerny z Ostrołęki. Otoczeni przez Niemców Polacy musieli podjąć walkę i próbę wyrwania się z okrążenia. Krwawa walka skończyła się śmiercią 69 polskich partyzantów. Kolejnych 50 zostało rannych. Straty wroga to 200 zabitych i 300 rannych.

Niedzielną rekonstrukcję na terenach dawnego poligonu w Czerwonym Borze Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Grom Group, Nadleśnictwo Łomża oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „NAREW”. To właśnie działający w jej szeregach pasjonaci wojskowości od lat przypominają mieszkańcom regionu jego historię. Grupa jest też współorganizatorem największej imprezy rekonstrukcyjnej w regionie, czyli bitwy o Nowogród. 
W trakcie rekonstrukcji bitwy w Czerwonym Borze zbierane były pieniądze przez fundację „Niezłomni” na ekshumację oraz badanie DNA wydobytych szczątków żołnierzy niezłomnych i ofiar zbrodni komunistycznych.

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę