Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie ulice w oczach dzieci

Główne zdjęcie
fot. Marcin Kossakowski/MDK-DŚT

Ławeczkę Hanki Bielickiej, kamieniczki na Starym Rynku, wieżę ciśnień, bulwary nad Narwią i inne urokliwe zakątki Łomży przedstawiają prace dzieci i młodzieży, które napłynęły na konkurs plastyczny „Łomżyńskie ulice”. Aż 100 nagrodzonych, wyróżnionych i najciekawszych rysunków zaprezentowano na pokonkursowej wystawie w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. – Pomyślałam: czemu nie, kiedy pani zaproponowała mi udział w tym konkursie i udało się! – mówi gimnazjalistka Emilia Muraczewska, podopieczna pracowni plastycznej ROK i jedna z laureatek. – Mamy w Łomży sporo zabytków i ciekawych miejsc, na które warto czasem spojrzeć okiem artysty, bo zwykle nie zwracamy na nie uwagi!

Na tegoroczny konkurs plastyczny związany z Łomżą napłynęły aż 344 prace z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz placówek kultury. Oceniała je komisja w składzie: Przemysław Karwowski – malarz, scenograf i kierownik Galerii Pod Arkadami, Ewa Skłodowska i Gabriela Horosz – nauczycielki liceum plastycznego w Łomży oraz Anna Bureś - instruktorka plastyki MDK – DŚT, która przyznała 14 nagród i 26 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych. Nagrody wręczono podczas otwarcia wystawy w Galerii Bonar we wtorkowe przedpołudnie. Okazało się, że Łomża w oczach dzieci jest pięknym i kolorowym miastem, a młodzi artyści z dużym zaangażowaniem uwieczniają różnymi technikami swoje ulubione bądź najciekawsze miejsca.  
– Pani powiedziała nam, że kto chce, może wziąć udział w tym konkursie – mówi nagrodzony Franciszek Chendoszko z PP nr 9 w Łomży. – Lubię rysować, najbardziej różne komiksy, ale tu narysowałem Stary Rynek i to jest już któraś moja nagroda!
– Ja też namalowałam Stary Rynek – dodaje Magdalena Włodkowska,  laureatka w kategorii klas I-III i uczestniczka zajęć plastycznych w Regionalnym Ośrodku Kultury. – Najbardziej spodobały mi się tam domki, drzewa, słońce i ptaki! Pani dała mi zdjęcie Starego Rynku, najpierw przerysowałam to ołówkiem, potem farbami.
Równie chętnie dzieci rysowały Teatr Lalki i Aktora, ławeczkę Hanki Bielickiej, ale też bloki w których mieszkają czy podwórka, na których się bawią. 
– Bardzo lubię tam mieszkać i dlatego namalowałem swój blok! – deklaruje Olaf Bogusz, wyróżniony w konkursie uczeń SP nr 2 w Łomży. – Malowałem pastelami, z  pamięci, bo codziennie robię to samo: jem śniadanie, idę do szkoły, wracam, idę do babci, od niej wracam do domu, więc wszystko dokładnie pamiętam!
Zosia Horosz, koleżanka Olafa ze szkoły, postanowiła narysować wieżę ciśnień, „bo bardzo się jej podoba” i uważa, że wyróżnia się na tle innych budynków.
– Trochę mi z tym zeszło, bo najpierw musiałam pomalować pastelami, potem tuszem a potem wszystko inne – opowiada Zosia, dla której wyróżnienie w tym konkursie to kolejna z nagród w ostatnich dniach. – Przyjemniej się rysuje, jak coś się widziało wcześniej na własne oczy! A ja lubię rysować, to jest fajniejsze od siedzenia przed komputerem!
Nie brakowało też prac przedstawiających inne zabytki Łomży, co cieszy nie tylko organizatorów konkursu, ale też opiekunów utalentowanych młodych rysowników oraz ich rodziców i dziadków.
– Chciałam, żeby dzieci okiem malarza spojrzały na swoje miasto i dostrzegły jego urok! – mówi Anna Bureś, organizatorka konkursu i instruktorka plastyki MDK – DŚT. – Warto się rozejrzeć dookoła, ponieważ zmiany w Łomży nawet w ostatniej dekadzie, są znaczące – miasto pięknieje, przybyło zieleni, są ronda Hanki Bielickiej i dzieci to dostrzegają, utrwalając na swych pracach miejsca, które najbardziej lubią!

Wojciech Chamryk

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę