Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jeziorko pamięta

Uroczyste obchody kolejnej rocznicy masowych egzekucji dokonanych przez Niemców w lesie za wsią Jeziorko odbyły się w niedzielę przy pomniku w Lesie Jeziorkowskim. W uroczystości wzięli udział uczniowie miejscowej szkoły oraz przedstawiciele „Rodziny Jeziorkowskiej” – nieformalnej organizacji skupiającej członków rodzin ofiar, m. in. więźniów politycznych rozstrzelanych w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku.

Las koło wsi Jeziorko stał się po raz pierwszy zbiorową mogiłą już latem 1942 roku, kiedy Niemcy zamordowali tu wszystkich 95 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pieńkach Borowych koło Jedwabnego. Nocą z 29 na 30 czerwca 1943 roku w podobny sposób zginęło tu 62 więźniów politycznych z więzienia w Łomży. Po raz ostatni serie niemieckich cekaemów rozległy się w lesie jeziorkowskim 15 lipca 1943 roku. Tego dnia gestapowcy aresztowali przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej – mężczyzn, kobiety starców i dzieci... Jeszcze przed południem wszystkich przewieziono do Lasku w Jeziorku, gdzie brutalnie ich zamordowano. Jak podaje Jerzy Smurzyński, ostatni żyjący świadek tych tragicznych wydarzeń, który przesłał list do uczestników wczorajszej uroczystości, a jednocześnie autor książki „Czarne lata na ziemi łomżyńskiej”, jedna z relacji o wydarzeniach z lasu jeziorkowskiego podaje, że najpierw stracono dzieci - „dokonano tego przy pomocy granatów(...) Następnie tracono osoby dorosłe – najpierw kobiety, a potem mężczyzn(...) Według tych samych relacji, mężczyzn, przed egzekucją, oślepiano kwasem(...)” 
Najważniejszą część niedzielnych obchodów stanowiła Msza święta w intencji ofiar sprawowana przez proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego – ks. kanonika Szczepana Dobeckiego.
Następnie chór „Szkolne Słowiki” zaprezentował montaż słowno-muzyczny „Zapisane w testamencie” powstały na kanwie testamentu papieża – świętego Jana Pawła II.
Stanisława Zakrzewska, córka zabitego na leśnej polanie Stanisława Kostki Walczuka z Andrzejewa przemawiając w imieniu  „Rodziny Jeziorkowskiej” podziękowała organizatorom, a zwłaszcza Szkole Podstawowej w Jezioru i  miejscowej nauczycielce – społecznemu kustoszowi Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku, Beacie Sejnowskiej- Runo, za wspaniałą uroczystość.

fotorelacja: Krzysztof Kozicki

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę