Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kurpiowskie tradycje sercu bliskie

Prawie 400 tancerzy, gawędziarzy, śpiewaków i muzykantów wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie. Konkurs odbył się w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, mających przybliżać i popularyzować ludowe tradycje, folklor oraz tradycyjne rzemiosło. Na scenie w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika wystąpiły też kapele kurpiowskie umilające publiczności oczekiwanie na wyniki konkursu, a w jego przerwie zaprezentowali się tancerze z polskiego zespołu „Perła” z Niemenczyna na Litwie oraz z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, pracujący razem w ramach specjalnego projektu. – Publiczność była zachwycona, kiedy litewscy tancerze wystąpili w tańcach kurpiowskich, a nasi tancerze zatańczyli litewskie poleczki! – mówi Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno publiczności jak i występujących – w tym roku zaprezentowały się aż 74 podmioty wykonawcze, w tym wiele zespołów. 
– Wykonawców mamy bardzo dużo, na pewno więcej niż w roku ubiegłym – ocenia Izabela Cierpikowska, instruktor ds. folkloru i plastyki ROK. – Impreza rozwija się z roku na rok, co świadczy o tym, że Kurpie są u nas ciągle żywe, a ludzie chcą podtrzymywać kurpiowskie tradycje! Tym bardziej mnie cieszy, że większość występujących to zespoły dziecięce i dziecięco-młodzieżowe.
Wykonawcy prezentowali się w dwóch kategoriach: odtwarzających wiernie kurpiowski folklor, czyli kapel ludowych z tradycyjnym dla regionu instrumentarium jak skrzypce, różne rodzaje harmonii czy instrumenty dęte, zespołów śpiewaczych, solistów – zarówno śpiewaków jak i muzyków, gawędziarzy i par tanecznych oraz wykonawców z repertuarem bazującym na kurpiowskim folklorze. Tu prym wiodły zespoły pieśni i tańca oraz zespoły śpiewacze, wykonujące przede wszystkim pieśni z folkloru zaczerpnięte bądź nań stylizowane. Dlatego publiczność, mimo zmiennej pogody i czasem popadującego deszczu dzielnie kibicowała zmieniającym się na scenie artystom-amatorom, wykonującym często utwory niegdyś bardzo popularne, co doceniali zwłaszcza starsi słuchacze.
Kiedyś nie było radia i telewizora, to wieczorami się ludzie schodzili i się razem śpiewało! – wspomina pani Maria. – Teraz już tego nie ma, ale to dobrze, że są takie imprezy – mieszkam niedaleczko, można sobie przyjść, posłuchać i przypomnieć dawne czasy!
Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się też pozakonkursowy występ litewskiego zespołu „Perła” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, biorących udział w projekcie „W tyglu transgranicznych kultur Polski i Litwy”. Polacy z Litwy zaprezentowali, m.in. kujawiaka i oberka, tancerze łomżyńscy zmierzyli się zaś z litewskimi polkami: świąteczną i Jadwigą. 
Poza trwającymi, od wczesnych godzin przedpołudniowych aż do wieczora, występami nie zabrakło też innych atrakcji, jak pokazy ginących zawodów: garncarza, kowala czy hafciarek w ramach „Popołudnia z twórczością ludową”. Były też kramy z artystycznym rękodziełem, rzeźbami i obrazami oraz miodami, ciastami, serami, wędlinami i piwem kozicowym.
– Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej to impreza przynosząca wiele satysfakcji, ale trudna do zorganizowania – podkreśla Jarosław  Cholewicki. – Stąd podziękowania dla pracowników MGOK w Nowogrodzie i ROK Łomża, sponsorów i instytucji publicznych. Przez tych 21 lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało imprezę bodajże 19 razy, co oznacza, że zajmowanie się przez nas dziedzictwem kulturowym naszego regionu jest w ministerstwie doceniane. Wsparły nas również: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Łomży, Związek Kurpiów oraz wielu innych sponsorów, firm i ludzi dobrej woli, bez których krzewienie tradycyjnej kultury kurpiowskiej nie byłoby możliwe. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę